1. liga: Nedokázali jsme se prosadit

7. března 2023 (11:21)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Bigenti Tsikarishvili zvaný Bacho (Bačo) se snaží projít obranou Mariánských Hor. Foto Josef Koláček

Ostrava 5. března 2023 (fotografie Josef Koláček) – Vstup do nového ročníku 1. ligy byl trochu rozpačitý, družstvo neprodalo všechno, na co má, nevyužilo svůj potenciál. Porážka 17:22 s ostravskými Sokoly může po vyrovnaném průběhu s řadou šancí docela mrzet. Na jedné straně z různých důvodů nevyužité šance, na druhé straně – a to nutno zdůraznit – také slabiny v taktické obraně způsobily, že jsme brali jen bodík za defenzivní bonus.

STATISTIKA

Hned od první minuty chtěli Sokolové ukázat, kdo je na hřišti v Mariánských Horách pánem. S obtížemi se nám podařilo zastavit padesátimetrový únik Ostravských, aby ve vlastní akci na hranici naší obranné čáry útočníci neuvolnili míč, a byl tu první trestný kop z mnoha dalších za stejný přestupek, a vedení domácích 3:0.

V následujících minutách se podobného přestupku dopustili i domácí, naši si vzali místo trestného kopu mlýn, protlačit do brankoviště se ho sice nepovedlo, domácí mlýn zbortili, ale mlýnovka Leon Sittek situaci vyřešil rázně proražením do brankoviště. Danovi Ogurčákovi se z těžkého úhlu nepodařilo k brance dokopnout. Do určité míry to byl impulz ke zvýšení tlaku, zvláště když výkop ostravského Veselky neuletěl 10 metrů, a po mlýnu na středu hřiště náš útok rozběhl křídelní akci, která však skončila předhozem ve dvaadvacítce Sokolů. Ale naše akce přesto pokračovala po stejné chybě Ostravských, ale po několika racích získali míč domácí a Veselka odhalil nedostatky v naší obraně, bez velkého vypětí prošel po levé straně až do našeho brankoviště a k pětce přidal i konverzi. 17. minuta 10:5.

V další fázi se hra oboustranně dostala do deprese a počáteční pohoda se vytratila. Navíc se do útlumu dostal i náš tým, hra se přenesla do našeho obranného území a na chybu nebylo třeba čekat dlouho, rozhodčí Cristopher Küttner nám odpískal ofsajd, Mariánské Hory poslaly míč do autu a po rozehrání z autového seřazení prošel ve 24. minutě vazač Badura, Marek přidal 2 body z kopu na branku. Stav 17:5 uklidnil domácí a ti se po našem výkopu pustili do dalšího útočení a zle nám zatápěli. Ukázalo se, že naše obrana nedrží linii, někteří hráči vyrážejí příliš rychle nebo naopak další postupují příliš zdrženlivě, výsledkem bylo, že jsme zubatou linií otvírali vrátka domácím hráčům, kteří bleskurychle pronikali a mnohdy získali řadu metrů území.

Charakter hry se nijak neměnil, za slabé podpory útočících nám domácí berou v racích míče, nebo jsme trestáni za držení a jiné přestupky, nejsme schopni dotáhnout nadějné útočné akce. Až v závěru při našem pokusu kopnout míč z trestného kopu do autu Sokol chyboval při chytání a po mlýnu v blízkosti brankoviště domácích položil po protlačeném mlýnu Dominik Wardas. I tentokrát se kop na branku nepovedl, při absenci Dana Walka prostě nemáme „dálkového“ kopáče.

Ani druhý poločas nezačal dobře, krátce po začátku jsme opět hasili požár, který založil Badura a s vypětím se podařilo jeho průnik zastavit. Důrazní hráči Ostravy nám dělali problémy svými průniky, a co horšího, rozkládali naši obranu a ta ztrácela kompaktnost. Při našich útočných akcích jsme se často vůbec neposunovali dopředu, a když už, končily akce technickými chybami. V této fázi utkání byla naše hra jemně řečeno v útlumu.

Ale byly i světlé okamžiky, například Wardasův daleký postup, neměl sice pokračování, ale měli jsme alespoň mlýn, a naše mlýny byly v tomto utkání dominantní, útok před brankovištěm domácích zabral a za úmyslný přestupek domácích nám v 54. minutě rozhodčí přiznal trestné položení za 7 bodů a bylo srovnáno na 17:17.

Po výkopu domácích vládl v našich řadách chaos, odevzdali jsme míč kopem Ostravě, ta zaútočila, získala trestný kop, poslala ho do autu, ten jsme sice vyhráli, ale vzápětí jsme o míč přišli. A nastalo to, co už jsme v průběhu zápasu několikrát zažili, naše obrana nedokázala rychlé a důrazně postupující ostravské hráče zastavit. Tak nám v 57. minutě prošel už podruhé Marek a zvýšil na 22:17.

Závěr utkání byl převážně ve znamení našeho tlaku, ale také spousty chyb a místy chaotické hry. Velmi se snažil zvláště Bigenti Tsikarishvili zvaný Bacho (Bačo), ale mnohdy nedával míče dál. Jednou už jsme byli v ostravském brankovišti, ale rozhodčí rozhodl, že míč nebyl položen. A tak už se během posledních 20 minut prolomit obranu domácích nepovedlo. Jednou z příčin možná bylo, že naše útočné akce neměly podporu druhé vlny, protože ta neexistovala a postupné útoky neměly potřebný důraz, aby obranou pronikly. Prostě jsme se nedokázali prosadit.

Fotografie z utkání: ZONERAMA

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.