Dnes začíná zápasem Waratahs v. Drua Super Rugby Pacific

18. února 2022 (02:18)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Nový tým Super Rugby Pacific Moana Pasifika složený z hráčů ze Samoy, Tongy a Cookových Ostrovů předvádí svou verzi haky dnes kvůli několika případům covidu proti Blues nenastoupí.

Po dvou letech, kdy byl turnaj Super Rugby přerušen a oslaben o kluby z Jižní Afriky, argentinské Jaguares a japonské Sunvolwes, se v pátek vrací v nové podobě jako turnaj, ve kterém budou poprvé startovat dva tichomořské týmy. Ale není to tak úplně pravda, protože už v době, kdy se turnaj nazýval Super 6 (1992) hrálo v soutěži národní mužstvo Fidži a v období Super 10 (1993-1995) Západní Samoa.

Turnaj Super Rugby skončil v podobě, ve které se hrál v různých obměnách co do počtu týmů od roku 2016, v březnu 2020, kdy zúčastněné země uzavřely hranice kvůli pandemii Covid-19. Austrálie a Nový Zéland zorganizovaly schopny domácí turnaje a později, když už bylo možné cestovat mezi Austrálií a Novým Zélandem odehrály krátkou společnou soutěž.

Po odpadnutí Argentiny, Jižní Afriky a Japonska se začalo znovu uvažovat o zapojení zemí Oceánie, neboť tu byl již dlouhou dobu tlak Fidži a Samoy o připojení k Super Rugby. Letos je tu tedy nový formát turnaje s 10 týmy z Austrálie a Nového Zélandu a dvou týmů z Oceánie – fidžijské Druy se sídlem v hlavním městě Suvě a týmu Moana Pasifika se sídlem v Aucklandu, který je složen převážně z hráčů ze Samoy, Tongy a Cookových Ostrovů.

Zatím má turnaj jeden problém, a tím je uzavřená hranice mezi Novým Zélandem a Austrálií, což znamená, že zápasy se zatím budou hrát v každé zemi odděleně a Drua, která bude mít základnu ve státě Queensland, se připojí k australským týmům.

Moana Pasifika měla v pátek debutovat v rámci prvního kola novozélandských zápasů. Její zapojení však bylo odloženo nejméně o týden kvůli onemocnění několika hráčů na covid-19.

A ještě k názvům obou pacifických týmů. Zatímco Drua je fidžijská kanoe se dvěma trupy – katamarán – Moana Pasifika je v polynéských jazycích prostě Pacifický oceán.

Konec kapitánské výzvy, náhrada vyloučených hráčů a zlatá pětka

Soutěž se bude hrát podle pravidel, která právě Super Rugby zavedlo. Jen kapitánská výzva byla zrušena. Pravidlo Captain᾿s Challenge převzaté z NRL (Rugby league) je možnost kapitánů týmů jednou za zápas požádat rozhodčího o přezkum situace u TMO v případě položení nebo domnělého faulu, pokud se domnívali, že byla rozhodčím špatně posouzena nebo že rozhodčí něco přehlédl a poškodilo to jejich tým. V průběhu loňské sezóny novozélandské Super Rugby Aotearoa se totiž ukázalo, že pravidlo zdržuje a navíc se začalo používat pro každé rozhodnutí.

Nahradit vyloučeného hráče (červená karta) po 20 minutách však bude možné, a to díky výjimce od World Rugby (World Rugby odmítlo toto pravidlo zařadit do světových pravidel). Ale stejně jako u loňského Rugby Championship byla na žádost SANZAAR udělena výjimka, aby se pravidlo mohlo uplatnit i v Super Rugby Pacific.

Další globální pravidla, jako jsou výkopy z brankové čáry a kopy 50-22, budou i v Super Rugby Pacific uplatňována.

Novinkou však je – na žádost Austrálie – prodloužení zápasů o dvakrát 5 minut až do položení „zlaté pětky,“ kdy zápas okamžitě končí. „Austrálie měla opravdu zájem o zlaté položení. Cítili jsme, že prodloužení hry o 10 minut by nemuselo vyřešit výsledek. Trochu nás znepokojovalo, že by týmy negovaly skórování," řekl manažer novozélandského sboru rozhodčích Bryce Lawrence. 

Program 1. kola

18.2. zrušeno Moana Pasifica – Blues
18.2. 9:45 CET Waratahs – Drua
19.2.   4:35 CET Chiefs – Highlanders
19.2. 7:05 CET Crusaders – Hurricanes  
19.2. 9:45 CET Reds – Rebels
20.2. 4:00 CET Brumbies – Western Force

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora