Evropský šampionát 2021 – 2. kolo

14. března 2021 (02:53)

SvětovéZpravodajství

Portugalsko – Rumunsko 27:28 (17:9)

 

Včera byly k vidění dva zápasy rozhodnuté, dá se říci, v poslední minutě: Francouzi v Six Nations podlehli Anglii pětkou ze 76. minuty o 3 body, pětkou položenou v poslední minutě prohráli Portugalci s Rumuny o bod jeden. Rozdíl tu však byl výrazný, v Twickenhamu se hrálo překrásné ragby, v Lisabonu holomajzna.

(Fotografie v náhledu a v článku Luis Cabelo)

Utkání Portugalsko v. Rumunsko v rámci evropského šampionátu bylo zřejmě ovlivněno tím, že se už rok nehraje. Zápasy z minulého týdne nemohly nahradit scházející ligové a přípravné zápasy. Od počátku byl zápas plný nepřesností, divokých soubojů, trestných kopů, žlutých karet a zhroucených mlýnů. Skutečně, za celé utkání se nepovedlo dokončit jediný mlýn, aniž by se zhroutil, rozpadl, nebo otočil. Jen za první poločas bylo takových mlýnů 15 a nezlepšilo se to ani ve druhém.

Z vyrovnané, ale oboustranně chaotické a špatně organizované hry jako perly vynikly některé akce zadních řad Portugalska. Takovou byla akce v 11. minutě, kterou zakončil pětkou Dany Antunes nebo ve 35. minutě krásný průnik Portely. Rumuni hráli převážně rojem, což je jejich silná stránka, a tak také jedinou akci, při které pronikli do brankoviště, zařídil vazač a kapitán Andre Gorin, ale Portugalci ho otočili na záda a nedovolili položit míč. Skóroval jen Florin Vlaicu (na snímku Luise Cabela níže), třemi kopy doplnil svou bodovou statistiku a zařadil se mezi světové hráče, kteří dosáhli na tisícovku bodů.

Ani ve druhé části zápasu se toho moc nezlepšilo, jen to, že Rumuni začali být o něco důraznější. Po trestném kopu, maulu a 11 herních fázích na pětimetrovce domácích došli akorát od pravé lajny k levé a k trestnému kopu. Prorazit k první pětce (Savin) se jim povedlo následně po vyhraném autu a protlačeném maulu, snížili tak na 14:17. Portugalci však nezůstali nic dlužni, přidali trestný kop a v 67. minutě velice pohlednou a hlavně účinnou akcí zadních řad Duby přečíslili a Raffaele Storti (na snímku níže) zasprintoval pro třetí pětku domácích.

Zlom nastal zhruba v 74. minutě, když domácí mlynář Tadjer, dá se říci hloupým odkopem, namazal Rumunům. Křidelník Nicolas Onutu pak daru využil a skvěle prokličkoval z čáry 22 metrů obranou Lobos přímo pod branku. V závěru po strženém maulu Rumunů šel se žlutou kartou ven Eric dos Santos. Po trestném kopu do autu Rumuni vytvořili maul, kterým nezastavitelně prošli do brankoviště, položil Cocojaru (na snímku níže) a Melinte zpečetil osud Lobos přesným kopem na branku.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora