1. liga: Nekonzistentní výkon a slabá fyzička

21. března 2022 (16:33)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Dan Walek pokládá svou třetí pětku a dosahuje hattricku v utkání se Sokolem Mariánské hory. Foto Josef Koláček 

Ostrava 20. března 2022 (Text Karel Gaman, foto Josef Koláček) – Nekonzistentní výkon týmu a slabá fyzička řady hráčů učinila z našeho týmu v prvním ligovém zápase lahůdku k vychutnání pro dravé a průbojné hráče Mariánských Hor. Přitom začátek zápasu vypadal nadějně, prohrávali jsme sice po trestném kopu Havránka 0:3, ale pak jsme sevřeli domácí v jejich obranném území a vyprodukovali celou řadu výborných akcí, ale urputně bránící obranu Mariánských Hor se nedařilo překonat.

Až ve 13. minutě se podařilo srazit odkop domácích na brankové čáře a sražený míč zalehnout, ale jihoafrický rozhodčí Raymond Burnard zcela nepochopitelně a proti pravidlům považoval sražený odkop za předhoz a nařídil mlýn pro Mariánské Hory. Domácí jsme přetlačili, míč šel na útokovku Dana Walka a ten téměř procházkovým tempem bez reakce obránců prošel pod branku a přidal kop po pětce na 7:3 pro nás.

Z jedné vcelku nevinně vyhlížející ztráty míče při rucku před domácím brankovištěm, kdy se Danovi Miarkovi nedostalo podpory spoluhráčů, poslali Sokolové několika přihrávkami míč ještě ve vlastním obranném území Wolkowinskému na křídlo a ten prošel až do našeho brankoviště, Havránek přidal kop na 10:7 pro Sokoly.

Běžela 27. minuta a naší obranou prosvištěl Badura a odhalil naši velkou slabinu, vlastně hned dvě, jednak nedržení pozic a váhavost při skládání, jednak nevracení se k zaujetí obrany. Divákům na tribuně zavdal jeden z našich hráčů důvod ke smíchu a vtípkům, když viděli, jak se vycházkovým krokem vrací od půlicí čáry k vlastnímu brankovišti. Ostatně lehkým klusem se při Badurově průniku do obrany vracela celá řada dalších hráčů. Co nejdříve vypadalo jako odevzdanost: „Už to nezachráníme,“ se později ukázalo jako nedostatek fyzičky, mnozí hráči prostě vyčerpali své fyzické rezervy už v prvním poločase.

V této fázi zápasu domácí procházeli našimi řadami, jak se jim zlíbilo. Naše obrana byla dezorganizovaná, nezdálo se, že by ji někdo dirigoval, ani řádně neskládala. Hráči si nedrželi pozice, živelně se přesunovali a někdy to působilo, jako by ani nevěděli, kam se vůbec mají postavit.

Málokdy se dařily kombinace, většinu míčů jsme ztráceli. Na snímku naši mladí útočníci.

Nicméně Ostravští jako by uspokojeni vedením 17:7 poněkud polevili, zřejmě si vybírali odpočinkový interval, takže se našemu týmu v poslední desetiminutovce nečekaně – vzhledem k dosavadnímu průběhu – dařilo. Jednak vyhrávali mlýny, když demolovali ty ostravské, jednak mohli při zisku míčů útočit. A tak po jednom vyhraném mlýnu unikl po křídle Denis Tomčík, došel až před brankovou čáru a při druhém pick and go prošel podruhé Dan Walek. Ve 39. minutě Dan vypíchl přihrávku domácích na naší polovině a zakončil poločas jednak hattrickem, jednak vyrovnáním na 17:17.

Ve druhém poločase domácí bodovali čtyřikrát, většinou kvůli průchozí obraně našeho týmu. Hned úvodní pětce Lukáše Csernaie ve 42. minutě obrana jen pasívně přihlížela. Únik Wolkowinského z půlicí čáry likvidoval jediný náš hráč Michal Třaslín, ostatní přihlíželi, a tak se mohlo stát, že když Michal Wolkowinského zastavil, lehce položil Kereškéni.

Rojníci se prosadili při mlýnech, v otevřené hře nepředstavovali hrozbu

Před Juchelkovou pětkou v 65. minutě jsme byli ve dvadvacítce potrestáni trestným kopem poznámkami k rozhodčímu jsme si přivodili posun TK na 5m čáru. Juchelka za přihlížení obrany prorazil.

V závěru jsme se přece jen zmohli na několik útočných akcí provázených chybami, ale také trestným kopem za vysokou skládku na Michala Třaslína, rozhodčí skládku ocenil žlutou kartou. Kop do autu nás přiblížil k brankovišti domácích, ale následující nepovedený útok s předhozem šanci zmařil. Další žlutá karta pro jednoho ze Sokolů přinesla výhodu dvou našich hráčů navíc a pak také mlýn na pětimetrovce domácích, při kterém naši rojníci domácí zatlačili do brankoviště a umožnili vazačovi Leonu Sittkovi dosáhnout čtvrté pětky a alespoň jednoho bodu za ofenzivní bonus.

Havířovští diváci, většinou veteráni, se nejvíce podivovali kondici našich hráčů: „Vždyť oni po tom hřišti jenom chodí!“ podivovali se. A to je dominantní dojem z výkonu našeho týmu.

Sestavy a bodovači ZDE / Foto Josefa Koláčka viz ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Mr. Bary

    Další skvostný článek… 😀