Finále Poháru mistrů v Twickenhamu bude francouzské

2. května 2021 (21:37)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Tým La Rochelle oslavuje po vítězství nad Leinsterem svůj historicky první postup do finále Heineken Champions Cup

Toulouse a La Rochelle se střetnou 22. května v 16:45 hodin GMT v Twickenhamu ve finále Heineken Champions Cup 2020/2021. Toulouse bude usilovat o pátý titul, aby překonalo rekord soutěže, který dosud sdílí s Leinsterem a také to bude první čistě francouzský duel od roku 2015. Tamtéž se bude hrát o den dříve ve 20 hodin GMT i finále Challenge Cup mezi Leicesterem a Montpellierem. Původně se obě finále měla hrát v Marseille, ale tomu zabránila kovidová pandemie. Londýnský městský obvod Richmond-upon-Thames udělil pro obě utkání souhlas, avšak s omezením pro diváky, na každý finálový zápas se může podívat jen 10 tisíc diváků.

Stade Rochelais – Leinster Rugby 32:23 (12:13)

Nástup Leinstru byl impozantní, les Maritimes - Námořníci, jak se také La Rochelle přezdívá, nestačili hasit požáry, které hosté rozpoutali a zabránit torpédování své bárky, už v 8. minutě vypustil první torpédo Furlong. Hosté byli lepší jak v držení míče, tak v držení území. Oba týmy byly zhruba stejně na štíru s herní disciplínou, takže z realizovaných trestných kopů (5:3) padlo celkem 24 bodů. Domácí kopáč Novozélanďan Ihaia West – kopl i dropgól – i Ross Byrne minuli po jednom kopu.

Postupně se hra vyrovnávala a je třeba říci, že se bylo na co dívat, oba týmy předváděly důraznou hru zaměřenou na proražení obrany s rychlou rozehrávkou a výbornými kombinacemi rukama, prostě ragby, které diváka nadchne, hraje se pořád, v doslova divokém tempu, sice s nějakými těmi chybami, ale za celý zápas bylo jen 9 mlýnů, z toho zhruba jen 2 třetiny za špatnou kontrolu míče. Rucků sice bylo požehnaně (156), ale prakticky to byly jen minimální zastávky na pohybu dopředu, kdy hráči kteří byli poblíž, sami zvedali míč a pokračovali v akci. V ostatních případech mlýnové spojky rozehrávaly rychle bez prodlení a bez zdlouhavého rozhlížení.

Rochelští zlomili Iry v poslední čtvrthodině pětkami Grégory Alldritta a Willa Skeltona (na snímku níže). Když to už po Skeltonově pětce v 73. minutě za stavu 32:16 vypadalo pro les Maritimes na jasnou záležitost, Leinster zabral, Byrne položil a proměnil kop a hosté nasadili všechny síly, aby ještě během zbývajícího času přivodili v zápase zvrat. To už ale bylo pozdě.

První s druhým z Top 14

Stade Rochelais je ve finále nejprestižnější kontinentální soutěže, sedm let po vstupu do Top 14. Proti Toulouse, které odehraje své první finále od roku 2010. Bude to šestý souboj mezi francouzskými kluby od zahájení Evropského poháru v sezóně 1995-1996. Ve finále Champions Cupu se tak střetnou dva nejlepší současné týmy Top 14.

Stade Toulousain – Bordeaux Bègles 21:9 (8:6)

Antoine Dupont prolomil patovou situaci v závěrečných fázích, když rozhodující pětku Toulouse

Utkání bylo v prvním poločase ovlivněno deštěm i nervozitou, už v 5. minutě sice položil Lebel, ale pak oba týmy skórovaly jen z trestných kopů, na straně domácích Dupont, na straně hostů Jalibert. Jak se ve druhé půli počasí lepšilo, lepšil se i výkon hráčů Stade Toulousain. Ale i tak to nebyl zápas, který by celkovým vyzněním nějak zvlášť nadchl. U Bordeaux to bylo ovlivněno třítýdenním zápasovým výpadkem kvůli covidu. Co nadchlo víc, byla hra některých hráčů, třeba rtuťovitého a rychlého reprezentanta Springboks Cheslina Kolbeho nebo hráče zápasu Pita Ahkiho (na snímku vlevo). Novozélandský centr Pita Ahki (189cm, 96kg), vynikl v defenzivně i ofenzivně a předvedl působivý technický výkon.

Je to historický úspěch

Křídlo Toulouse Cheslin Kolbe pro BT Sport:  Určitě to nebyla ta nejplynulejší hra, kterou jsme kdy hráli. Věděli jsme, že narazíme na dobrý tým, který má neuvěřitelnou formu. Ale přizpůsobili jsme se opravdu dobře. Všichni fanoušci a lidé v klubu mluví o historickém úspěchu.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.