Francouzi ovládli evropské klubové poháry

22. května 2021 (02:06)

SvětovéZpravodajství

Dnes na Twickenhamu nastoupí ve finále Poháru mistrů La Rochelle proti Toulouse, včera vyhrál European Challenge Cup Montpellier, prostě Francouzi ovládli evropské klubové poháry. Ne že by v dřívějších sezónách ve finále obou pohárů proti sobě nestály dva francouzské kluby, ale ještě nikdy se nestalo, aby v jednom ročníku Francouzi vyhráli obě trofeje.

European Challenge Cup

 

Leicester Tigers FC – Montpellier Hérault Rugby 17:18 (10:10)

Twickenham 21. 5. 2021

Montpellier to před 10 tisíci diváky, kteří vydatně povzbuzovali Leicester, vůbec neměl jednoduché. Leicester preferující hru v kontaktu a důrazně bránící, eliminoval snahy Montpellieru rozvinout hru rukama a tak jsme byli svědky typické ostrovní hry posledních let založené na kopání a hře do kontaktu s minimem akcí rukama.

Oba týmy položily dvakrát, ale zatímco Leicester dobyl francouzské brankoviště silou po autovém vhazování na pětimetrovce a několikerém nájezdu rojníků v prvním případě a po protlačeném maulu podruhé, Francouzi obě pětky položili po útoku zadních řad rukama a průniku obranou v otevřené hře.

Nebylo to hezké ragby, ale bylo to dáno stylem hry Leicesteru, se kterou se Montpellier nedokázal vypořádat. Do značné míry přistoupil na silovou hru s nesčetnými rucky a zápasením, i když ve druhé půli už se tolik do wrestlingu nepouštěl a rucky spíše jen kontroloval, a hru s vytrvalým kopáním sem tam. Montpellier kupodivu nezvládl ani vlastní mauly, ani obranu proti maulům Tygrů, jeden z maulů Leicester zahájil na čáře 22m a došel až na pětimetrovku Montpellieru, Francouzi je vůbec nedokázali zbrzdit.

Rozhodně to nebyla hra hodná finále druhého evropského poháru. Ale i za to málo ragbyového, které Montpellier mohl předvést, si pohár zasloužil.

Řekli po utkání

"Nebyli jsme ve finále osm let, ale dostali jsme se sem a cítíme, že jsme se hodně posunuli kupředu," řekl v pozápasovém rozhovoru pro TV BT Sport kapitán Tigers a bývalý mlynář anglické reprezentace Tom Youngs. „Přijeli jsme sem samozřejmě vyhrát a jsem si jist, že jsme všichni do toho dali všechno. Určitě se z dneška poučíme. Každý ví, čím jsme si v posledních letech jako klub prošli, a dnes večer jsme tu měli mladé kluky, kteří po této zkušenosti nesmírně vyrostou. Nemohu být pyšnější na to, jak jsme dostali do finále. Dnes večer bylo skvělé slyšet i povzbuzování diváků, byli úžasní."

Tříčtvrtka a autor druhé pětky Montpellieru a také muž zápasu Johan Goosen uvedl: "Jsme velmi rádi, že můžeme po opravdu tvrdé práci v této těžké sezóně odejít s trofejí. Pro všechny kluky to hodně znamená. Myslím, že tu máme skvělou partu, která tvrdě pracovala, takže je úžasné vyhrát. Snažili jsme se k tomu přistupovat tak, že jsme hráli beze strachu a útočníci dnes večer udělali velký posun."

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora