Co ukázal zápas U14 se Spartou

3. května 2022 (12:03)

KlubovéZpravodajství

Havířov 1. května 2022 (Foto u článku autor) - S nutností spojit se do společenství klubů u mládežnických družstev ubývá příležitostí vidět doma v Havířově týmy starších žáků a juniorů. Dohoda s Mariánskými Horami, za které hrají naši starší žáci a junioři, umožnila odehrát utkání U14 se Spartou v Havířově, ale také ukázala problémy hráčů v týmu starších žáků. Tým se Spartou prohrál 12:38 (0:38).

Zaprvé je tým výkonnostně velmi nevyrovnaný, někteří hráči svým výkonem připomínají kategorii U8, nebo snad hrají jen velmi krátce. Ovšem ani ti, kteří už o hře něco vědí, nehrají příliš s ohledem na kolektiv, ale zdá se, že z dobrých důvodů, mnoho akcí pokazila prostá technická nedokonalost.

Zadruhé je tu problém zvládnutí míčové techniky a zvláště příjmu přihrávky. Markantní to bylo třeba při vhazování z autu, kdy bylo i pro chytače těžké odhadnout, kam míč z rukou vhazujícího vlastně poletí.

Zatřetí se objevoval neduh, který si starší žáci přinesli z mladších žáků a který se dá popsat známým sloganem „kde je míč, tam jsou všichni.“ Několikrát v zápase se Spartou se stalo, že strana útoku byla – až na křídlo – úplně vyprázdněná. Hráči si prostě nedokážou udržet své posty. Zvláště je to zjevné v obraně, kdy se jenom dívají do míst, kde se bojuje o míč, ale naprosto si nekontrolují, jak je postaven soupeř, aby podle toho korigovali své vlastní postavení.

Začtvrté si hráči neposkytují podporu při hře na zemi, velmi často to byl jediný, a mnohdy ten nejmenší, který šel do kontaktu v racích, ostatní přihlíželi. Kluci ještě nejsou schopni „číst“ hru, nereagují včas na budoucí vývoj situace, proto poskytují pozdě podporu složenému hráči a z toho pramení trestné kopy za držení míče

Zapáté je tu nejtěžší problém, a to problém obranných činností. Osobní obrany – tedy skládání – hlavně však taktické obrany, tedy správného a včasného postavení hráčů na místě odpovídajícímu rozestavení soupeře. Nezvládnutá obrana byla příčinou 6 pětek, které náš tým obdržel. Většinou Sparťané prošli velmi lehce, někdy téměř bez doteku obránců.

To vše platilo pro první poločas. Ve druhém výkon týmu s průběhem času rostl, dokonce 2. poločas vyhrál 12:0. Ovšem to už Sparta uspokojená vysokým vedením prostřídala a povolila, prostřídali ovšem i naši trenéři. Přes porážku tu jsou náznaky, že tým potenciál má a že trenéři mají na čem stavět.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora