Jake Ball kontra Faf de Klerk

7. dubna 2021 (23:54)

NezařazenéZpravodajství

Vzpomínáte si na zápas semifinále mistrovství světa 2019 mezi Walesem a Jižní Afrikou a docela žertovný incident mezi 194 cm vysokým a 121 kilo vážícím druhořadníkem Walesu Jake Ballem a mlýnovkou Jižní Afriky Faf de Klerkem, který je o 22 cm menší a 33 kilo lehčí? V neděli se opět oba střetli v utkání Scarlets v. Sale v Heineken Champions Cup, tedy ne že by se Faf de Klerk znovu provokativně postavil tváří v tvář Ballovi, ale Ball de Klerka složil za ruckem. Šel po něm v okamžiku, kdy měl Klerk drahnou dobu ruce na míči a stále nerozehrával. Je z toho menší aféra, protože řada fanoušků i expertů se dožaduje červené karty pro Balla, jelikož se zdá, že při ataku zasáhl ramenem hlavu de Klerka. Velmi horlivá jsou v tomto směru jihoafrická media a samozřejmě angličtí fanoušci.

Názor:

Co se stalo, uvidíte na videu níže, je tu ale jiný problém: Faf de Klerk je známý dlouhým vyčkáváním s rozehrávkou, nedodržuje pravidlo 5 sekund, drží ruce na míči – to znamená po skončení rucku, míč je za posledníma nohama hráčů v rucku – a Faf čeká a čeká a rozhlíží se za benevolentní tolerance rozhodčího. Takže doslova vyprovokoval Balla, aby ho napadl, Ball si nemohl pomoct. Ale když je de Klerk maličký a ještě menší, když je přikrčený, neměl Ball šanci složit ho nějak jinak, než jak to udělal. Pravděpodobně ramenem trochu Klerkovu hlavu tečoval, ale nebyl to žádný atak na hlavu, ostatně posuzoval to i tým rozhodčích s TMO. De Klerk si tuhle situaci svým netrestaným otálením sám přivodil.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. Radomír Kloda

    Myslím si, že by opět mělo platit pravidlo – pokud má hráč za ruckem ruce na míči, je míč mimo ruck a tento hráč může být atakován. Podle mne je situace, kdy má hráč ruce na míči a míč je posuzován, že je stále v rucku, pak je to hra rukama v rucku – a to je proti pravidlům.