3. kolo REIC: Rumuni a Rusové poprvé vyhráli

24. února 2020 (22:48)

SvětovéZpravodajství

Pokud by Rumuni a Rusové ve 3. kole evropského šampionátu nevyhráli, mohla by to být pro jeden z těchto týmů, možná pro Rusko, existenční otázka. V příští kole se totiž střetnou navzájem v Krasnodaru a v posledním kole jedou Rusové do Tbilisi, kde stěží dosáhnou úspěchu. Tak se čtyřmi body a šancí, že třeba sestoupí Španělsko kvůli tomu, že za ně podle všeho neoprávněně nastoupil Jihoafričan John Wessell-Bell, zatím mohou být v klidu.

Gruzie - Belgie 78:6 (33:6)

Nebylo pochyb, že domácí vyhrají, ale čekal se větší odpor Černých ďáblů. Ti jen místy a chvílemi předváděli slušnou kombinační hru, která jim vynesla alespoň 6 bodů z trestných kopů. Navíc proti naprosto dominantním Gruzíncům, kteří nevládli jen rojové hře, ale zahrály skvěle i zadní řady, které položily 8 pětek z 12. Zvláště Akaki Tabutsadze na křídle byl k nezastavení a položil 4 pětky. Hosté už před utkáním tušili, co je čeká, a tak prohlásili, že toto utkání považují za přípravu na další zápasy. Školení to ale bylo pro oba týmy, Černí ďáblové se učili zvládat zápas v podmínkách absolutní dominance soupeře, Lelos zase disciplinovaně plnit zadané úkoly v situaci, kdy třeba mohli druhý poločas odfláknout, ale hráli s viditelnou chutí do samého konce.

Rusko - Portugalsko 19:18 (19:7)

Rusové už delší dobu zkoušejí všechno možné, aby se dostali výš, zimní soustředění v Austrálii nebo naposledy v Jižní Africe a zahraniční trenéři úspěch nepřinášejí. Že by to bylo tím, že se spokojují s jistým angažmá v domácí lize? že nejsou podobně jako Gruzínci rozeseti po britských a francouzských klubech? Jenisej Krasnojarsk v evropských klubových soutěžích je neschopný konkurence. A to je základ národního týmu. Ale k zápasu, Rusové vyhráli na skóre, takticky a na pětky vyhráli Portugalci, kteří mohou jen litovat, že jejich kopáč Dany Antunes proměnil jediný kop po dvou pětkách a prováhal dva trestné kopy. Rusové možná udělali krůček k záchraně, zvláště když za Španěly v Rumunsku nastoupil pravděpodobně neoprávněně jihoafrický hráč.

Rumunsko - Španělsko 24:7 (6:0)

Leones prohráli na hřišti a možná prohrají i u disciplinární komise Rugby Europe, v utkání proti Rusku 1. února totiž za ně nastoupil Jihoafričan John Wessell-Bell, který zřejmě nesplňuje podmínky způsobilosti. Ať už to dopadne jakkoliv, Rumuni zahráli dobře, těžili z chyb hostů a na druhé straně výbornou obranou eliminovali většinu jejich útočných pokusů. Leones, přestože bojovali až do posledního míče a až do poslední minuty zápasu, nedokázali najít klíč k překonání rumunské obrany.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora