B&I Lions Tour: První zápas se Springboks nenadchl

25. července 2021 (01:29)

SvětovéZpravodajství

(Kapské Město 24. 7. 2021 / TV) – Běžný zápas se všemi nešvary, které vídáme v podstatné části ligových zápasů v Británii. Co ostatně čekat? Hráči své návyky ze dne na den nezmění, zvláště když za Lvy hrají osvědčení harcovníci ostrovního ragby. Překvapivější je, že o nic lepší ragby nepředvedli ani aktuální mistři světa. Všichni hráli na jedno brdo – silové ragby s mnoha rucky a mnoha kopy a překopy. Ono totiž hráčům nic jiného nezbývalo, když obrany byly super pevné, agresivní a napadající na hraně ofsajdu. Ovšem to všechno dohromady neposkytuje příliš mnoho prostoru pro „ruční“ hru, ta byla spíše výjimkou.

Springboks v. British&Irish Lions 17:22 (12:3)

Body Springboks: Handré Pollard 12 (4TK), Faf de Klerk 5

Body B&I Lions:    Dan Biggar 14 (1KP,4TK), Luke Cowan-Dickie 5, Owen Farrell 3

Springboks byli po většinu času v první půli agresivnější a důraznější ve všech činnostech, napadali Lions v hloubce jejich útočné sestavy, takže se Lions byli nuceni museli uchýlit se ke hře do kontaktu. V mnoha případech hra působila dost chaoticky, zvláště po překopech. U Springboks tvrdil hru Faf de Klerk, ale příliš mnoho kopal, míč se téměř nedostal ke křídlům, takže jindy velmi nebezpečný Cheslin Kolbe nedostal žádnou šanci k bodování. Ovšem v první půli ani tak neměl ani jeden tým k bodování mnoho příležitostí. Nejblíže byl kapitán Siya Kolisi zhruba ve 23. minutě, který pronikl na 2 metry k brankové čáře, ale Maro Itoje nebezpečí skvěle eliminoval. Na druhé straně ve 39. minutě krásně prošel Robbie Henshaw, ale držen soupeřem nedokázal jednou rukou přihrát a míč mu vypadl dopředu. A tak se v první půli bodovalo jen z trestných kopů.

Jestliže v první části zápasu dominovali Springboks, ve druhé se role obrátily. Více ze hry měli Lions. Začali zostra a už za tři minuty skóroval Luke Cowan-Dickie po trestném kopu do autu a protlačeném maulu. Ve 46. minutě měli domácí blízko ke své první pětce, vlastně ji Willie Le Roux položil, ale nebyla uznána. V poněkud chaotické situaci po diagonálním překopu, který Lions nedokázali zachytit, se míče zmocnil Damian de Allende, předal Amovi a ten poslal míč kopem podél autové lajny k brankovišti. Zadák Willie Le Roux (obrázek níže) míč doběhl a položil, jenže se ukázalo, že byl v okamžiku kopu v ofsajdu, pětka neplatila.

O několik minut později už to domácím vyšlo, jedna z mála krásných útočných akcí málem v závěru nevyšla, ale všudybyl Faf de Klerk byl na místě a položil. Za stavu 17:10 už to vypadalo, že domácí mají zápas v kapse, jenže se pak dopustili řady chyb a Biggar postupně přidával kop za kopem na 17:19 a ten poslední už přidal střídající Owen Farrell.

Kouč Springboks Jacques Nienaber po utkání řekl, že je B&I Lvi přehráli ve druhém poločase ve vzdušných soubojích.

„Vyhráli tu bitvu a to jim dalo teritorium, výhodu v rozhárané hře a my jsme se museli rvát a nedokázali jsme to zvládnout,“ uvedl.

„Byl to opravdu tvrdý zápas s těsným výsledkem a mohlo to být i obráceně,“ připustil Warren Gatland, kouč Lions, "věděli jsme, že musíme být trpěliví, protože máme šance, a ve druhé polovině bylo jasné, že jsme silnější, abychom se dostali zpět do hry."

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.