Reprezentant ČR U20 Noel Sittek: Začínal jsem ve 4 letech

8. ledna 2023 (14:07)

Nezařazené

V náhledu: Noel Sittek v utkání mistrovství Evropy do 20 let proti Německu v Lisabonu. Foto Vasco Ribeiro da Cunha

Jak už to v rodinách bývá, starší bráchové jsou příkladem těm mladším. U Sittků následoval Leona, který přišel do klubu jako první nejen mladší Noel, ale i otec, který začal rovnou u veteránů. Ale nejúspěšnější je zatím Noel, a to přesto, že neprošel mládežnickými reprezentacemi kvůli ne zrovna nejúspěšnějším výsledkům společenství Havířova a Mariánských Hor, a tak neměl šanci udělat si jméno jako kadet nebo junior. V posledních týmech soutěží nikdo reprezentanty nehledá, takže i dobří hráči jsou mimo zorné pole stavitelů mládežnických reprezentací.

Obrat nastal teprve se zařazením do týmu mužů, svými výkony přesvědčil trenéra týmu a sportovního ředitele klubu Patrika Kovácse natolik, že ho doporučil do reprezentace do 20 let.

„Noel udělal za poslední rok velký výkonnostní skok,“ vysvětluje trenér, „dnes patří k tahounům týmu. Je dravý, pořád jde dopředu a je těžko k zastavení. Navíc dobře pracuje s míčem, těžko ho míče zbavit, to je u rojníků velmi důležité. Navíc je univerzál, může hrát na všech postech od první po třetí řadu,“ dodává Patrik. Dodejme, že Noel má 186 centimetrů a 108 kilo.

Noelovi jsme položili pár otázek

Nejdřív obligátní otázka: Kdy jsi s ragby začal?

Ragby hrají za RC Havířov už 16 let, začínal jsem ve 4 letech.

Dřív nebyla šance do reprezentace prorazit, že?

Ve 13 letech jsem začal kariéru rozhodčího. Pískal jsem od mladších žáků až po muže skupiny B. S veterány jsem jezdil na zájezdy a pískal jsem i jejich turnaje v zahraničí. Ale s hráčskou kariérou to v mládežnických týmech bylo horší. Neměli jsme samostatné družstvo, příprava byla všelijaká, v kadetech nebo juniorech jsme byli na posledních místech, takže jsme nikoho nezajímali, na nějakých mládežnických srazech jsme byli jen do počtu.

Kdy se to zlepšilo?

Až s přechodem do mužů, příprava už měla úroveň, takže se moje výkonnost zlepšovala, navíc hrát za vlastní mužstvo je něco úplně jiného, to také podněcuje podat co nejlepší výkon.

Tvoje reprezentační starty?

První zápas za reprezentaci U20 jsem hrál po čtyřdenním soustředění v Říčanech za ČR U20B proti Polsku U20B. V zápase jsem pokládal první pětku zápasu a poločas jsme vyhráli.

 Dále následovaly víkendové srazy a zápas ČR U20 proti ČR U23 který, jsme prohráli 43:45 

Následně jsem byl nominovaný na zápas ČR U20 - Belgie U20. Jeli jsme z Prahy autobusem přes noc. Ráno jsme se ubytovali a odpoledne jsme měli trénink. Následující den jsme měli přípravný zápas. Zápas bohužel pro nedopadl dobře, prohráli jsme 10:43.

Po zápase jsme měli možnost sledovat utkání Rugby Europe Super Cupu Brussels Devils - Delta 48:12. Po zápase následovala další noční cesta autobusem do Prahy. V Praze pak probíhalo skupinové focení a po focení jsem jel na zápas RC Přelouč - RC Havířov. 
Naposledy jsem byl nominován na ME U20 v Lisabonu.

Tým Česka na ME v Lisabonu, Noel třetí zprava ve spodní řadě

V prvním zápase proti Španělsku jsem nastoupil ve druhém poločase do první řady. Zápas jsme prohráli 13:51. Následovalo utkání proti  Rumunsku, ve kterém jsem střídal ve druhém poločase do druhé řady. Zápas jsme prohráli 10:33. Ve třetím zápase proti Německu, který jsme prohráli 17:26, jsem zase nastoupil ve druhém poločase do druhé řady.

Takže jsme prohráli všechny tři zápasy a skončili na 8. místě. Hrálo se v úplně jiném tempu, než hrajeme v Havířově. Osobně beru jako úspěch už to, že jsem se dostal na mistrovství Evropy a hrál ve všech třech utkáních.

Ještě musím dodat, že jsem za podzimní sezónu odehrál 15 zápasů jak za klub, tak za reprezentaci U20 a navíc s bráchou Leonem za Moravu v utkání proti Čechám (snímek vlevo - Noel v pozadí s míčem, vedle něho Honza Hlaváč, v popředí Leon)

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora