1. liga: Potápějí nás chyby

11. dubna 2022 (18:09)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Michal Třaslín položil Zlínu dvě pětky. Foto Karel Gaman

Havířov 10. dubna 2022 – Utkání proti lídrovi tabulky ve 3. kole 1. ligy ukázalo dost slabin, které tým potápějí, ale také několik útočných akcí, které rozhodně svědčí o potenciálu týmu. Ne všechny však byly využity, jednak pro urputnou obranu soupeře, jednak pro řešení, které mělo chyby a nedůslednosti. Ale to přišlo až později, v prvním poločase a v první polovině druhého poločasu dominoval aspirant na postup do extraligy, který náš tým pustil do svého obranného území snad jen po výkopech po svých pětkách a trestném kopu. Až zhruba od poloviny druhého poločasu se podařilo i nám realizovat několik rychlých akcí a položit tři pětky. V závěru byla šance i na čtvrtou bonusovou, ale tým se rozhodl zahrát silou, byť se takový způsob ani v průběhu zápasu nepovedl, a tak zkušení hosté po několika našich trestných kopech na pětimetrovce dokázali pokusu prorazit rojem odolat.

Důvodů naší vysoké porážky byla celá řada. Hlavně nedostatek míčů pro útočení, laxní rozehrávka s mnoha chybami a hlavně selhání obrany. Zlínští prostě dokázali projít i z vlastní pětimetrové čáry přes 5 hráčů a položit pod branku v situaci, kdy jsme je měli, jak se říká, „na háku,“ a čekali, že sami položíme.

Proč jsme neměli dostatek míčů pro útočení, bylo jasné po několika mlýnech, Zlín nás přetlačoval a bránil rozehrávce, pokud už jsme nějaký ten mlýn vyhráli. Na Zlín nám scházelo hodně kilogramů. Míče nevycházely ven, druhá řada pro ně nedokázala vytvořit uličku a tak nás rojníci soupeře hrnuli a znemožňovali Ondrovi Klodovi na mlýnovce přesnou a rychlou rozehrávku. Bohužel, ani o autových vhazováních se nedá říci, že by byly naší účinnou zbraní pro zisk míčů.

Dalším důvodem, proč jsme neměli míče, byl fakt, že Zlín nekopal, když už, tak to byly dlouhé kopy za obranu, nebylo z čeho zakládat protiútoky.

Když jsme ale míč měli, kazili jsme si to sami. Dan Walek hrál na tříčtvrtce laxně, některé jeho míče šly na zem, za hráče, nerozbíhal razantně útočnou formaci, ta pak v nervozitě pouštěla míče a dopouštěla se dalších nepřesností. Často také scházela okamžitá a účinná podpora útočícího hráče. Mnohdy to byly maličkosti, ale celkově znamenaly ztrátu koncentrace a klidu pro soustředěnou a účinnou útočnou akci.

Samostatnou kapitolou bylo skládání, mnohdy to bylo jen jakési stínové skládání, rozhodně jsme kvůli neúčinnému skládání, kdy zlínský hráč prošel přes několik našich obránců, dostali minimálně 3 pětky.

Ani Zlín však nevydržel hrát soustředěně celou dobu a tak přišlo našich třináct minut. Nejprve po trestném kopu do autu přišel náš průnik po levé straně, míč putoval na pravou stranu, kde jsme přečíslili a Michal Třaslín položil první pětku. O 3 minuty později zahrál Dan Walek, ve skrumáži vytrhl soupeři míč, prošel přes tři obránce a uvolnil Dominika Kovácse na křídle. A konečně v 70. minutě jsme využili jednoho z mála zlínských obranných odkopů – Denis Tomčík odkop chytil, rozběhl akci s přihrávkou Michalu Třaslínovi, ten dva hráče oběhl, přes další dva prošel a položil u rohového praporku.

Jak už bylo řečeno, chtělo to ještě jednu pětku na ofenzivní bonusový bod, ale nevyšlo to, zato Zlín nás ještě zatlačil do obrany a využil dalšího útoku bez adekvátní obrany z naší strany k položení šesté pětky.

Další fotografie z utkání: ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora