Championhip: Argentina turnaj nezvládá

22. srpna 2021 (10:02)

SvětovéZpravodajství

Jediné položení Springboks, kterému předcházela ucelená útočná akce rukama, pokládá Makazole Mapimpi.

Argentina – Jižní Afrika 10:29 (3:15)

Argentina: Matera 5, Miotti 3 TK, Sanchez 2 KP

Jižní Afrika: Pollard 19 (2KP,5TK), Mapimpi 5, Marx 5

ŽK: Bruni, Lavanini (oba Arg.)

Odveta proti Springboks ve 2. kole Rugby Championship Argentině vyšla herně ještě hůř než před týdnem. Pumy se sice vrhly do zápasu s viditelným odhodláním, ba skoro zuřivostí, ale s nulovým efektem. Naopak Springboks ovládli hru a diktovali průběh zápasu. Ale nebyla to hra, která by potěšila srdce ragbyového fanouška, který čeká od mistrů světa přece jen trochu víc, stejně jako v prvním utkání to bylo silové kontaktní ragby. Pumy hrály na hraně pravidel a stálo je to jen v prvním poločase 11 trestných kopů (celkem v utkání 21), anglický rozhodčí Karl Dickson je musel varovat a vykázat ze hry Bruniho. Pět z nařízených trestných kopů proměnil Handré Pollard ve vedení 15:3.

Ne že by snad Argentinci hráli odevzdaně, bilance držení míče a bilance držení území byla vyrovnaná, naběhali s míčem více metrů, Springboks museli více skládat (137:104), ale jejich akce byly místy dost chaotické a s pozdní podporou hráčů s míčem přicházeli o získané území a Springboks tak lehce přebírali iniciativu.

Na druhé straně si Jihoafričané nedokázali moc poradit s obranou Argentinců a to je stálo bonusový bod, k tomu potřebovali vyhrát o tři položení. A tak předvedli jen jednu krásnou kombinaci rukama s přečíslením a uvolněním křídla Mapimpiho. Druhou pětku položili rojníci – mlynář Malcolm Marx průnikem po maulu. V závěru už však Jihoafričané působili trochu unaveným dojmem, toho využili domácí Argentinci ke zvýšení tlaku, ale svou pětku položili až v hluboko nadstaveném času (80+6) po obléhání brankoviště Springboks, obranu prorazil rváček Pablo Matera (192cm/111kg).

„Myslím, že naše hra v prvních třech čtvrtinách zápasu byla vynikající," řekl kouč Springboks Jacques Nienaber po utkání, samozřejmě to nebylo dokonalé, zmarnili jsme několik příležitostí, které jsme si vytvořili a které jsme nedokončili.

Chtěli jsme získat bonusový bod a šli jsme do toho naplno. Naším strategickým cílem je šampionát vyhrát, ale při pohledu do budoucnosti na rok 2023 (MS ve Francii, pozn. red.) musíme rozšířit tým a získat nějaké zkušenosti.“

„Naše disciplína byla velmi špatná, zejména v prvním poločase, a to proti Jihoafrické republice nemůžete udělat, protože z toho bude těžit body," řekl argentinský kapitán Julian Montoya, „na závěr jsme sice položili, ale nehráli jsme to, co jsme si řekli, že chceme hrát v útoku.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora