Evropský šampionát 7´s: Naši junioři předposlední

18. července 2021 (23:58)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Adam Miřácký pokládá pětku proti Polsku. Repro TV

Gdańsk 17. - 18. 7. 2021 – O víkendu proběhl v polském Gdaňsku evropský šampionát 7᾿s osmnáctiletých juniorů a o třídu nižší soutěž – Trophy – juniorek. Soutěž děvčat byla bez české účasti, junioři obsadili předposlední místo. Šampionát suverénně vyhráli Francouzi, jejichž herní projev byl nejvyzrálejší a pro všechny soupeře, se kterými se střetli, byli oříškem k nerozlousknutí. Francouzi působili jako tým z jiné galaxie, všechno vyhráli s nulou, dosáhli skóre 293:0, a nejlépe s nimi uspěli ve finále Rusové, kteří prohráli „jen“ 0:38. Naši junioři zaznamenali ohromný úspěch v základní části ve skupině „A,“ když porazili Rusko nečekaně vysoko 35:5, ve vylučovacích bojích pak prohráli s Francií 0:50, s Polskem spíše zbytečně 10:19 a v souboji o předposlední místo deklasovali Litvu 40:0.

Nepustili Rusy do hry

Za obsáhlejší zmínku stojí zápas s Ruskem, jedním z favoritů turnaje. Po úvodní porážce se Španělskem 14:22 se dalo očekávat, že naši hoši budou hrát spíše s respektem, ale v podstatě nepustili Rusy do hry. Výborným pressingem narušovali soupeři souhru a těžili z jeho chyb. Nedovolili soupeři rozvinout akce a jedinou pětku dostali po křídelním úniku Strelnikova. Nátlaková hra vyváděla Rusy z konceptu a ti kupili chybu za chybou k prospěchu našeho týmu. Nutno podotknout, že další porážky se Rusové dočkali až ve finále od Francie.

S Francií jen přihlíželi

Ve čtvrtfinále naše juniory čekala Francie. Byl to zápas, ve kterém respekt k soupeři svazoval ruce i nohy a naši se dostali do postavení Rusů v předchozím zápase s námi, prostě si – tak jako ostatně v turnaji nikdo – s Francouzi nezahráli, jen museli přihlížet jak technicky výborný, bystrý a pohyblivý soupeř klade pětku za pětkou. Těch pětek bylo nakonec osm.

Zbytečná prohra s Polskem, exhibice s Litvou

Zápas s Polskem v semifinálové skupině o 5. až 8. místo naši prohráli zbytečně, ve vyrovnaném utkání prohráli jednak chybami v obraně, jednak měli Poláci to, co sice zní jako klišé, ale v utkání to skutečně platilo: větší vůli po vítězství.

Zato v posledním střetnutí o 7. místo s Litvou měli naši junioři vůle po vítězství skoro nadbytek a navíc hráli s velkou chutí. Na hře se to odrazilo, minimum chyb, výborná obrana, hoši zvládli i pár ošemetných situací. Ne že by jich bylo nějak moc – v úvodu během minuty tři trestné kopy Litevců, a pak ve druhém poločase situace, kdy Litevci pronikli až k naší dvaadvacítce. Byla to vyspělá hra s přehledem a využitím všech šancí, šest pětek o tom svědčí.

Všechny výsledky jsou ve výsledkovém servisu Ragbyový víkend

Turnaj Trophy dívek vyhrály Polky

Hrálo 7 týmů systémem každý s každým. Tabulka:

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora