1. liga: Kam se vytratil elán?

22. září 2021 (01:06)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Jan Hlaváč pokládá v utkání proti Mariánským Horám svou první ligovou pětku. Foto Josef Koláček

Havířov 19. září 2021 (foto Josef Koláček) – Kdo viděl a může srovnávat zápas veteránů proti Mysłowicím a zápas prvoligového týmu proti Mariánským Horám, zcela jistě si povšiml rozdílu v přístupu k utkání, ligistům se někam vytratil herní elán. Zatímco herní projev veteránů měl všechno, co měl mít zápas prvoligového týmu, a neměl. Od nasazení, přes herní pojetí s preferencí hry rukama, povedené kopy, ligový tým hrál v jakémsi útlumu, jindy bystré a rychlé útočníky prakticky nebylo vidět.

RC Havířov RC Havířov – Sokol Mariánské Hory 13:16

Poločas 13:6 * Pětky 1:1 * KP 1:1 * TK 2:3 * DG 0:0 * rozhodčí Vladimír Kohout * ŽK 1:1 Murár - Veselka

Body Havířova:  Daniel Walek 8 (1KP,2TK), Jan Hlaváč 5

Body Mariánských Hor: Michal Havránek 11 (1KP,3TK), Radek Haltof 5

Havířov: 1 Miarka (22 Pindur), 2 Hlaváč (17 O.Benčík), 3 Indrák (16 P. Kovács), 4 Aberle, 5 Mihalik (20 Regec), 6 V.Murár (19 Kričfalušij), 7 D. Tomčík (21 D. Kovács), 8 L. Sittek – 9 O.Kloda, 10 Walek (N.Sittek) – 11 M. Třaslín, 12 Ogurčák, 13 Barabáš, 14 R. Benčík – 15 F. Plinta

V první čtvrthodině naši zabránili dvěma pokusům o průnik a sami donutili hosty k chybě, po které Dan Walek proměnil trestný kop. Pak se pokusil o málo vídané - dva kopy na branku ze hry, ale netrefil. Naši se pak začali dopouštět chyb, Vítek Murár dostal žlutou kartu za vysokou skládku, ale i tak jsme se nevyvarovali dalších vysokých skládek a umožnili Mariánským Horám proměnit dva trestné kopy, Walek ale ve 31. minutě proměnil trestný kop a bylo srovnáno na 6:6. Dlužno podotknout, že špatné skládání umožnilo soupeři pronikat do hloubky našeho pole, naštěstí nedokázal položit. Měli jsme i jiné problémy, třeba ve 36. minutě jsme nedokázali udržet maul hostů a stálo nás to 15 metrů území.

Při vyrovnaném průběhu jsme se okolo 37. minuty dostali po trestném kopu před brankoviště Mariánských Hor k autovému vhazování, po kterém ve 38. minutě položil Jan Hlaváč, byla to jeho první ligová pětka, a Walek proměnil kop. Stav 13:6 se už do poločasu nezměnil.

Dlouho jsme však vedení neudrželi, už 4 minuty po zahájení 2 půle utekl naší pravé straně útoku ostravský Radek Haltof a přestože pokládal u rohového praporku, pro Havránka nebyl problém kop po pětce proměnit na 13:13.

Jestliže v prvním poločase nebyl náš útok moc aktivní, ve druhé půli jako by se ze hřiště vytratil, ovšem moc míčů pro hru nedostával. Byli jsme pod tlakem, roj nebyl schopen konkurovat ve mlýnech hostům a byl spíše v defenzivě, neměl útočníkům co poskytnout. Navíc se nedařila otevřená hra rukama, byla to hra do kontaktu, na jednu přihrávku a už se šlo na zem a už se chybovalo. Ať už neuvolněním míče, nebo hrabáním rukama či zavalováním. A tak po další nečisté hře přišel v 54. minutě trest a Havránek trestný kop spolehlivě proměnil ve vedení 16:13.

Do konce zápasu stále ještě zbývalo dost času, ale tým byl v útlumu, jindy bystře a agresivně hrající útočníci byli v útlumu a bylo ještě hůř. Útočníci třeba vůbec nevěnovali pozornost vývoji situace, sledovali míč a dění na druhé straně hřiště a nechali hostům volné pole, třeba v 63. minutě, když ostravský roj držel míč, zůstal na levé straně našeho útoku jeden jediný hráč proti třem ostravským!

Ve zbytku času jsme se dostali dvakrát do nebezpečné situace – jednou při úniku Havránka, který uběhl 30 metrů, než byl složen, podruhé mezi 66. a 68. minutou, kdy po chybě Filipa Plinty zachraňoval Michal Třaslín, ale bez podpory a tísněn odkopl přímo na nekrytou útočnou řadu ostravských, jen jejich nešikovnost zabránila položení pětky.

Porážka nakonec odpovídá hře obou týmů ve druhém poločase, Ostravští byli aktivnější, hráli kompaktněji, vytvářeli soustavný tlak a neposkytovali našim příliš prostoru pro hru.

Mariánské Hory udržely Kylof

Utkání se hrálo nejen o ligové body, ale také o Slezský kylof, který od 30. srpna 2020 držely Mariánské Hory. Nyní ho ve dvanáctileté historii soubojů získaly počtvrté.


Fotografie Josefa Koláčka najdete ve fotogalerii Zonerama

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora