All Blacks vítězí v Rugby Championship

26. září 2021 (16:17)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: All Black Codie Taylor uniká gazelám Springboks ve včerejším utkání 5. kola Rugby Championship 2021

Nový Zéland – Jižní Afrika 19:17 (13:11)

Byl to stý vzájemný zápas obou týmů (statistika včetně 100. zápasu: NZ 60 výher, JAR 36 výher, 4 nerozhodně) a současně souboj o Pohár svobody (Freedom Cup), o který oba týmy hrají od roku 2004 na počest demokratických změn v Jihoafrické republice.

Kapitán All Blacks Ardie Savea 

Nedá se říci, že by All Blacks zápas opanovali, bránila jim v tom široce a silně kritizovaná i v novozélandském tisku zesměšňovaná taktika Springboks, kteří se snažili zabránit široce rozvinuté hře rukama All Blacks, protože bylo jasné, že by takovou hru nedokázali ubránit. „Máme svou DNA, oni mají svou DNA,“ komentoval výtky kouč Springboks Nienaber. A nezaujatí experti říkají, ragby by bylo neuvěřitelně nudné, kdyby všichni hráli stejnou taktiku.

Jihoafričané se svými specialisty na kopy Faf de Klerkem a Handré Pollardem kopali, co mohli, a kdy mohli, v dobré víře, že získají míč i území, když se hráči All Blacks dopustí chyby a udělají při chytání předhoz. Celá řada kopů byla kopnuta stylem „svíčka,“ aby co nejvíce znervóznila chytače, kteří vědí, že se na ně řítí hrozen hráčů a aby pak způsobila mezi obránci chaos. Tomu se dá rozumět, to hráče skutečně znervózní. Tak také padla pětka Jihoafričanů, když George Bridge nezpracoval vysokánský překop de Klerka a umožnil Nkosimu lehce položit.

Ovšem s tím by Jihoafričané dlouhodobě neuspěli, jejich taktika, byť do značné míry proti All Blacks úspěšná, ničí ragby. To ukázal právě tento zápas. Na jedné straně Novozélanďané se svým neskutečným agresivním tahem dopředu, kdy obrana i tří mužů najednou proti jednomu povoluje. Novozélanďané při prvním dotyku se soupeřem nepadnou k zemi, jak to obvykle dělají jiné týmy, ale hráč v kontaktu neustává v pohybu, dere se vpřed a další hráč nevytváří statickou podporu, ale zvedá míč a pokračuje v pohybu dopředu. I když se nepodaří proniknout, vždy takto získají alespoň dva tři metry a strategickou iniciativu, protože se akce většinou nezastaví, mlýnovky okamžitě rozehrávají na nabíhající hráče.

Jaký to kontrast proti Jižní Africe, Faf de Klerk nejprve postaví z nejbližších hráčů stonožku, pomalu vyhrabe míč až za poslední nohy a pak obvykle použije box kick. Nebo drží ruce na míči, za blahosklonného přihlížení rozhodčích, kteří zahánějí všechny soupeře, kteří ho chtějí atakovat, aby pak rozehrál. A zatím všechno stojí, obrana se připravuje, útočící strana se rozbíhá, naráží a vytváří další ruck na stejné úrovni – to v lepším případě – spíše území ztratí.

Springboks málem vyhráli, All Blacks snad u vědomí, že hrají proti mistrům světa, ale hlavně kvůli obrannému tlaku Springboks dělali nečekaně mnoho chyb, v tom byly vysoké kopy Jihoafričanů skutečně účinné, ale sami na svou taktiku kopů nakonec doplatili. Pollard svým – nelze říci jinak, než hloupým – odkopem v závěrečných minutách věnoval míč Černým, jejichž útočná akce měla za následek chybu Springboks v obraně, trestný kop bezchybného Jordie Barretta z nějakých 57-58 metrů a vítězství All Blacks.

Austrálie – Argentina 27:8 (17:3)

Pumy jsou v šampionátu bezradné a bezzubé, kdesi ztratily své zuby a drápy, porazili je klokani wallaby. Nejsou to ty Pumy, jak je známe z předchozích let. Hrají nevýrazné ragby, útočná formace jako neexistovala. Jediná pětka, kterou v turnaji Pumy položily, padla po protlačeném maulu právě v tomto utkání a položil ji rojník-mlynář Julian Montoya.

K nekonzistentní hře, která tým provázela v předchozích zápasech, se přidlaly nové chyby, které prohlubují špatný obraz týmu. Obrana, na kterou se tým mohl spolehnout, zkolabovala, tým minul 31 skládek. Hned ta první padla v situaci, kdy už v 6. minutě nesložila tříčtvrtka Lucio Cinti zadáka Wallabies Reece Hodgeho.

Na sankce to bylo zhruba vyrovnané 11:13 trestných kopů, ale Argentinci měli jednu žlutou kartu. Co ovšem nebylo vyrovnané, byly trestné kopy na branku, absence Nicoláse Sáncheze byla znát, Emiliano Boffelli minul několik trestných kopů – 33 procent úspěšných kopů je opravdu málo – a k položení si Argentinci nevytvořili šance.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora