1. liga: Nezkušenost – hlavní příčina současných problémů

25. dubna 2022 (14:36)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Michal Třaslín při každé své akci zaměstná několik obránců. Foto Josef Koláček

Havířov 24. dubna 2022 (Foto Josef Koláček) – Pět zápasů v moravské skupině 1. ligy – pět těžkých porážek. Průměr položených pětek (13) má hodnotu 2,6, průměr obdržených (30) hrozivých 6! Když se podíváme na věkový průměr obou formací, zjistíme, že věkový průměr nejčastěji nastupujících hráčů roje včetně mlýnovky je 30 let, věkový průměr zadních řad je 21 let. Ale ani to není zcela vypovídající, i v roji je polovina hráčů s průměrem 20 let, zatímco zbytek roje – a to není započítán 60 letý Vlasta Tržický – má průměr 34,6 let. Je zjevné, že hlavní příčinou současných problémů prvoligového týmu je především nezkušenost mladé útočné řady, na jejíž úkor padá nejvíce položených pětek z oněch třiceti.

Ale problém je i v tom, že trenér Patrik Kovács nikdy nemá na tréninku kompletní tým, starší hráči mají příliš mnoho různých povinností, které jim brání v častějších návštěvách tréninků. Je tedy otázkou času, aby mladí nabrali potřebné herní zkušenosti, ale na druhé straně je otázkou, kdo nahradí „dosluhující“ rojníky, když nemáme žádnou hráčskou zálohu v dorosteneckých kategoriích. Navíc – upozornil na to jeden ze starších hráčů – většina útočníků je sice rychlá, ale nemá dostatečné fyzické parametry. Když v nedělním utkání s Bystrcí šel do úniku veterán pětačtyřicetiletý a okolo metru devadesáti měřící a určitě 105 kilo vážící Karel Opravil, prošel přes tři naše bránící útočníky jak nůž máslem. Tomu poslednímu obránci se podařila takzvaná francouzská skládka, prostě mu ťukl do paty volné nohy, Opravil stihl přihrát a položil Galetka.

Dvě dvanáctky - zády Karel Opravil, proti němu Dan Ogurčák

Zápas s Bystrcí se vyvíjel nadějně, ale jen zhruba 20 minut, náš roj vypadal silněji, v každém případě Bystrcké přetlačoval, ale přeháněl to s natáčením mlýna, na to zkušený rozhodčí jara Bednařík neskočil a začal nás trestat. Nedařilo se Danovi Walkovi, v sobotu nakopal za Slovensko proti Černé Hoře asi 21 nebo 23 bodů, ale v neděli netrefil branku ani z výhodných pozic. Příležitosti jsme nevyužili, bylo příliš mnoho nepřesností. I tak poločasový stav 0:12 vypadal nadějně. Náš problém s nezkušenými hráči se ukázal při několika šancích, například Denis Tomčík se snažil projít mezi dvěma obránci, i když měl vedle sebe tři volné hráče. Dan Ogurčák předržel míč místo včasné přihrávky a přišli jsme o míč i území.

A jak zápas pokračoval, přece jen se podařilo několik – přesněji tedy dvě – akcí dokončit nebo téměř dokončit. Krásný 30 metrový sprint Dominika Kovácse po vyhraném autovém vhazování, několik úniků Michala Třaslína, byť tentokrát bez bodového efektu, nebo rojová operace s protlačením (Pavel Indrák).

Ovšem v průběhu zápasu se opakovaly stejné chyby, které nás srážejí do kolen celé jaro, nepřesné přihrávky, špatný příjem, a sem patří i takové přihrávky, které jdou zdánlivě daleko před přijímajícího, ale jsou to přihrávky, které mají přijímajícího „vytáhnout“ k akceleraci, nikoliv ke zpomalení pohybu, jsou totiž zpracovatelné, to jen přijímající váhá! Nemá ani správný odhad, ani správné návyky na start do přihrávky.

Z 30 metrového úniku Dominika Kovácse padla naše první pětka

Přetrvávají problémy s taktickou obranou, někdy to vypadá jak u mladších žáků, všichni se nahrnou na stranu, kde je míč a téměř polovina hřiště zůstává bez ochrany, jen vybízí soupeře k zaútočení s přečíslením. Trochu se zlepšila podpora. Celkové vyznění ovšem ukazuje, že tým potřebuje vyzrát. Možná že pomůže návrat několika bývalých (mladých) hráčů, kteří údajně oznámili, že mají chuť se k ragby vrátit.

Všechny fotografie Josefa Koláčka z utkání najdete v galerii ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora