2. liga: Bystrc protaktizovala

9. září 2019 (00:28)

DomácíZpravodajství

Ostrava 8.9.2019 - Výhra nad Bystrcí v ostravském azylu, když jsme na domácím hřišti nemohli nastoupit kvůli Havířovským slavnostem, byla nanejvýš potřebná pro udržení bodového kontaktu se Zlínem a Bystrcí. Ale málem jsme o výhru v posledních minutách přišli, Bystrci nestačila za stavu 21:19 výhra o jeden bod po trestném kopu na branku, přes řev ze střídačky: „Kopejte na branku,“ se hráči rozhodli pro rozehrání s nadějí na dosažení čtvrté bonusové pětky, a udělali to hned dvakrát po sobě, neuspěli a nemají než defenzivní bonus za dvoubodový rozdíl skóre. Ovšem všechno mohlo být jinak, nebýt Lukáše Birčiaka (na snímku), který pár minut předtím zatáhl za záchrannou brzdu a zabránil jisté pětce.

V náhledu: Dominik Wardas se probíjí obranou Bystrce. Foto Karel Gaman

RC Havířov – RC Bystrc 21:19 (7:12)

Pětky 3:3 * KP 3:2 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 0:0 * ČK 0:0 * rozhodčí Libor Žilka

Body

Havířov: Jakub Uhlíř 6 (3KP), Wardas 5, Leroch 5, Jan Uhlíř 5

Bystrc: Opravil 5, Černohorský 5, Holý 5, Putna 4 (2KP)

Havířov: 1 Aberle, 2 O. Benčík, 3 Kovács, 4 Birčiak, 5 Titěra, 6 Wardas (16 N.Sittek 75ʾ), 7 L.Sittek (18 Bazger 47ʾ), 8 Leroch (20 Hodas 50ʾ) – 9 Jakub Uhlíř, 10 Walek – 11 R. Benčík (17 Tržický 66ʾ), 12 Trtek, 13 Barabáš, 14 Regec (19 Hladík 47ʾ) – 15 Jan Uhlíř

Zápas se pro nás nevyvíjel příznivě, sice jsme prvních 10 minut drželi území, ale bez bodového efektu, soupeř nás ke svému brankovišti nepustil. Už v té době se projevovaly drobné chyby, nepřesné vhazování z autu, vysoké skládky a nečistá hra v seskupeních.

Od zhruba 10. minuty se Bystrčtí nastěhovali na naši polovinu, vynutili si několik trestných kopů a přehrávali nás ve všech směrech. Skvěle roztahovali hru, nabíhali z hloubky, volili chytré překopy za obranu. A tak po 18. minutách hry rozrazil naší obrannou lajnu razantním náběhem Opravil a ve 23. minutě nás Černohorský odsoudil do role přihlížejících po parádním kousku – ve sprintu mu krásně vyšel up and under – překop přes obranu, kličkou si položil zadáka Honzu Uhlíře a položil druhou pětku hostů.

Byla to fáze hry, kdy jsme byli pasivní, naše hra neměla náboj, nemělo to prostě šťávu, místy to byla až bezradná hra a brzdily nás drobné chyby. Oba roje byly vyrovnané, jestliže si uhrály svoje ve mlýnech, už to neplatilo o autových vhazováních, ve kterých Bystrc dominovala. Zcela jsme rezignovali na jakékoliv „obtěžování“ bystrckého skákače v autových seřazeních a neposunovali jsme Lukáše Birčiaka k němu, naopak z nějakého důvodu stál stále jako druhý.

V závěru první půle se náš tým zmátořil a začal hrát aktivněji, po několika trestných kopech zatlačil Bystrc do obrany a vyměnil poslední trestný kop za mlýn, po kterém prošel bystrckou obranou Dominik Wardas.

Druhá část zápasu začala nad pomyšlení, Walkův dalekonosný překop bystrcké křídlo nezpracovalo, dopustilo se předhozů a po mlýnu prorazil Patrik Leroch, s úspěšným kopem Jakuba Uhlíře to znamenalo vedení 14:0. Pětka zvedla morálku týmu, přes opakující se drobné chyby, které nás připravily o šance, se povedla útočná akce z hloubi pole po našem ztraceném autovém vhazování a odkopu Bystrce, útočná řada poprvé předvedla ucelenou a bezchybnou kombinaci s průnikem Honzy Uhlíře. Tak jsme se dostali na skóre 21:12 a všechno začalo vypadat růžověji.

Ale jen do času, Bystrc se rozhodně se stavem nesmířila, útočila důsledně a vytrvale. Jedna z jejich útočných akcí přinesla překvapivý úspěch, banální překop přes obrannou formaci našich zadních řad neskončil po odrazu v rukou našeho zadáka, ale naopak v rukou autora překopu Holého, který dal míči zpětnou rotaci, a ten položil pod branku. To běžela 58. minuta, do konce daleko, soupeř naladěn stále útočněji, ale naši situaci zvládli. Přenesli hru na polovinu Bystrce, jednou Jakub Uhlíř nedal trestný kop, míč mu ulétl o dobrých pět metrů, pak naši při tlaku před brankovištěm udělali dvakrát stejnou chybu z nepozornosti a nepřipravenosti převzít přihrávku, dvakrát někdo srazil krátkou přihrávku do předhozu.

Konec zápasu byl infarktový, ale zvládli jsme ho hlavně díky obětavosti Lukáše Birčiaka, který nevzdal pokus zastavit jednoho z bystrckých rojníků, který se 3 minuty před koncem řítil prázdným prostorem do našeho brankoviště, složil ho těsně před brankovou čárou. Dvě chybná taktická rozhodnutí hostů jsme ovlivnit nemohli, ale naštěstí to byla rozhodnutí v náš prospěch.

Názor kouče Patrika Kovácse

Zápas se nevyvíjel podle mých představ. Soupeř nás zatlačil do hluboké defenzívy a prakticky celý poločas jsme jen bránili. Naštěstí naše obrana byla oproti zápasu v Přelouči daleko účinnější a koncentrovanější. Až na dva průniky jsme odolali a sami potom v závěru poločasu dokázali položit. Do druhé půle jsme šli s tím, že musíme daleko více útočit a hrát rukama. Což se ukázalo jako správná taktika a v průběhu 20 minut jsme otočili výsledek. V poslední desetiminutovce jsme i vinou nucených střídání ztratili drive a soupeři se málem podařilo zápas otočit. Naštěstí jsme silou vůle i trochou štěstí výsledek udrželi a připsali si důležité 4 body. Nicméně v sobotu jedeme na Slavii a tam musíme a chceme na to lepší z naší hry navázat a přivézt body.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.