Championship: Vše podle předpokladů

15. srpna 2021 (12:04)

SvětovéZpravodajství

Rieko Ioane otevřel sérii osmi položení pro All Blacks v 1. kole Rugby Championship. Foto Brett Phibbs

Jižní hemisféra nyní zažívá ragbyové žně, 26. ročník mistrovství jižní polokoule. Mistrovství je exkluzivním klubem podobně jako Six Nations na polokouli severní, je jen pro pozvané a mělo by mít nevyšší kvalitu. Jenže už první kolo ukázalo, že značkou prima kvality lze podle předpokladů označit jen první dva týmy světového žebříčku Jižní Afriku a Nový Zéland a to ještě s výhradou, že elegantní novozélandské ragby s největší pravděpodobností při přímé konfrontaci předčí silové ragby jihoafrické.

Ne že by All Blacks nebyli schopni zahrát ragby horší kvality, ukázali to při mistrovství světa 2019 „až“ 3. místem nebo při loňském Rugby Championship prohrou s Argentinou i Austrálií, ostatně ani první utkání Bledisloe Cup minulý týden nepatřilo mezi výstavní kousky All Blacks, ale pozoruhodné u Novozélanďanů je, jak se dovedou zmobilizovat a soustředit k relativně maximálnímu výkonu. A takovým výkonem včera zcela potopili Wallabies.

Co při zápase All Blacks s Wallabies bilo do očí, byly poloprázdné tribuny. Po euforii v loňském roce, kdy bylo po uvolnění koronavirových restrikcí v Eden Parku téměř 50 tisíc diváků a před týdnem na utkání Bledisloe Cup „plný dům,“ je něco přes 25 tisíc návštěvníků, zvláště pro novozélandskou unii, která trpí finančními problémy, velkým zklamáním.

Ovšem neméně velkým zklamáním bylo, že Česká televize, která nás tak mile překvapila avizovanými přenosy zápasů Rugby Championship, nakonec místo střetnutí All Blacks v. Wallabies vysílala finálový zápas MS 2019 záznam utkání Springboks v. Pumas nevysílala vůbec.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora