2. liga: Když se nedaří, tak už to stojí za to

31. srpna 2020 (20:30)

KlubovéZpravodajství

V náhledu Michal Třaslín uniká obraně, aby položil vyrovnávací pětku. Foto v náhledu a v článku Karel Gaman

Ostrava 30. srpna 2020 - Už ve druhém kole 2. ligy nás čekalo derby v Mariánských Horách a duel o body měl navíc okořenit i souboj o kylof, jenže … nebylo dost hráčů, trenéři totiž až na místě zjistili, že se jim nedaří vygenerovat v elektronickém informačním systému hráče do zápisu o utkání, osmi z nich totiž dva dny předtím skončila platnost lékařské prohlídky a protože jsme neměli ani potřebných 11 hráčů do hry, skončilo derby kontumačním výsledkem 0:30 a stržením jednoho bodu v tabulce soutěže, takže jsme bod v mínusu. A aby toho nebylo málo, přes všechny problémy s míčem a pravidly – míč nechtěl poslouchat a jemné nuance pravidel nám jaksi unikají – jsme 5 minut před koncem přátelského utkání vedli 20:12 a vše se zdálo být jasné, ale nebylo. Během 5 minut naši nasekali tolik chyb na trestné kopy, že to mariánskohorským Sokolům zvedlo morálku natolik, že z rozehraných trestných kopů dvakrát položili a přidali jednu konverzi a rázem byli na koni a kylof byl fuč.

Sokol Mariánské Hory – RC Havířov 24:20

Ostrava 30. 8. 2020 – přátelské utkání – poločas 7:7 * pětky 4:3 * KP 2:1 * TK 0:1 * DG 0:0 * rozhodčí : Oczadlý - Střaslička, Selig

Body Mar. Hory: Juchelka 5, Marek 5, Csernai 5, Kratochvíl 5, Juchelka 4 (2KP)

Body Havířov: Filip Filipiak 5, Michal Třaslín 5, Noel Sittek 5, Ondřej Kloda 3 (TK), Daniel Ogurčák 2 (KP)

Havířov: 1 Noel Sittek, 2 Ondřej Benčík, 3 Petr Musil, 4 Dan Aberle (C), 5 Martin Olšanský (16 Pavel Indrák), 6 Lukáš Macháček, 7 Patrik Kovács, 8 Filip Filipiak – 9 Jakub Uhlíř (Ondřej Kloda), 10 Dan Ogurčák – 11 Michal Třaslín, 12 Leon Sittek, 13 Roman Barabáš, 14 Richard Hladík – 15 Jan Uhlíř

Zápas pro nás začal nadmíru dobře, naši kontrolovali vývoj hry, postupně zatlačili domácí na jejich polovinu a po velmi dobré spolupráci celého týmu položil v 6. minutě Filip Filipiak, Dan Ogurčák přidal 2 body z konverze. Tlak pokračoval i po výkopu Mariánských Hor, ale už se začala hroutit disciplina, za našeho tlaku před brankovištěm domácích naremploval Filip hráče Ostravy po odkopu, TK se pochopitelně kopal na místě dopadu, a to bylo hluboko na naší polovině, následovalo několik dalších trestných kopů za ofsajd či zavalování míče a nakonec se po posledním rozehraném TK ve 20. minutě prosadil Juchelka a bylo srovnáno.

V další části první půle se stupňoval tlak domácích, napomáhala tomu jednak naše nedisciplinovanost a spousta technických chyb. A také jedna kuriozita, při průniku ostravského Marka z vlastní poloviny ho dva naši hráči zastavovali tak, že jak malí žáčci natáhli v obranném gestu ruce před sebe a zavřeli oči! Opravdu! Marek pochopitelně prošel a položil.

Celou řadu trestných kopů za držení míče na zemi nebo zavalování míče v rucku má na svědomí pozdní a málo účinná podpora, hráče s míčem. Řadu nadějně rozjetých akcí jsme si zmařili sami celou řadou nepřesných přihrávek někam „za ucho“ a nad hlavu nebo předhozy. Holt hráč, který se nepotká půl roku s míčem, ztrácí pro tu šišatou potvoru cit, a to se nedá napravit ničím jiným, než tréninkem.

Tak třeba hrubou chybou po překopu domácích ztratil míč Lukáš Macháček, situaci zachránil Leon Sittek, ze zadních pozic vynesl míč, Pavel Indrák v pádu stačil přihrát Michalovi Třaslínovi na křídlo a ten se neskutečným sprintem zbavil obránců, položil a vyrovnal na 12:12.

Povzbuzeni pětkou jsme poněkud otřesené Sokolíky nejen zastavili v rozletu, ale srazili na zem další pětkou, kterou generoval Roman Barabáš, když vynesl míč z naší obranné zóny, šikovně prokopl míč mezerou mezi obránci k rohovému praporku a pod tlakem zadákovi Kratochvílovi nezbylo, než čutnout míč do zámezí. Následující autové vhazování naši rojníci proměnili v maul a pětku, míč položil Noel Sittek na 17:12 pro nás. Když pak v 74. minutě proměnil Ondra Kloda TK za ofsajd Sokolů, zdálo se být vymalováno a kylof se už těšil, že se vrací domů.

Jenže následovala pětiminutovka, na jakou lépe zapomenout. Chyba za chybou, trestný kop za trestným kopem, velký chaos v naší obraně, to byla voda na ostravský mlýn. Domácí položili dvě pětky, jednu s konverzí a bylo hotovo.

Všechny fotografie: Zonerama

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Radomír Kloda

    Napsané je to pěkně a v mnoha ohledech i pravdivě. Mnoho, mnoho chyb. Na druhé straně se v nižších soutěžích objevují rozhodčí (bohužel rozhodčích je v ČR velmi, velmi málo), kteří před léty vypadali na příslib rozšíření rozhodcovského kádru o naděje rozhodčích Českého ragby, ale to se jaksi u mnohých vytratilo. To, že rozhodčí svým výkonem ovlivnil průběh utkání, je bez diskuse. Na druhou stranu, jeho někdy nesprávná rozhodnutí padala na obě strany. Tak co vyčítat – obě družstva byla v několika případech poškozena, tak je to fifty-fifty. Jen pro zajímavost bych rád viděl hodnocení hlavního rozhodčího od delegáta, kterého vyslala ČSRU. S pozdravem Rugby zdar!