Evropský šampionát: S Gruzií je něco špatně

15. března 2021 (14:57)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Bradley Linklater pokládá jedinou pětku Španělska

Španělsko – Gruzie 19:25 (10:10)

 

Že to bude pro Lelos takové trápení, se nečekalo, ale už skóre poločasu 10:10 něco naznačuje. Čekala snaha o průkaz vysoké úrovně Gruzie, účastníka posledních pěti mistrovství světa, jasné a jisté vítězství. Gruzie naopak prokázala hluboký pokles úrovně a brzy už ani nemusí být evropským lídrem. Rusko už je se svou profesionální ligou a mnoha zahraničními hráči, které by chtělo naturalizovat, na dobré cestě Gruzii sesadit z trůnu. Ale možná to může být i Španělsko, které se vyšvihne do čela, včera bylo herně lepším týmem. Prostě rozdíly mezi týmy 2. úrovně se velmi zúžily.

Lelos tedy v Madridu neoslnili, přitom začátek utkání naznačoval, že chtějí od počátku dominovat, zvláště když už ve 3. minutě ujala vedení po pětce vazače Jalagonii. Pětce předcházel soustavný tlak roje, průnik mlýnovky Aprasidzeho a jeho přihrávka Jalagoniovi. Míč, který byl určen Jalagoniovi, ale srazila do brankoviště mlýnovka domácích Lo Duca, Jalagonia doběhl a položil.

Ale hned po výkopu, ve 4. minutě, bylo srovnáno. Španělé se zmocnili na gruzínské polovině míče a rozvinuli kombinaci, na jejímž konci byl překop určený křídlu Linklaterovi. Míč však zachytil rváček Barthere a jeho přihrávku vrchem Linklaterovi se snažil zachytit Kveseladze a srazil míč do vlastního brankoviště, kde ho Linklater pohodlně položil. Ale dál už to za mnoho nestálo, co akce, to chyba, a v produkci chyb se obě strany spravedlivě dělily, podělily se také o proměněné trestné kopy a tak byl na konci poločasu stav 10:10.

Druhý poločas se podobal prvnímu, Gruzínci hráli většinou rojem, na který enormně spoléhají, ba mnohdy si bere míče a rozvíjí svou vlastní hru na úkor zadních řad. Ale proti silné španělské obraně se ani roj nedokázal prosadit a při kombinacích v poli chyboval a ztrácel míče. Španělé mají obě formace mnohem vyrovnanější, ale v utkání byly nebezpečnější jejich zadní řady, usilovaly o hru rukama, ale chyby jejich snahu hatily.

Domácí útočníci si mohou připsat alespoň trestný kop, když jejich útočnou akci Gruzínci zastavili přestupkem. Ovšem za dalších pár minut mlýnová spojka Lo Duca darovala Gruzíncům kopem míč a ti se odvděčili položením. Šarikadze prošel obranou, navázal na sebe Linklatera a uvolnil Tabutsadzeho, hosté vedli 13:15.

Ukázalo se, že to bylo východisko pro pozdější výhru, k trestnému kopu Abžanadzeho na 18:13, Gruzínci přidali ještě jedno položení rojem protlačeným maulem (Bregvadze), konverze Abžanadze na 16:25 – mezitím kopl TK Linklater, který pak ještě v 68. minutě snížil na konečných 19:25.

Ve zbytku času se Španělé úporně snažili o vyrovnání, ale Gruzínci řekli: No pasarán!
Ani jeden tým neoslnil, úroveň zápasu byla spíše podprůměrná. U Španělů je to jako u ostatních zemí evropského druhého koše, scházejí špičkoví hráči a lepší míčová technika i taktika, jde o morální vítězství. Ale pro Gruzii, kterou by mnoho západních odborníků rádo vidělo dokonce v Six Nations, je takový výkon, jaký předvedla, jednoznačně debaklem.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora