Bývalý patron WRU oslavil sedmdesátiny

16. listopadu 2018 (13:13)

OstatníZpravodajství

U příležitosti sedmdesátin prince Charlese, které oslavil ve středu, si připomeňme, že byl ještě donedávna vicepatronem velšské ragbyové unie. Vicepatronem proto, že patronem je britská královna Alžběta II. Ta je ostatně patronkou více než 600 různých britských organizací, ale ve svých dvaadevadesáti letech podstatně omezila veřejné aktivity i patronáty. K dnešnímu dni si ponechala patronát nad 25 organizacemi. Mezi nimi jsou i organizace sportovní: Welsh Rugby Union, Amateur Swimming Association, All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC) Wimbledon, Lawn Tennis Association (LTA), Rugby Football Union, Rugby Football League, Sport and Recreation Alliance a British Cycling Federation.

Ovšem většinu patronátů už dnes vykonává jen formálně, ostatně již dříve se zúčastňovala jen nejvýznamnějších akcí, a v podstatě praktickou stránku patronátů přebírali ostatní členové královské rodiny. Je nutno podotknout, že společenská prestiž ragby na Britských ostrovech se odráží i ve vztahu královské rodiny k ragby a v patronátech nad jednotlivými ragbyovými uniemi.

Generálně je královna patronkou velšské a anglické unie, ale u velšské unie ji zastupoval dlouhá léta princ Charles, dokud před dvěma lety nepředal patronát svému synovi princi Williamovi. Královna je patronkou RFU 66 let od roku 1952 poté, co převzala pozici po smrti svého otce krále Jiřího VI. a stejně jako u WRU předala v roce 2016 svou funkci druhému synovi prince Charlese princi Harrymu.

Samostatnou kapitolou je Skotská ragbyová unie, Její Veličenstvo Alžběta II. nikdy patronkou SRU nebyla, ale i SRU má svého královského patrona, je jim princezna Anna, bývalá olympionička, která na OH 1976 v Montrealu soutěžila v jezdectví. Vazby na ragby má o to silnější, že její dcera Zara Phillips, která získala ve stejné disciplině - jezdecké soutěže ve všestrannosti – na OH 2012 v Londýně stříbrnou medaili, je manželkou bývalého ragbisty Mike Tindalla.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora