Autumn Nations Cup: Ohlasy III

4. prosince 2020 (00:52)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: průnik Giorgi Kveseladzeho

Podíváme se na poslední utkání minulého kola ve skupině A mezi Irskem a Gruzií. Gruzie byla přijata do klubu „velkých kluků“ jen proto, že účast Japonska, se kterým se původně počítalo, by byla s ohledem na pandemii kovidu příliš složitá, třeba by to dopadlo jako s Fidži, které prakticky do turnaje ani nemohlo zasáhnout.

Specifickou záležitostí byl výkon francouzského rozhodčího Mathieu Raynala, na kterého si stěžují zvláště Irové kvůli dvěma neuznaným pětkám. Zatímco ta první padla po zjevné přihrávce dopředu – v opakovaných záběrech bylo jasně vidět, že míč šel zhruba metr a půl dopředu – ta druhá možná byla, možná nebyla, neshodl se ani video rozhodčí s Raynalem, ten se rozhodl pětku neuznat. Málo by to ovšem mělo něco změnit na výkonu týmu, jak Irové argumentují, neuznaná pětka by neměla tým takového kalibru rozhodit.

Je však třeba se podívat na Raynalův výkon i z pohledu druhého týmu: téměř každé zhroucení mlýna připsal Gruzíncům, ne že by řadu mlýnů nezbortili, ale byly mlýny, ve kterých se zcela jasně jako první zvedl nebo padl pilíř Irska, přesto se kopalo proti Gruzii. Pozoruhodný byl trestný kop proti Gruzii ve 22. minutě za neodvalení se rváčka Jalagonii v rucku, když se ani nemohl odvalit, protože stál na nohou! Naopak potrestán nebyl vazač Stander, který hrál po autu a maulu Gruzie v irské dvaadvacítce v ofsajdu. V té samé situaci se pak další hráči Irska připojovali k maulu ze strany, bez Raynalovy reakce.

Tady je třeba vzpomenout finále evropské kvalifikace v roce 2002 v Dublinu pro MS 2003 mezi Irskem a Gruzií, tehdy Irsko suverénně vyhrálo 63:14, přesto rozhodčí Gruzínce „ořezával,“ jak mohl. Neuznal Gruzii dvě pětky a pískal způsobem, ze kterého přímo čišelo nevyřčené: „Co si to ti Asiati vůbec dovolují motat se mezi elitou!“ Mnohdy podobný přístup zaznívá i v různých reakcích na možnost postupu a sestupu z turnaje Six Nations. Jeden z hlavních argumentů proti zní: Kolik diváků by přišlo třeba do Twickenhamu na zápas Anglie v. Gruzie?!

Jisté je, že výkonnost Gruzie roste, i když trochu překvapuje, že její roj v zápasech Podzimního poháru národů nedominuje. Před loňským mistrovstvím světa si třeba Angličané pozvali gruzínské rojníky jako sparingpartnery pro trénink mlýnů, což je bezesporu uznání vysoké kvality gruzínského roje, ostatně z šestice hráčů první řady hrají čtyři v Top 14, mají tedy dostatek zkušeností z těžkých zápasů.

Gruzínci také položili jen jednu pětku, ta však stála za to. Centr Grigori Kveseladze z gruzínského RC Armazi Marneuli se skutečně blýskl a takový A takový Brian O'Driscoll o Kveseladzem napsal na svém Twitteru: „Kdybych řídil evropský klub a hledal tříčtvrtku pro příští sezónu, vážně bych se podíval na Grigoriho Kveseladzeho. Kromě krásné pětky, také opravdu dobře bránil.“

Porážky Gruzínců s týmy evropské špičky se čekaly, v zápase s Anglií (pětky 0:6) byli naprosto bez šancí a nekonkurenční. Ovšem proti Walesu (pětky 0:2) a proti Irsku (pětky 1:2) rozhodně podali výkon podobný, možná i lepší, než by podala Itálie. O to zajímavější bude finále o 7. místo s nerozehraným Fidži v sobotu ve 13 hodin.

Ohlasy

Ragbyový komentátor Simon Lewis v Irish Examineru vybírá několik prvků z utkání s Gruzií

Klíčový okamžik

Za klíčový okamžik zápasu považuje situaci ke konci 1. poločasu při vedení 20:7, kdy Irsko hrálo plynulé útočné ragby a mělo esa v rukávu, jak šlo po pětkách. Ty však byly v posledních dvou minutách prvního poločasu dvakrát odmítnuty rozhodčími, a zdálo se, že to zastavilo dynamiku Irska. Muži Andyho Farrella nebyli po přestávce ti sami, co v poločase prvním, druhá polovina se ukázala jako skutečné zklamání.

Téma, o kterém se mluví

Místo aby farrellovi hráči po náročném odpoledni na Twickenhamu ve druhém kole obnovili důvěru v irský tým, pouze prohloubili obavy fanoušků strašlivým výkonem ve druhém poločase, který hlavního trenéra zklamal. Farrell řekl, že hráči postrádají víru v sebe a tu budou muset obnovit posledním utkání podzimního turnaje a před rychle se blížícím turnajem Six Nations 2021.

Rozhodčí

Mathieu Raynal neuznal dvě pětky Irů a další dvě pětkové situace byly posouzeny tak, že je míč držen nad zemí. První pětka Stuarta McCloskey byla zrušena pro přihrávku dopředu k Farrellově zlosti. Druhý potenciální pokus Jamese Ryana francouzský rozhodčí posoudil jako míč držený nad zemí, nedal na názor TMO, že míč byl na čáře a foukl poločas, takže hráči Irska byli zmatení a frustrovaní.


Kapitán Gruzie Merab Šarikadze:

Hráli jsme lépe než proti Walesu, ale mohli jsme zahrát ještě lépe. Irsko je mnohem silnější než Wales. Faktem je, že se vyvíjíme, hodně se učíme a doufejme, že náš růst bude pokračovat. Kveseladze je velký talent, položil pětku po fantastickém průniku. Škoda, že se nám nepodařilo získat více bodů, když jsme měli více než jednu šanci.

Giorgi Kveseladze pokládá zatím jedinou pětku Gruzie v turnaji

Conor Murray:

Gruzínci, zejména ve druhé polovině, nám velmi ztěžovali život. Kontrolovali jsme hru, a že jsme nevyhráli vyšším rozdílem, je jejich zásluha a naše selhání. Druhá půle proti Gruzii - naše chyby, každý dostal svou část kritiky.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora