České ženy mají Trofej

18. listopadu 2019 (01:00)

SvětovéZpravodajství

Praha 16.11.2019 – Sobotní utkání Rugby Europe International Championship Trophy (REIC) – druhé divize evropského ženského mistrovství na hřišti Tatry Smíchov se Švédskem bylo třetím vítězným a znamená už daleko před koncem zisk Trofeje. Dlouho se ve vedení ČSRU debatovalo a uvažovalo, zda podporovat ženské patnáctkové ragby, které dne má prakticky jeden jediný klubový tým v mistrovské soutěži, zbývající tři jsou různá společenství klubů. Vždyť ještě před několika lety musely ženy vyhlásit internetovou finanční sbírku - tzv. crowdfunding – aby získaly peníze na cestu k utkání ve Švýcarsku. Ještě před sérií podzimních zápasů Trophy byly naše ženy poslední 56. ve světovém ženském žebříčku (Švédky 19.), po sobotním vítězném zápase jsou v rankingu vedeny jako největší skokanky, když přeskočily Filipíny a Bahamy na 54. místo. V každém případě je vítězství v REIC Trophy za daných podmínek úspěch, na který by se nemělo zapomenout v anketě o Ragbistu roku, třeba zvláštním oceněním pro ženský reprezentační tým.

Fotografie v náhledu a v článku Miloš Březina

Česko – Švédsko  17:5 (5:5)

P 3:1 * KP 1:0 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 0:1 (Maja Framming) * ČK 0:0 * rozhodčí Grainne Crabtree (IRL) – Thomas Mendes (CZ), Simon Karlson (SWE) * diváků 600

Body: Petra Vacková 7 (1P,1KP), Kateřina Nováková 5, Hana Běhalová 5 – Felicia Melin 5

Česko: 1 Gabriela Špačková (18 Kristýna Dubnová 52ʾ), 2 Aneta Šmejdová (20 Monika Štěpánová 73ʾ), 3 Dominika Holčíková (16 Zuzana Skokanová 59ʾ), 4 Kristýna Plevová, 5 Petra Křiklánová (C), 6 Jana Urbanová, 7 Kateřina Koubová (19 Bohuslava Hostinská 52ʾ), 8 Tereza Haffnerová (17 Kateřina Wackermanová 73ʾ) – 9 Kristýna Jungerová, 10 Klára Hladilová – 11 Tereza Baťhová (23 Hana Běhalová 69ʾ), 12 Kateřina Nováková, 13 Petra Vacková, 14 Michaela Kovářová (22 Lucie Oupicová 56ʾ) – 15 Daniela Ferugová (21 Zítková 69ʾ)

Kouč: Hana Schlangerová

Švédsko: Tove Viksten (C) (19 Hanna Borgemyr 75ʾ), 2 Sara Lennvall (17 Marie Andersson 52ʾ), 3 Angela Woolley (16 Jennifer Sundqvist 69ʾ), 4 Maja Framming (18 Asa Lennartsson 52ʾ), 5 Anna Lennartsson, 6 Tyra Norlander, 7 Elin Sterner, 8 Emma Skagerlind – 9 Frida Nilsson (21 Matilda Toesater 52ʾ), 10 Katie Childs – 11 Felicia Melin, 12 Victoria Peterson (23 Emma Ljungblom 62ʾ), 13 Michelle Johansson, 14 Sara Jacobsson – 15 Emelie Hellgren

Nestřídaly: 20 Bjur Hellsten, 22 Elizabeth Sonnenholzner

Kouč: Claire Cruikshank

Zápas se pro náš tým vyvíjel od první minuty špatně, chyba Špačkové, která překvapená přihrávkou srazila míč dopředu, byla zárodkem budoucího problému, Švédky totiž několika razantními potupy rozhodily naši obranu a závěrečné přečíslení už naše hráčky nestačily pokrýt, Felicia Melin (na snímku níže)měla cestu do našeho brankoviště volnou.

Výkon našich hráček pětka ze 3. minuty poznamenala minimálně, na několik minut ovládly míč i území, roztahovaly hru od autu k autu a zastavila je až přihrávka dopředu. Švédky získaly míč a znovu ukázaly, v čem budou nebezpečné, naše hráčky sice rychle vyběhly do obrany, ale stačila dvě nesložení a Švédky byly během několika vteřin zpět na naší polovině a další průnik Felicie Melin zastavila až zadačka Daniela Ferugová.

Mezi 10. a 15. minutou se sice hraje na polovině Švédska, ale oboustranně poněkud chaoticky, oba týmy se po chvilkách střídají v držení míče a produkci chyb. Převaha našich žen trvá dalších 9 minut kdy marně hledají způsob, jak překonat obranu Seveřanek, povedlo se to až Kateřině Novákové ve 24.minutě, vyhnula se všem pokusům o složení a doběhla pro vyrovnávací pětku. Petra Vacková zřejmě není zvyklá kopat ze země, drop téměř proti brance ji nevyšel. Je s podivem, že v týmu není žádná hráčka, která by uměla standardní kopy ze země!

Převaha našich hráček pokračovala, Švédky přišly ve 28. minutě o druhořadnici Maju Framming, dostala žlutou za opakovaný přestupek týmu, ale naše hráčky číselné převahy nijak nevyužily, naopak Švédky se po dlouhé době dostaly na polovinu Česka a trestaly technické chyby našich rychlými individuálními průniky, které sice naše pevná obrana stačila zastavit, ale pokaždé to znamenalo ztrátu 10 – 15 metrů území. Ke konci poločasu to Švédky dotáhly až do naší dvaadvacítky, odkud je naše děvčata okamžitě vytlačila k půlicí čáře. Poslední naši nadějnou akci, hluboký průnik jedné z našich útočnic vyřešily Švédky ziskem míče v rucku, ve zbývajících dvou minutách se nic nestalo.

Také ve druhém poločasu naše hráčky ovládly pole, Švédkám půjčovaly míč jen po chybách, ale ani zisk míčů ve mlýnech neznamenal pro hostující tým žádný zisk, naopak, naše kompaktní obrana většinou Švédky zatlačila i 15 metrů od čáry zisku míče. Jaká byla obrana našich dokládá nejlépe statistika autových vhazování a mlýnů mezi 46. a 55. minutou, Švédky vyhrály 3 mlýny a dva auty a dostaly pětku. Po posledním autovém vhazování byla švédská útočná formace zatlačena zpět, donucena agresivní obranou k chybě, Petra Vacková míč spadlý na zem kopla do brankoviště a na posledních centimetrech před koncovou čárou přiklepla Na snímku níže), její kop na branku dropem z kopatelné vzdálenosti minul branku o parník.

Švédky ulehčily našim situaci, po mlýnu se hned natlačily na švédskou polovinu. V této fázi hry opět zápasily víc s vlastní technikou a umožnily Švédkám se postupně z našeho tlaku vymanit a po 20 minutách se poprvé ve 2. půli dostat na naši polovinu. Jenže to, co pronásledovalo naše hráčky při jejich tlaku, pronásleduje i Švédky, brzdí je technické chyby a – to je třeba zdůraznit – agresivní obrana našich, v tom jsou naše ženy opravdu skvělé!

Tlak Švédek trval 15 minut a na jeho konci udělala Johanssonová při zpracování obranného odkopu našich předhoz na vlastní desetimetrovce, po vyhraném mlýnu naše útočná řada rozvinula akci a Hana Běhalová svým krásným průnikem pojistila v 79. minutě vítězství českého týmu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora