2. liga: Náhoda, nebo příslib lepších časů?

5. října 2020 (03:00)

KlubovéZpravodajství

V náhledu Filip Filipiak pokládá jednu z osmi pětek Havířova. Foto Karel Gaman

Havířov 4. října 2020 - Náš silně omlazený tým mužů dosáhl prvního výraznějšího úspěchu, porazil rozhodným způsobem Bystrc. Má to být náhoda a překvapení, nebo trend, či alespoň nová fáze ve vývoji týmu? Podle výkonu na hřišti je to určitě příslib lepších časů. Bystrc sice momentálně nepatří mezi favority 2. ligy, ale rozhodně je kandidátem playoff, přesto, že své nejlepší mladé hráče uvolnila do Dragonu a Dragon poslal své mladé hráče na zkušenou do Bystrce. Bystrc potlačila své vlastní ambice ve prospěch brněnského ragby. V kontextu odvěkého brněnského rivalství je to krok, který nutno ocenit rčením „klobouk dolů!“ Brňanům se tak povedlo to, co u nás neuspělo, když se měli spojit nejlepší hráči ostravského Sokola a nejlepší naši, projekt nepřežil rok. Bystrc tedy momentálně nemá tým s prvoligovými ambicemi, ale také to není žádný outsider.

RC Havířov – RC Brno Bystrc 48:26 (29:19)

Pětky 8:4 * KP 4:3 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Tomáš Breburda – Pavel Střaslička, Petr Vladík * ŽK 0:1 Tomáš Galetka * ČK 1:0 Jan Uhlíř

Body Havířov: Radovan Benčík 9 (1P,2KP), Filip Plinta 5, Ondřej Kloda 5, Daniel Aberle 5, Patrik Kovács 5, Michal Třaslín 5, Filip Filipiak 5, Roman Barabáš 5, Daniel Ogurčák 4 (2KP)

Body Bystrc: Martin Berger 9 (1P,2KP), Petr Sovadina 5, Tomáš Galetka 5, Karel Opravil 5

Havířov: 1 Daniel Miarka (18 Pavel Indrák 52ʾ), 2 Ondřej Benčík (19 Leon Sittek 67ʾ), 3 Patrik Kovács, 4 Lukáš Macháček, 5 Dan Aberle /C/ (16 Vít Murár 47ʾ), 6 Dominik Wardas, 7 Dan Kričfalušij (17 Jan Hlaváč 67ʾ), 8 Filip Filipiak – 9 Ondřej Kloda (20 Jakub Uhlíř 67ʾ), 10 Dan Walek (22 Jan Uhlíř 41ʾ) – 11 Michal Třaslín, 12 Dan Ogurčák, 13 Roman Barabáš, 14 Radovan Benčík – 15 Filip Plinta (21 Dominik Kovács 58ʾ)

Utkání začalo výraznou převahou našich, prakticky se hrálo jen na polovině hostů a během prvních dvaadvaceti minut padly 4 pětky – jedna hezčí než druhá – a všechny po rychlých a důrazných únicích a průnicích. Hru zdobila opravdu skvělá kombinační hra a právě variabilita akcí našeho týmu mnohdy stavěla Bystrcké do role diváků. Až na několik nepřesností a drobného váhání v rozehrávce od rucků, které dovolovalo hostům zorientovat se a postavit obranu, nebylo v první čtvrtině zápasu co vytknout.

Jenže ve druhé polovině první půle se karta obrátila, naši povolili v nasazení i koncentraci, dovolili soupeři převzít iniciativu, a stálo nás to 19 bodů. V 19. minutě, kdy byli hosté 3 body od vyrovnání (22:19), začali mít diváci obavy o vývoj zápasu. Tentokrát to byli hosté, kteří dominovali a usadili se na naší polovině a byli to oni, kteří vyvíjeli enormní tlak. Což o to, naše obrana zvládla frontální útoky hostů, ale Bystrčtí našli naši slabinu, byla v nedokonalém krytí prostoru vedle mlýnů a seskupení. Špatně krytým koridorem podél mlýnů rucků nám dvakrát prošli důrazní rojníci hostů a jednou mlýnovka. Naštěstí se našim podařilo zachytit pokus o překop naší obranné lajny na polovině hřiště a rychlou útočnou akcí prošli do brankoviště a odvrátili hrozící zlom v utkání.

Jako by se Bystrčtí ve druhé dvacetiminutovce vyčerpali, po nástupu do druhé půle opět rychle inkasovali. Po výkopu sice rojníci hostů prošli dobře 20-25 metrů do hloubi naší obrany, ale ve 42. minutě po rozehrávce na svou útočnou formaci přišli o míč, naši rychle přesunuli hru na levé křídlo a Michal Třaslín za jásotu diváků předvedl akci, kterou se pasoval na „muže zápasu,“ dostal se mezi tři obránce a jako starý matador zvolil překop přes obranu a vyhrál i sprintérský souboj do brankoviště, kde míč přiklepl. O 5 minut později se blýskl důrazem Filip Filipiak, který zakončil útočnou akci po trestném kopu do autu a vhazování nakrátko na Ondru Benčíka, který prošel do blízkosti brankoviště a založil ruck. To už byl stav 41:19.

A přišla od 47. minuty opět slabší sekvence, kdy se hrála oboustranně jalová hra, kdy se na obou stranách střídalo, a na chvíli dostala na frak souhra, kdy dostal za iniciování potyčky červenou Jan Uhlíř a kdy se nic pozoruhodného neudálo. Vlastně událo – na konci herního úseku mezi 47. a 70. minutou, kdy naši nevyužili ojedinělého tlaku před bystrckým brankovištěm, kvůli nekázni ztratili iniciativu i území a stálo je to pětku s konverzí – pro Bystrc to byla čtvrtá pětka, položil ji veterán Karel Opravil, a hostům vynesla bonusový bod a snížení na 26:41.

Bystrcké pětka povzbudila, dali se do útočení, zdálo se, že mají zálusk ještě na bonus za 7 bodový rozdíl ve skóre, ale na to už neměli dostatek času a navíc při mlýnu na pětimetrovce před naším brankovištěm Jakub Uhlíř odvážně vynesl míč brankovištěm na pravou stranu naší útočné formace a ta si krásně předávala míč až za půlicí čáru, kde míč převzal Roman Barabáš a v 77. minutě nádherným slalomem mezi bystrckými obránci prošel pod branku, Radek Benčík přidal 2 body z kopu po pětce a uzavřel skóre na 48:26.

Reakce trenérů v samostatném článku během dneška.

Foto ze zápasu najdete ve fotogalerii ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora