Dohrajeme ligu?

13. října 2020 (01:52)

DomácíZpravodajství

Včerejší odpolední a večerní jednání vlády ještě více zpřísnilo původní antikovidová opatření platná od pondělní půlnoci. Původně povolených 20 osob u hromadných akcí se smrsklo na pouhých 6, jak bylo mj. oznámeno na večerní tiskovce. Znamená to, že pokud jde o sport, mohou se takto připravovat leda atleti, tenisté, cyklisté a podobně. Navíc nikdo nemůže zaručit, že vyhlášená opatření nepotrvají déle, než původně ohlášené tři týdny do 3. listopadu. Vyvstává tak otázka, zda se vůbec dají dohrát ragbyové soutěže.

Počasí podle ČHMÚ má sice být všelijaké, poměrně vlhké, ale s relativně vysokými teplotami mezi 5 až 14°C v první dekádě, později mezi 2 až 8°C, při zmenšené oblačnosti kolem 11°C a v poslední dekádě 2 až 8°C, postupně -2 až +4°C. To znamená pravé ragbyové. A v listopadu, pokud by se antikovidová opatření u hromadných akcí uvolnila alespoň na oněch původních 20 osob, jsou čtyři víkendy, ve kterých by se 1. i 2. liga mohly dohrát. Letošní náhradní soutěže mládeže se mohou ukončit v rozehraném stavu, nebo se rovněž mohou dohrát v listopadu.

Je ovšem otázka, jak se k tomu postaví výkonný výbor ČSRU a zda bude chtít, pokud to ovšem vůbec bude možné z objektivních důvodů, soutěž dohrát ještě v letošním roce. K tomu je třeba 2 termíny, pražské kluby a Říčany mohou své odložené zápasy sehrát odpoledne nebo večer v týdnu, ale jsou tu dvě utkání moravských týmů Dragonu s Pragovkou a Vyškova se Spartou, a ty se nejspíš ve všední den odehrát nedají. Celkem je odložených 5 utkání, kromě zmíněných ještě Sparta – Tatra, Praga – Slavia, a Tatra – Říčany. Ovšem už tak se prvoligové týmy dohodly na posunutí fáze play off a play down jakož i finále na listopad.

Sportovní ředitel unie Antonín Brabec je údajně pro dohrání soutěže v plném rozsahu. Je tu sice varianta dělby bodů, jak to bylo třeba v posledním kole Super Rugby Aotearoa, kdy se nemohlo odehrát utkání Blues v. Crusaders a oba týmy obdržely remízové 2 body. Ostatně podobné opatření je připraveno i pro 1. ligu dodatkem rozpisu soutěže (kupodivu stejný dodatek není pro 2. ligu) a praví se v něm, že prioritou je dohrání všech zápasů i s případným využitím Národního ragbyového stadionu Markéta. Ale v případě, že by covid-19 dohrání u některých klubů nedovolil, bude přijato stejné řešení a bude vyhlášena „remíza,“ nebo jak praví rozpis bude zápas kontumován a dotčené týmy obdrží 2 body. Ovšem kdyby se dohrávalo „remízami,“ pořadí by se nezměnilo. Při dohrávkách by se měnit mohlo, ale stihnou se dohrávky i semifinále a finále ještě v listopadu?

Sportovní ředitel by prý volil stejnou variantu jako v anglické lize, všechno dohrát. Ale už utekl termín, vysněného „finále na státní svátek 28. října,“ které se jaksi nedaří v daném termínu už třetím rokem uskutečnit, tak třeba bude finále na státní svátek 17. listopadu, nebo možná 25. prosince, vánoční svátky v posledních dvaceti letech bývají bez sněhu a je docela teplo a bylo by to jak v Anglii. Ale nakonec se možná bude dohrávat na jaře, jak také údajně připustil sportovní ředitel unie Antonín Brabec.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora