Six Nations: Anglie v rozpacích

8. února 2021 (18:55)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Muž utkání Six Nation Anglie v. Skotsko radující se Finn Russell

Tak nějak se bere za samozřejmé, že Anglie, která má 1809 klubů a přes 380 tisíc hráčů prostě vždy vyhrává nad Skotskem s 250 kluby a necelými 50 tisíci hráči, o to větší ohlas vyvolá každá výhra outsidera nad favoritem. Nejinak je tomu po sobotní výhře Skotska v 1. kole Six Nations na anglické půdě, reakce Angličanů jsou dost rozpačité. „Skotsko vyhrálo v Twickenhamu poprvé po 38 letech a nebyla to loupež, nebyl to okamžik individuální geniality, byl to všestranný triumf v každém směru“ uvádí sportovní novinářka BBC Becky Grey.

Přitom to zdaleka není nic výjimečného, podíváme-li se na historii vzájemný zápasů, není to pro Skotsko žádný katastrofický seznam, ze 139 utkání odehraných do soboty vyhrála Anglie 76, Skotsko 44 a 19 skončilo nerozhodně. Dá se říct, že Skotové vítězstvím oslavili 150. výročí prvního utkání (1871), které mimochodem vyhráli v Edinburghu dvěma položeními s gólem proti jednomu položení Angličanů. 

Co však bylo na výkonu Anglie dost překvapivé, byla značná pasivita, jen nemnozí hráči v týmu Anglie vynikali nad šedý průměr. Zatímco ze Skotů čišelo odhodlání a chuť do hry, Angličané působili, jako by se nemohli dostat z útlumu z kovidové bubliny. Stěží někoho z Angličanů vyzvednout, snad jen Maro Itoje a Tom Curry v roji, útočníci byli prakticky bez míčů. A pokud už nějaké míče byly, odevzdával je Ben Youngs zdarma Skotům svými mnohdy až nesmyslnými překopy.

Příčinu nemasného neslaného výkonu domácích pravděpodobně našel náš expert Petr Kacíř, zvaný Řízek, který je přesvědčen, že Eddie Jones měl začít po Podzimním poháru národů omlazovat tým, místo toho zařadil do sestavy sice osvědčené, ale nepřipravené hráče Saracens. Saracens po vyloučení z Premiership odehráli jeden zápas a hráči národního týmu tedy v podstatě nebyli připraveni na tak významný zápas, pokud to ovšem Jones nepodcenil.

Beru na sebe zodpovědnost

Trenér Anglie Eddie Jones v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live uvedl: "Skotové hráli tvrdě, měli dobré mlýny, vyhrávali ve vzduchu a my jsme se prostě nemohli dostat do hry. Dnes jsme nebyli v zápase.

"Beru na sebe zodpovědnost, že jsem tým dostatečně nepřipravil. Právě jsme neměli den. Nemáme jich moc, ale dnes jsme ten špatný den měli.“

"Myslím, že jsme se dobře bránili, s držením míče a územím, které jsme měli ke konci, jsme měli šanci vyhrát, což je velká zásluha našich hráčů vzhledem k tomu, že jsme byli mimo tempo.“

"Když se podíváte na svět v tuto chvíli, jsme vděční, že můžeme hrát ragby, prostě to překousneme.“

"Další na řadě je Itálie, budeme připraveni na další zápas. Uděláme vše, co bude v našich silách," uzavřel Eddie Jones.

Jsem velmi hrdý na výkon týmu

Hlavní trenér Skotska Gregor Townsend řekl BBC Radio 5 Live: „Na hřišti i mimo něj panoval klid. Nevím, jestli to není proto, že tu nejsou diváci. Dnes to měli hráči pod kontrolou. Na konci jsme sice měli co dělat, abychom ubránili vedení, ale hráči to zvládli dobře. Jsem velmi hrdý na výkon týmu, ale od hráčů čekáme mnohem víc.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora