Česko v neúplné sestavě podlehlo Chorvatsku

17. května 2021 (01:22)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Jan Kučera pokládá první pětku českého týmu

Sinj 16.5.2021 - O 12 bodů (24:36) podlehl náš národní tým Chorvatům v přípravném utkání po krátkém soustředění v městě Sinj v Chorvatsku. Našemu týmu scházeli zahraniční hráči a také hráči Dukly, kteří byli na sedmičkovém turnaji Šiauliai Sevens 2021 v Litvě. Když vezmeme v úvahu, že tým rok a půl nehrál, že hrál na závěr soustředění, nedaly se čekat zázraky. Za zmínku stojí, že to byla historicky první porážka Česka s Chorvaty.

Chorvatsko – Česko 36:24

 

Sinj 16. května 2021 – Poločas 12:12 * Pětky: 6:4 * Rozhodčí Eugeniu Procopi (Moldavsko)

Body Chorvatsko: Plazibat 21 (3P,3KP), Jurišić 10 (2P), T. Miloš 5

Body Česko: Kučera 5, Hodek 5, Diviš 5, K. Kohout 5, Hřebačka 4 (2KP)

Česko: Adámek, Hodek, Calta, Charvát, Havel, Trefný, Uys, Hutník, Schütz, Hřebačka, Miřácký, Kučera, Tieber, J. Čížek, J. Kohout, Šíma, Dřímal, Novotný, Bejček, Diviš, Kučera, K. Kohout, Pospíšil, Krejzl.

Chorvatsko: Biškić, Ćorić, Perlain, M. Miloš, Perić, T. Miloš, Galić, Buljac, Lerotić, Jurišić, Peršić, Perica, Grčić, Pavlović, Plazibat, Brečić, Kordun, Žigo, Jelavić-Mitrović, Jukić, Prološčić, Rudić, Vlašić.

Z průběhu utkání bylo zřejmé, že oběma týmům schází zápasy. Hra byla dost neurovnaná, místy až chaotická s řadou chyb. Ani rozhodčí Procopi z Moldavska nebyl zrovna ve formě, nebo se rozhodl, že nechá mužstva hrát a nebude příliš trestat.

 

Naši hráli na jistotu, většinu akcí hráli do kontaktu, vytvářeli nespočet rucků, a jejich herní fáze nepřekračovaly 2-3 přihrávky. Rojová hra ovšem nepřináší žádné pohledné ragby, a když je takových rucků 8, jak tomu třeba bylo po mlýnu v 9. minutě, hra se drobí a navíc nepostupuje dopředu, tým prakticky útočil horizontálně a nepřekročil čáru zisku. Bolo málo akcí, které by rojníci řešili razantním a hlavně rychlým postupem vpřed.

Zadní řady byly zase dost nepřesné, když už šel míč na útočnou řadu, akce často končila nepřesnou přihrávkou. Je třeba říci, že ze 4 pětek, ani jedna nepadla z vypracované kolektivní akce roje nebo útočné formace, šlo buď o náhodné, nebo individuální akce.

Za zmínku stojí obrana, zadák NADA Split Dogoj Plazibat (194cm/81kg) pokládal první pětku z rychlé akce chorvatského útoku po autovém vhazování s jedním nesložením a po vyvolání zmatku v naší obraně, ze kterého vzešlo přečíslení čtyři na dva. Podobně pětka Jurišiće ve 31. minutě padla poté, co se naše obrana částečně zůstala na levé straně a částečně se soustředila na průniky ve středu, důsledkem čehož pravá strana zůstala nekrytá, takže 4 soupeři neměli v tu chvíli proti sobě nikoho.

Po mlýnu ve 48. minutě proběhl Jurišić 50 metrů podél lajny na naší levé straně, kde ho nedokázal nikdo zastavit.

Jedna pětka byla smůlovatá – Hřebačka v 50. minutě ve snaze odkopnout míč po autovém vhazování v naší 22 trefil nabíhajícího soupeře, sražený míč poslal přihrávkou nohou do prostoru, kde měli být útočníci, ale ti už tam nebyli, protože vyběhli za předpokládaným kopem, ale byl tak všudybyl Plazibat, po jeho položení a kopu už Chorvaté vedli 26:12.

A do třetice všeho zlého nám během šesti minut dali domácí třetí pětku. Po výkopu do autu a mlýnu na středové čáře se Chorvaté pokusili projít po pravé straně, tam neprošli, otočili akci do středu, kde rozběhnutá tříčtvrtka Perica prošel mezi dvěma našimi rojníky a z našich rozhozených útočníků v obraně udělali Chorvaté diváky, a kdo položil, no přece Plazibat.

V 69. minutě domácí pronikli maulem do našeho brankoviště ale naši položení zabránili, nezabránili však bleskové akci útoku po mlýnu, kdy naše obrana ani nestačila zasáhnout, pokládal T. Miloš, Pavlović z dobrého úhlu minul branku.

První naši pětku položil v 11. minutě Kučera po vypíchnutí přihrávky a 60 metrovém sprintu. Hřebačka konverze.

Druhou pětku položil po průniku podél maulu na pětimetrovce Chorvatska Hodek, Hřebačka minul.

Třetí padla v tlaku našeho týmu v 62. minutě po TK a mlýnu, který si naši zvolili místo kopu, kdy se celý hrozen domácích hráčů vrhnul na Schütze, ale naštěstí se k míči propracoval Diviš a po 20 metrovém sprintu položil, Hřebačka netrefil branku.

Konečně poslední pětka byla sólovou akcí pravnuka zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta dvacetiletého Kryštofa. Hřebačka tentokrát branku trefil.

Několik slov k rozhodčímu Eugeniu Procopi: Náš roj docela často při mlýnech doslova rozválcoval soupeře, jedinou reakcí bylo opakování mlýnů. Náš maul v 57. minutě, Chorvati se rojili okolo maulu jak mravenci, nakonec ho zbořili, reakce rozhodčího – nařídil mlýn. V 57. minutě naši po box kicku atakovali křídlo Pavloviće, který míč chytil, ale neměl podporu, naši podle pravidel se na nohách snažili vytrhnout Pavlovićovi míč, co následovalo? Místo trestného kopu na Pavloviće, byl odpískán TK na naše hráče. Celé štěstí, že šlo jen o přípravný zápas.

Řekli po utkání

Trenér Němeček: "Chorvaté byli lepší. Nám hlavně scházeli hráči, kteří obvykle nastupují a náš výkon také poznamenala nerozehranost."

 

Nikola Pavlović (křídlo) téměř básnicky: "Tvrdě jsme po nich šli, a když jsme je rozložili, několikrát jsme jim položili a pak jsme v klidu zápas dokončili."

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Radomír Kloda

    Copak na to říci, že naši byli nerozehraní, že chyběli hráči, že rozhodčí neměl svůj den. No to snad ne, když chceme postoupit o stupeň výš. Nebo si snad někdo myslí, že to v soutěžním utkání půjde o noho lépe. Zde je vidět, že ta podělaná pandemie a její důsledky nás, amatérské sportovce, vrátila minimálně o jeden velký krok zpět.