CL juniorů: Zápas dvou tváří

18. května 2019 (23:57)

DomácíZpravodajství

Havířov 18.5.2019 - Poslední domácí utkání společenství Havířova a Mariánských Hor v celostátní lize juniorů s pražskými Petrovicemi mělo být pokusem o zisk první výhry v soutěži, když nevyšel duel v Brně s Dragonem, kde naši o poločase vedli. Ve velmi vyrovnaném utkání „zplodily“ oba týmy neskutečný počet technických chyb, které hatily snahu obou týmů o komplexní herní pojetí. Přitom akce, které technické nedostatky nepoznamenaly, byly skutečně pohledné a účinné.

RC Havířov – RK Petrovice 20:15 (10:5)

Pětky 4:3 * KP 0:0 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Libor Žilka

Body: Satke 5, Wardas 5, Adamec 5, Regec 5 – Diviš 5, Novotný 5, Šamánek 5

Naši začali opravdu dobře, už ve 2. minutě položil rváček Satke po vyhraném autovém vhazování a protlačeném maulu, kterému předcházel trestný kop do autu před brankoviště Petrovic. Také v dalších minutách se našim dařilo držet soupeře spíše na jeho polovině, kontrolovali vývoj, rychle rozehrávali a nedrželi zbytečně míč a také dobře bránili. Po Wardasově pětce v 15. minutě vedli 10:0.

Jenže pak přišla fáze, nad kterou kroutili hlavami trenéři obou celků, přihrávky nad hlavu nebo pod kolena, ztráty míče, útoky a protiútoky, které končily dalšími chybami a nejen ztrátami míče, ale také území a herní pohody.

Potěšitelné je, že bylo více situací, kdy měla hra hlavu a patu, hráči se dobře přesouvali a zajišťovali jak útočnou, tak obrannou fázi hry. Ovšem v jiných herních fázích zase měla navrch nezkušenost, také možná určitá nervozita a hráči, kteří před okamžikem zahráli světově, vyrobili žákovský kiks, prostě ani jedna strana nedokázala udržet herní vyrovnanost. Na druhé straně co chtít po juniorech v českém ragby, když jsme o hodinu později byli svědky téměř stejného počtu kiksů v zápase profíků v anglické Premiership mezi Exeterem a Northamptonem!

S přibývajícím časem a únavou přibývalo i chyb, někteří hráči se vraceli ke zlozvyku držet míč až do jeho umrtvení nebo ztráty, přestože mohli přihrát volnému spoluhráči. Naštěstí se téměř nekopalo, hráči se snažili míč udržet, ale těch několik kopů ať už obranných nebo pro získání území se příliš nepovedlo.

A tak se střídaly dobré okamžiky s těmi horšími, jako byly kiksy v rozehrávce, koukání a čekání na soupeře místo razantního naběhnutí a zastavení jeho útočné akce, a patří sem i skládání za vršek. Z takových chyb pak pramenila ztráta iniciativy a území a to pochopitelně soupeři nahrálo na jeho dvě pětky. Tu druhou jsme Novotnému pomohli položit skládáním za vršek a stažením do našeho brankoviště a třetí pětka přišla po chybě Lukáše Trtka a jeho předhozu pod brankou.

V závěru zase přišly lepší okamžiky, zvláště při super průniku Lukáše Trtka z poloviny hřiště až téměř na pětimetrovku Petrovic, kterým napravil svou předchozí chybu. Po jeho akci jsme položili vítěznou pětku.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.