2. kolo Rugby Championship

16. srpna 2022 (00:01)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Jeden z nejlepších hráčů Springboks centr Lukhanyo Am se dostal na hranici brankoviště, ale byl zadržen a nepodařilo se mu  položit podruhé

Druhé kolo mistrovství jižní polokoule bylo ještě zajímavější než to první, poraženým z kola prvního se povedly odvety, Argentině přímo historická. Ve výhru All Blacks sice někteří experti a zvláště pak bookmakeři příliš nevěřili, ale za momentální situace se od týmu dalo čekat, že nasadí všechny síly a um, aby uchoval vážnost novozélandského ragby. To Australským „klokánkům“ Wallabies se v argentinském San Juanu vážnost udržet nepodařilo, Pumy si je podaly k obědu. Bylo to sice teprve sedmé vítězství Argentiny z 38 zápasů (3 skončily nerozhodně), ale rozdíl 31 bodů byl zatím nejvyšším.

Jižní Afrika – Nový Zéland 23:35 (10:15)

Jestliže kouč Ian Foster po minulé porážce se Springboks nepanikařil a lapidárně prohlásil, že jeho tým se poučil a udělá, co je třeba pro výhru, nešlo o plané řeči, byla to víra v sílu týmu.

All Blacks vpadli do odvety v Johannesburgu jak uragán. V prvních dvaceti minutách předvedli agresívní, dynamické a rychlé ragby. Springboks bravurně bránili a nedovolili toho All Blacks tolik, ale také nepřišli s předpokládaným tlakem a jejich hra, až na několik výjimek, postrádala náboj prvního zápasu.

"Nebyli jsme tak přesní jako minulý týden a oni vyvinuli tlak, podstupovali vysoká rizika, která jsme dobře nezvládli," komentoval utkání kouč Springboks Jacques Nienaber. Faktem je, že asi nezvolil optimální sestavu, protože už v prvním poločase vystřídal 3 rojníky.

O porážce Springboks mohla rozhodnout 66. minuta, kdy za stavu 13:18 pozoruhodně prošel z hranice vlastní dvaadvacítky centr Lukhanyo Am a uvolnil k pětce křídlo Mapimpiho, ale TMO upozornil na droboučký incident mezi mlýnovkou Jadenem Hendriksem a druhořadníkem All Blacks Samem Whitelockem. Při průniku Ama řadami Černých stál Hendrikse v cestě Whitelockovi, ten sice neměl nejmenší šanci průnik zastavit, ale teatrálně fotbalově rozhodil rukama, TMO po prozkoumání situace pětku neuznal a vrátil akci k trestnému kopu proti Springboks na místě přestupku.

Samotný Hendrikse (byl střídán v 76. minutě) v závěru pomohl svými dvěma neuváženými, ba dá se říci hloupými box kicky, ze kterých All Blacks vytěžili 14 bodů.

Argentina – Austrálie 48:17 (26:10)

Wallabies nebyli před druhým zápasem v Argentině v pohodě, scházela jim celá řada kvalitních hráčů, přesto všechno je výše porážky v San Juanu zarážející. Pumas zapracovali na nedostatcích, které po prvním utkání s Austrálií kouč Michael Cheika označil za příčinu porážky. A Pumas také začali svižně a s chutí, po šesti minutách vedli 14:0.

Juan José Imhoff položil pětku už v 1. minutě zápasu

Australané se pak dostali do hry a snížili, ale domácí pokračovali v tlaku a do poločasu přidal další dvě pětky a zvýšili náskok na 26:10. Ani ve druhé části hry se hra Wallabies nezměnila, Argentinci s vidinou historického úspěchu ještě přidali a přivedli svého kouče Australana Michaela Cheiku k slzám dojetí.

Po zápase přiznal, že měl po závěrečném hvizdu jako Australan a nedávný trenér Wallabies velmi smíšené emoce. "Mám rád tyhle kluky, jsou teď můj tým," řekl Cheika novinářům po zápase. "Když jsme dali poslední pětku, tleskal jsem klukům ve stoje. Pak jsem se rozbrečel, vím, že bych to asi dělat neměl, ale měl jsem trochu matoucí pocity.“

Pro Michaela Cheiku to mohla být satisfakce a odpověď všem, kteří tvrdili, že jako trenér nemá na úroveň Wallabies.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora