Chyba Vakatawy asi stála Racing 92 výhru

23. ledna 2021 (00:24)

SvětovéZpravodajství

Vakatawa otálel s položením a Gabin Villière mu vyrazil míč z rukou. Foto Anthony Dibon.

Kdo sledoval nedělní utkání Top 14, viděl opravdu hezké běhavé celoplošné ragby se spoustou přihrávek, prostě francouzskou klasiku, která se v posledních letech vytrácela a stále více ji nahrazovala stereotypní kontaktní hra od rucku k rucku. To byl také jeden z důvodů ztráty pozic a neúspěchů Francie v posledním desetiletí. Ale zpět k dohrávce 5.kola Top 14 mezi Racingem a Toulonem.

V 18. minutě Racing prohrával na umělém trávníku arény La Défense v Paříži 6:17 a o minutu později měl Vakatawa možná rozhodující šanci pro dosažení zlomu v utkání. Po velice hezké kolektivní akci, akrobatické přihrávce Teddyho Thomase a průniku do brankoviště Toulonu, mohl Vakatava snížit na 11:17 s jistotou konverze na 13:17, Machenaud totiž proměňoval skvěle. Jenže Vakatawa váhal, nepokládal a dopustil se chyby poměrně často viděné, kdy si hráči jaksi prodlužují a vychutnávají pobyt v soupeřově brankovišti před položením. Ale osud v podobě Gabina Villière, křídla Toulonu, zasáhl a Vakatawovi vyrazil míč z rukou.

Racing nakonec dotáhl, také díky výborné hře Vakatawy, skóre poločasu na 20:20, ale ve 2. poločase, kdy už nepadla žádná pětka, Toulon třemi trestnými kopy proti jednomu vyhrál 29:23.

V rozhovoru pro kabelovou televizi RMC Sport Virimi Vakatawa přiznal chybu, která pravděpodobně stála Racing 92 vítězství: „Udělal jsem chybu, což týmu přišlo draho. Ale jsou to věci, které se stávají, nikdo není dokonalý, je to něco, co by se nemělo stávat. Určitě se z toho poučím a příště položím dřív. Možná si lidé myslí, že to byl nedostatek respektu k týmu Toulonu, ale já takový nejsem. Nechtěl jsem dělat žádné parádičky nebo Toulon znevažovat." vysvětloval Vakatawa.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora