ENC: Favoritem je Gruzie, o druhé místo se svede boj

8. února 2019 (17:53)

SvětovéZpravodajství

V sobotu začíná evropský ragbyový šampionát, jehož účastníkem byl druhdy i náš národní tým, a který dnes představuje druhou a velmi vyhraněnou výkonnostní skupinu v Evropě, v podstatě stejně nedostupnou pro týmy třetího koše, jako je pro týmy této divize šampionátu Six Nations Cup. Za poslední 10-15 let se obsazení skupiny téměř nemění, ke stálicím Gruzii, Rumunsku a Rusku se připojilo Španělsko a Portugalsko, ale také Belgie a Německo. Pravda sem tam některá z posledně zmíněných zemí z elitní skupiny vypadne, aby se v dalším ročníku vrátila zpět, takže na další země jaksi řada nepřijde s výjimkou Česka (2003-2006) a Ukrajiny. Avšak i silné týmy mohou potkat problémy, v loňském ročníku to potkalo Rumunsko při známých zmatcích s neoprávněnými starty hráčů cizích zemí, Rumunsko to stálo účast na mistrovství světa. V 1. divizi evropského šampionátu se zachránilo až vítěznou baráží 10. listopadu loňského roku s Portugalskem 36:6.

Favoritem favoritů je Gruzie, která by ráda viděla, aby se turnaj Six Nations otevřel a mohlo se sestupovat a postupovat, jenže Six Nations Ltd. je také dobře prosperující firma, jejíž vedení se ptá: kolik diváků přijde třeba na utkání Anglie – Gruzie, bude plný Twickenham? A odpovídá si – nejspíš nebude, a zaplní se Národní stadión v Tbilisi (55 tisíc sedadel)? Prostě jsou tu pochyby. Otázka také je, jakou únosnou cenu za vstupné by mohl Six Nations Ltd. a gruzínská unie pro zápasy v Gruzii stanovit, vždyť třeba na utkání Irsko Francie v Six Nations stojí vstupenky na nejlepší místa přes 600 liber (zhruba 17 300 Kč).

Gruzie – Rumunsko

Gruzie přijede do Kluže s třiadvaceti hráči, z nichž 14 hráčů působí v zahraničních ligách, převážně ve francouzských klubech Top14 a Pro D2, a zbytek je z gruzínských klubů. Gruzínci se připravovali v Anglii a svůj realizační tým vedený Novozélanďanem Miltonem Haigem v září loňského roku doplnili o trenéra roje, kterým je 47-letý bývalý reprezentant Anglie (54 „čepic“) Graham Rowntree, který po ukončení kariéry trénoval v letech 2007-2015 tým Anglie.

Gruzínci v podzimních testech porazili Tongu 20:9, Samou 27:19, ale prohráli s Itálií 17:28, což Guzínci nesou dost těžce, doufali totiž, že proti poslednímu týmu první úrovně zahrají lépe.

"V Itálii jsme nehráli špatně, říká Rowntree, „byl to první zápas podzimní kampaně a hráli jsme v kombinované sestavě. Soupeř měl více ze hry, dostali jsme lekci, ale poučili jsme se."

Gruzínci budou mít v sestavě několik nováčků, ale rozhodně jsou favority a věří, že Antim Cup, o který oba týmy právě v mistrovství Evropy od roku 2002 hrají po vzoru zápasů o Bledisloe Cup nebo Calcutta Cup, získají po jedenácté. Oby týmy se spolu střetly od roku 1998 22 krát, 12 krát vyhrála Gruzie, 9 krát Rumunsko a jednou se oba týmy rozešly s nerozhodným výsledkem.

Kapitán Rumunů Mihai Macovei odpovídá na otázku, zda mu nevadí, že na rozdíl od jiných let, budou s Gruzií hrát hned na úvod soutěže: „Pro ně ani pro nás to není nic nového. Střetnutí mezi Rumunskem a Gruzií je derby bez ohledu na to, kde se hraje, je to peer-to-peer (mezi rovnocennými soupeři, pozn. red.), známe své silné i slabé stránky, prostě známe se. Bude tu velký tlak, ale jsme doma, jsme připraveni a chceme udělat dobrý zápas. Jen se musíme soustředit, velmi dobře bránit a dát body kdykoli budeme mít příležitost, musíme být efektivní.“

Další zápasy:

Španělsko – Rusko v Madridu

Rusové, účastník skupiny A letošního mistrovství světa změří síly se Španěly, stavějí na hráčích z domácích soutěží, jen Ostrikov a Morozov hrají v Slae Sharks. Z posledních 10 zápasů Rusové 8 vyhráli, ale naposledy v roce 2014. A Leones podle webových stránek španělské unie chtějí na Evropu „zařvat.“ Věří, že se jim to povede, byť jejich výkony v podzimních testech byla tak napůl – výhra nad Namibií, porážka se Samoou.

Belgie – Německo v Bruselu

Oba týmy se v posledních letech velmi zlepšily, ale Němce mohou strašit jejich poslední porážky z roku 2017 34:29 a 2018 15:69. Na druhé straně je může naplňovat optimismem loňské vystoupení v baráži o RWC v Marseille, kde skončili druzí.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora