Evropský šampionát: Gruzie nepřekonatelná

21. března 2021 (02:59)

SvětovéZpravodajství

Rusko v. Gruzie 6:23 (3:16)

 

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií v ragby jsou tak trochu podobné těm mezi našimi a ruskými hokejisty, je prostě otázkou cti Rusy porazit. Podobný vztah panuje i mezi ruskými a gruzínskými ragbisty, Rusové by je už konečně rádi porazili. Sami Rusové to charakterizují takto: „Rusko vs Gruzie je nejžhavějším znamením mistrovství Evropy v ragby. Nelítostný boj, hlasité výroky hráčů, aktivních fanoušků obou národních týmů - atmosféra na těchto zápasech je vždy vyhrocená na hranici možností.“

Jenže tak jako Itálie není schopna prorazit v Six Nations, tak ani Rusko není schopno zatočit s Gruzií v evropském šampionátu. Vždyť z 24 vzájemných utkání jich Gruzie vyhrála 22, jedno vyhrálo Rusko (1993) a jedno skončilo remízou (2002).

Včerejší zápas průměrné úrovně se hrál v kaliningradské aréně postavené pro mistrovství světa v kopané a byl plně v rukou Lelos, jak se gruzinští ragbisté nazývají. Už po úvodních utkáních REIC jsme konstatovali, že Gruzie momentálně nemá žádnou super výkonnost a potvrdila to i včera. Rusové sice hráli s velkým zaujetím, ale to bylo asi tak všechno. Chyby a neschopnost najít způsob jak překonat kompaktní obranu hostů, způsobily, že se ruští medvědi zmohli na pouhé 2 trestné kopy (Gajsin), přitom ke konci prvního poločasu dlouho obléhali gruzínské brankoviště, ale vytěžili z toho jen trestný kop. Gruzínci položili tři pětky a kupodivu je nepoložili rojníci protlačovanými mauly, ale útokovka Abžandadze, křídlo Tabutsadze a zadák Niniašvili. Jeden kop po pětce a dva trestné kopy proměnil Abžandadze.

Rumunsko v. Španělsko 22:16 (6:13)

 

Španělé to měli na tréninkovém hřišti stadionu Steaua v Bukurešti rozehráno docela dobře, kontrolovali hru a převyšovali Rumuny hrou rukama a rychlými kombinacemi. Snažili se držet míč na polovině Rumunů a využívat jejich chyb k bodování z trestných kopů. To se jim však dařilo jen částečně, protože Rumuni odpovídali podobným způsobem a tak byl v normálním čase stav 6:6. Teprve v prodloužení 1. půle se Španělům povedla moc hezká akce, při které rumunskou obranu úplně rozhodili. Tříčtvrtka Guemes přihrál křídlu Perrinovi, ten mu míč vrátil dovnitř a Guemes ještě prodloužil na mlýnovku Roveta a ten položil pod háčko, kopáč Ordas zvýšil na poločasových 13:6 pro Španěly.

Jenže ve druhém poločase se hra rozsypala, Španělé podlehli emocím, jedno vyloučení (Quercy), hromada trestných kopů, prohlíželo se video, červenalo se a žlutilo, a zase se prohlíželo video a zase se žlutilo. Na hřišti panoval chaos a jednu chvíli bylo Španělů tak akorát na fotbalovou jedenáctku. O nějaké herní koncepci se už samozřejmě nedalo mluvit, ale Španělům se přece jen povedlo snížit trestným kopem, v tu chvíli to bylo z jejich strany vše. Za pár okamžiku přišla i poslední bodová akce Rumunů, když podél autové lajny prošel zadák Melinte a položil na konečných 22:16, pro Floriana Vlaicu byla branka moc daleko.

V závěru, když opadly emoce, se zase začalo hrát. Španělé na zhruba 10 minut ovládli hřiště, ale obranný val rumunských Dubů už neprorazili.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora