Championship: Dobudou All Blacks další titul?

19. srpna 2018 (19:30)

SvětovéZpravodajství

„Dominance All Blacks v Rugby Championship se stala celkem předvídatelnou, Nový Zéland začíná dnes večer tažení za další trofejí“ napsal před utkáním Ben Coles z britského Telegrafu.

Včerejší první kolo Rugby Championship napovědělo, jak jsou rozdány karty v tomto ročníku, a zdá se, že jsou rozdány pro All Blacks. Novozélanďané spustili po trochu rozpačité první půli zápasu s Austrálií svůj pětkostroj a jasně rozhodli. To druhé utkání mezi Jižní Afrikou a Argentinou mělo mnohem vyrovnanější průběh, Springboks rozhodli ve svůj prospěch mnohem větším důrazem svého roje při vyrovnanosti prakticky všech herních ukazatelů. Zdá se, že Ben Coles má pravdu.

Austrálie – Nový Zéland 13:38 (6:5)

Pětky: Maddocks – Naholo 2, A Smith, Goodhue, Barrett, Retallick
Konverze: Foley – B.Barrett 4
Trestné kopy: Hodge, Foley

"První poločas byl, jako když se dva velcí býci srážejí navzájem hlavami," charakterizoval začátek zápasu kouč All Blacks Hansen, "Oni měli prvních 20 minut impuls a pak se nám podařilo získat trochu víc míčů, udržet si je a přinutit je řešit pár problémů. I když jsme nezaznamenali body, kterých jsme chtěli v této 20 minutové fázi dosáhnout, dostali jsme je pod velký tlak, který pokračoval i ve druhé polovině a nakonec jsme ho zužitkovali. "

V čem byl rozdíl mezi oběma týmy, co bylo příčinou přesvědčivého vítězství mistrů světa? Dá se to velmi stručně shrnout do tří bodů:

 • Je to schopnost All Blacks udržet míč ve hře za jakýchkoliv okolností a po dlouhou dobu.
 • Je to schopnost efektivně využít chyb soupeře (ztráty míče, špatná obrana) a okamžitě je trestat, čím mimochodem také silně nabourávají morálku soupeře.
 • Je to schopnost agresivně a účinně bránit, pokrývat pole a napadat soupeře až na samou hranici pravidly povolené hry, AB měli v utkání jen 13 neúspěšných skládek proti 41 Australanů.

Jižní Afrika – Argentina 34:21 (10:14)

Pětky: Dyantyi (2), Mapimpi (2), Am, de Klerk – Sanchez, Matera, Moroni
Konverze: Pollard 2 – Sanchez 3

"Myslím, že jediná opravdu dobrá část zápasu byla prvních 25 minut ve druhém poločasu. Bylo to jediné opravdu slušné ragby, které jsme hráli," okomentoval stručně zápas kouč domácích Springboks Rassie Erasmus, zatímco nový kouč Pumas Mario Ledesma dal na otázku, co by platilo na dominantní roj Springboks, odpověď k nezaplacení: "Já nevím... možná, kdyby onemocněli, nebo tak něco."

Co tedy v utkání rozhodlo, pokusme se odpovědět ve třech bodech:

 • Roj Springboks, nebezpečný v každé situaci, při každém postupu získávající 5-10 metrů území, dominantní ve mlýnech a autech.
 • Výborný Faf de Klerk na mlýnovce a jeho spolupráce s Handre Pollardem, který pro toto utkání opustil svou obvyklou pozici centra (12) a hrál na postu útokové spojky rozhodně lépe, než Elton Jantjies.
 • Neskutečně rychlá a průbojná křídla Makazole Mapimpi a Aphiwe Dyantyi, oba položili dvakrát a Dyantyi byl po právu jmenován mužem zápasu. Dá se říci, že už téměř dosahují úrovně Bryana Habany.
Příští kolo 25.8.
25.8.    Nový Zéland – Austrálie Auckland
25.8.  Argentina – Jižní Afrika Mendoza

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

 1. KlodaR

  Výsledek utkání Austrálie- NZ úplně neodpovídá předvedené hře obou týmů, v prvním poločase se NZ vysloveně hledal a udělal velmi mnoho chyb, druhý poločas byl zase exelentní z pohledu využití jakéhokoli zaváhání Austrálie. V prvním poločase NZ přežil krizi díky velmi dobré obraně.
  I když jsem neviděl celý zápas Jižní Afrika-Argentina, tak podle mne rozhodla hra de Klerka (9) a Pollarda (10). Argentina bojovala, ale v utkání tahala za kratší provaz. Odvetu však může klidně vyhrát.