3. kolo Rugby Championship patřilo Pumám

28. srpna 2022 (13:49)

SvětovéZpravodajství

Argentinské Pumy se radují posvém historicky prvním vítězství nad All Blacks na novozélandské půdě

Pokud jsme po 2. kole šampionátu označili vítěznou odvetu Argentiny s Wallabies za přímo historickou, pak pro výhru Argentiny na novozélandské půdě snad ani neexistuje epiteton. Ano, všechno se jednou stane, možná, že se žádný podobný Christchurch už Argentincům nepovede, ale nikdo už Pumas nebude považovat za věčného outsidera Rugby Championship.

To pro Jihoafričany musí být Austrálie zakletá. Možná tu působí nějaké voodoo, Jihoafričané opět v Austrálii prohráli, už posedmé ze 13 zápasů od roku 2014 odehraných na australské půdě. Mistři světa se mohou utěšit snad jen tím, že totéž platí pro Wallabies, ti také v Jižní Africe od roku 2014 nevyhráli.

Nový Zéland – Argentina 18:25 (15:12)

Co se včera stalo na stadionu Orangetheory v největším městě Jižního ostrova Christchurch, zůstane navždy zapsáno na tabuli cti Pumas, byla to jejich historicky první výhra na Novém Zélandu. Nebyla to první výhra Pum, už vyhrály v covidem omezeném turnaji v roce 2020 v Austrálii, tehdy se o výhru 25:15 zasloužil Nicolás Sánchez, který byl autorem všech bodů. Pro All Blacks je to však další rána pro jejich pověst.

Kapitán Blacks Sam Cane si stěžoval, že hra nebyla rytmická a plynulá, že tam nebylo moc souvislé hry, a má pravdu, jenže všechno plynulo z obětavé a místy až vztekle působící obranné hry Pumas (195 skládek s 96% úspěšností), se kterou si Blacks nedokázali poradit, v kontaktech chybovali, z toho také plynula velká úspěšnost Argentinců v zisku míčů ze hry (turnovers). Tuhá obrana také Pumám přinesla řadu trestných kopů ve výhodných pozicích, které Boffelli s úspěchem proměňoval a které také Argentincům vynesly proti bezradným Novozélanďanům zaslouženou výhru.

Austrálie – Jižní Afrika 25:17 (10:3)

Springboks špatně začali a špatně skončili. Předvedli hru daleko od standardu, jaký se očekává od mistrů světa. Wallabies v úvodu nasadili zdrcující tempo a hned položili pětku. Možná to byla psychická rána hostujícímu týmu, jehož plány takový úvod narušil. Jisté je, že to Springboks rozhodilo, jisté je, že jim vůbec nefungovala obrana, jisté je, že do 75. minuty (!) se nezmohli na jedinou pětku.

Vlastně jednu měl v rukou Mapimpi, už už se snášel ve skoku do brankoviště Wallabies, ale Coroibete ho neuvěřitelným způsobem doslova vystřelil do zámezí. Až 5 minut před koncem za stavu 25:3 Australané povolili v soustředění a dali Springboks snad až příliš prostoru pro zkorigování výsledku.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora