Mysłowice I: Poprvé v Mysłowicích

31. října 2021 (21:48)

KlubovéZpravodajství

Mysłowice 30. října 2021 - Víte, kdo to jsou mikrusy? Nevíte, ani naši kluci a holky to nevěděli, ale od ragbyového mini festivalu v polských Myslovicích to už vědí. V terminologii polského ragby jsou mikrusy mladší žáci U6 a U8, kategorie U10 jsou minižáci (miniżak), mladší žáci U12 to je v Polsku kategorie żak a starším žákům se u našich slezských sousedů říká młodzik. A co jsme vlastně v Polsku dělali? Přispělo k tomu odřeknutí regionálního turnaje v Brně, naše drobotina nemá na to, aby konkurovala zkušenějším a většinou i početnějším týmům ostatních klubů, proto jsme ji ani nepřihlašovali na Olomoucký Rugby Festival nebo na Prague Youth Rugby Festival. Ale nechat děti doma se nám nechtělo, a když už byl zajištěn autobus, proč ho nevyužít?

A tak přišel nápad oplatit Myslovickým jejich dvě letošní návštěvy mužů v Havířově výpravou mikrusů, minižáků, žáků a mlodíků, tedy starších žáků, kteří nehrajíce v českých soutěžích, chtěli si zahrát alespoň na myslovickém turnaji. Naplnili jsme tedy autobus dětmi a rodiči a vydali se do Polska. Zvolili jsme raději trasu mimo dálnici, aby nás nezdržela případná policejní kontrola a bez problémů dorazili do Myslovic v katovickém regionu, což je město srovnatelné s Havířovem co do počtu obyvatel, ale rozlohou dvakrát větší.

Co do počtu obyvatel ano, ale ne co do počtu dětí v klubu, těch má Akademia Rugby Hegemon, jak zní oficiální název našich nových zahraničních partnerů, mnohem víc, než náš klub, ale výkonnostně zatím máme malý náskok. V čem ale rozhodně náskok nemáme, je spolupráce rodičů. S překvapením jsme zjistili, že je připraven bohatý bufet, který začínal skvělými grilovanými klobáskami, pokračoval zeleninovým salátem, všemi možnými sladkými buchtami a končil polskou kyselou polévkou – mimochodem chuťově skvělou – zvanou žurek. Mimo to byla k dispozici káva, čaj a samozřejmě různé vody. Největší zájem však byl o cukrovou vatu a popcorn. Všechno napekli, uvařili, připravili a zdarma všem podávali rodiče. Snímky v následující galerii jsme si vypůjčili z fcb Hegemonu.

Ne že by to pro nás bylo až tak překvapivé, byly časy, kdy i rodiče našich mladých hráčů, organizovaní rodičovským výborem, připravovali podobné občerstvení v rámci turnajů. Ale dnes se, bohužel, nedaří ani ustavit rodičovský výbor, ani zaangažovat rodiče na těsnější spolupráci.

Rozhodně musíme poděkovat prezidentovi klubu Pavlu Łętowskému. Myslovičtí během necelých 14 dnů od návrhu na návštěvu připravili sportovní den, na který ještě pozvali mladší a starší žáky Juvenie Krakov, připravili skvělé pohoštění a také odměny pro vítěze sportovních soutěží. A kdybychom měli dost času, mohli jsme se podívat i na přátelský zápas mužů s Frogs Varšava, což je klub cizinců působících momentálně v Polsku, který hraje jen přátelské a exhibiční zápasy. Hegemon prohrál 7:76.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora