Shrovetide Football: Vyhráli Dolňáci

27. února 2020 (18:19)

NezařazenéZpravodajství

18. února jsme naše čtenáře informovali přípravě míčů o výběru vhazovačů míčů do hry, což je čestná role, a přípravě letošního masopustního fotbalu. Ashbourne Royal Shrovetide Football je onen staroanglický fotbal předchůdce ragby a kopané v pravé podobě, jak historické prameny uvádějí. Zápas Horňáků proti Dolňákům proběhl právě toto úterý a středu. Vyhráli Dolňáci, kteří po dlouhém boji v obou dnech dopravili míč k metě-mlýnskému kamenu a trojím poklepem dosáhli výhry.

Míč je někde ve skrumáži. Snímek v náhledu Reuters

O masopustním úterý trvalo velmi dlouho, než se rozhodlo, od vhození míče ve 14 hodin však všechno pomalu směřovalo ke Sturstonovu mlýnu, kde je kámen-meta pro Down'ards neboli Dolňáky. Střetnutí provázela velká zima a vlhko, hra se dlouho nemohla pohnout z bahnitých luk. Hráči museli zdolávat bláto, potoky, ploty a ostnatý drát, aby se okolo 20. hodiny konečně dostali do říčky Henmore, ze které je přístup k velkému mlýnskému kolu, na které je třeba třikrát míčem poklepat. Tím slavným bodujícím hráčem se stal Dolňák Tom Leighton.

Ještě déle trvala přetahovaná a tvrdé souboje o držení míče včera na popeleční středu, druhý den souboje. Na zápas se sice sjedou tisíce lidí, ale jen těm nejagresivnějším a nejbojovnějším se povede dostat se k míči a vůbec si na něho sáhnout. Souboj se podobá gigantickému maulu, který se pomalu pohybuje tu na jednu, tu na druhou stranu, až se dostane ze sevření ulic na volnější prostranství, ale že by někdo do míče kopal, to snad jen omylem. I druhý den se Dolňáci probojovali k mlýnskému kamenu u Sturstonova mlýna, ale povedlo se jim to až 11 minut před limitem (22 hodin) a „střelcem“ gólu byl Dolňák Craig Frith.

Vítězové posledních 10 let

2011 Remíza  
2012 Remíza  
2013 Remíza  
2014 Up'ards 2:0
2015 Up'ards 1:0
2016 Remíza  
2017 Up'ards 1:0
2018 Remíza  
2019 Down'ards 1:0
2020 Down'ards 2:0

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora