Proti Hegemonu tým potěšil nasazením

21. srpna 2021 (23:57)

KlubovéZpravodajství

Levé křídlo našeho týmu Michal Třaslín pokládá jednu ze svých tří pětek v utkání. Foto Karel Gaman

Akademia Rugby Hegemon Mysłowice ustavila tým mužů v letošním roce, má minimum zkušeností z patnáctkového ragby, má však také několik hráčů, kteří ty zkušenosti mají z jiných klubů. Mezi nimi bratry Pawła a Oliwera Łętowské a od července také Marka Odolinského, bývalého reprezentanta Polska, který strávil v havířovském týmu několik let a v roce 2012 také s klubem získal stříbrnou medaili z mistrovství republiky (extraligy) v nejlepší éře našeho klubu. Se dvěma zápasy v ragby XV jsou Hegemoni pořád ještě ragbyovými nováčky, takže ideální tým pro přípravný zápas před prvním ligovým utkáním se Zlínem příští neděli.

Utkání se hrálo na 4 krát 20 minut, jak bývá v přípravných zápasech obvyklé s libovolným střídáním, aby trenéři našli optimální složení základního kádru svého týmu. Hegemon ovládl úvod zápasu a jako první bodoval Marek Odoliński. Naši se rozjížděli pomalu, za první čtvrtinu položili 2 pětky, ve druhé jednu. Teprve ve třetí, kdy se zápas definitivně zlomil v náš prospěch, a ve čtvrté čtvrtině naši položili shodně po třech pětkách, připravili Hegemonu zatím nejtěžší porážku (Hegemon dosud hrál s Olsztynem 10:49 a Frogs Varšava 0:50).

RC Havířov – AR Hegemon Mysłowice 5:59

 

Havířov 21. 8. 2021 - Čtvrtiny 12:5, 7:0, 19:0, 21:0 * pětky 9:1 * KP 7:0 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Jara Bednařík

Body Havířova: Michal Třaslín 15 (3P), Filip Plinta 10 (2P), Radovan Benčík 10 (2P), Daniel Walek 10 (5KP), Daniel Ogurčák 9 (1P,2KP), Dominik Wardas 5

Body Mysłowic: Marek Odoliński 5

Havířov: 1 O. Benčík, 2 Hlaváč, 3 Macháček, 4 Aberle, 5 Filipiak, 6 V. Murár, 7 R. Benčík, 8 Wardas – 9 D. Kovács, 10 Walek – 11 M. Třaslín, 12 Ogurčák, 13 Barabáš, 14 D. Tomčík – 15 F. Plinta | 16 P. Kovács, 17 Tržický, 18 Sláma, 19 L. Sittek, 20 Regec, 21 Kričfalušij, 22 Indrák

Mysłowice: 1 Mielowski, 2 Topolski, 3 Nowak, 4 Styczeń, 5 M. Pyka, 6 Pękal, 7 Srehu, 8 Odoliński – P. Łętowski, O. Łętowski – 11 Niepsój, 12 Osiński, 13 Tatar, 14 Oczkowicz – 15 Sorek | 16 Kisiel, 17 R. Pyka, 18 Kosmala, 18 Jedwabny, 20 Lój, 21 Guzdek

Rychlá útočná řada byla základem úspěchu

 

Třebaže rojníci odvedli svou práci velmi dobře, dnes přišly ke slovu a utkání dominovaly zadní řady. Pohyblivé, účinně pronikající obranou a velmi velmi rychlé. Z devíti pětek položily zadní řady šest. Rváčci, kterým se také říká křídelní rojníci, zastoupení Radkem Benčíkem a Dominikem Wardasem položili tři. To je poměr, který svědčí o funkčnosti celku, rojníci míče získávají, zadní řady je proměňují na pětky. Tak by to mohlo fungovat i v ligových zápasech.

Obraně osobní i taktické v podstatě není co vytknout – fungovala, vytrvalým tlakem na soupeře nedovolovala rozvinutí jeho útočných akcí, to také podstatnou měrou přispělo k tomu, že hosté prolomili naši obranu jen jednou.

Všichni, od mlýnovky Dominika Kovácse až po zadáka Filipa Plintu, se snažili o to, aby byl míč stále v pohybu, zbytečně se nekopalo, ale pokud už se kopalo – útokovka Dan Walek – byly to kopy, které měly správné parametry, ať už to byly kopy pro zisk území nebo kopy k překonání obranné lajny.

Jediné co by se dalo vytknout, je zpracování míče. V zápase bylo dost nezvládnutých příjmů míčů z kopů a to může se silnějším soupeřem znamenat značné nebezpečí, zvláště v situaci, kdy chytač nemá bezprostřední zajištění spoluhráči.

Zvláštní zmínku si zaslouží diváci, jednak jich přišlo docela dost, jednak velmi vydatně povzbuzovali a také potleskem oceňovali parádní akce týmu, však jim také oba týmy na závěr utkání poděkovaly.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora