FFR: Transexuálové mohou hrát v ženských týmech

18. května 2021 (04:19)

Nezařazené

V náhledu hráčka australského fotbalu Hanah Mouncey (vpravo), které Australian Rules football zakázal start v ženských soutěžích

(Zdroj: FFR a francouzská a světová media) - Velmi progresivní Francouzská ragbyová federace v pondělí jednomyslně schválila začlenění transgender osob do ženských týmů a rozhodla tak proti doporučení světového řídícího orgánu World Rugby. Celosvětový orgán řídící ragby v říjnu loňského roku uvedl, že nedoporučuje, aby transgender ženy hrály kontaktní ragby. Nicméně progresivní FFR v duchu doby a v duchu boje LGBT fobii a boje proti diskriminaci této komunity se stala první francouzskou sportovní federací, ne-li vůbec na světě, která umožní transgender osobám účast v ženských soutěžích.

FFR oslovila Federální komisi pro diskriminaci a rovné zacházení (CADET - Commission Anti-Discriminations et Egalite de Traitement), aby iniciovala skutečnou změnu pro úplnou a bezpodmínečnou integraci LGBT komunity do ragby. Trans lidé budou moci soutěžit ve všech oficiálních soutěžích pořádaných FFR za předpokladu, že budou splňovat podmínky:

Jejich nové pohlaví musí být administrativně uznáno příslušným orgánem své země.

Prokážou se potvrzením, že po dobu nejméně 12 měsíců podstupují hormonální léčbu

Nesmějí překročit prahovou hodnotu 5 nanomolů testosteronu na litr krve.

Federace své rozhodnutí oznámila u příležitosti Mezinárodní dne boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Od příští sezóny se trans osoby budou moci účastnit se všech oficiálních soutěží. Řídící orgán francouzského ragby oznamuje, že přišel čas, aby ragby bylo v souladu se životem, který jsme si vybrali, ne se životem, který nám byl přidělen".

Serge Simon, viceprezident FFR: "Ragby je inkluzivní, sdílený sport, bez rozdílu pohlaví, původu, náboženství. FFR je proti všem formám diskriminace a dbá, aby v ragby mohl každý uplatnit svobodu volby bez omezení. Je skutečně důležité umožnit všem držitelům hráčské licence, aby mohli praktikovat svou vášeň a přitom respektovali práva ostatních.“

Ohlasy na tento krok, jak už to bývá, se různí, mnohé hráčky bojují s představou, že budou hrát proti svalnatým obrům. Alexis Cérénys štve rozdíl velikosti, kterým by cisgender ženy mohly ohrožovat ostatní ženy: "Bude proti vám hrát 120 kilová hráčka, jak se s tím vypořádáte, může to bolet,“ říká hráčka z Landes, „Ale to je podstata ragby, máme hráčky více či méně velké, více či méně atletické. Pohlaví je to poslední, na co se díváte."

Hannah Mouncey (úplně vpravo) v týmu australských házenkářek poté, co ji bylo zakázáno hrát australský fotbal (horní snímek)

Problém bezpečného ragby pro ženy

 

Je tu problém, který může značně ovlivnit společnou hru velkých, těžkých, osvalených a všemi charakteristikami mužského agresivního chování vybavených trensgender jedinců na úrazovost v ženském ragby. Hlavně jde o otřes mozku, který se zatím u žen nijak neřeší.

„Riziko otřesu mozku v ragby vyžaduje specifické sledování podle pohlaví," říká Prof. Stewart, který pracuje v Univerzitní nemocnici Královny Alžběty v Glasgow. Vede mezinárodní tým vědců, kteří studují traumatické poranění mozku (TBI), a to také u bývalých sportovních profesionálů. "Nedávný výzkum prokázal, že u srovnatelných sportů - například fotbalu nebo ragby – je u sportovkyň zhruba dvojnásobně vyšší riziko otřesů, než u mužů, a to z důvodů, které nejsou příliš jasné,“ uvedl.

Bývalá velšská křídelnice Nic Evansová k tomuto tématu říká: "V ženském ragby hrajeme už téměř čtyřicet let stejné ragby jako muži, takže vystavujeme naše těla stejnému riziku, ale u žen se téměř nic neřeší," uvedla k výzkumu malého rozsahu na Univerzitě ve Swansea, kde se začaly zkoumat dopady otřesu mozku na ženy, Evansová cítí, že je třeba udělat více. "Vždy jsme byly ve hře jako druhořadé, ale myslím, že jsme stále hlasitější - myslím, že nás lidé začínají více poslouchat. Myslím, že si lidé uvědomili, že je to smrtelně vážné.“

"Pokud má pokračovat růst naší hry, musíme udržet hru v bezpečí pro všechny. To, co chci je aby World Rugby a WRU skutečně zvážily výzkum ženského a dívčího ragby a podívaly se na to, jak pro nás můžeme učinit ragby bezpečnějším."

Uvolnění pravidel právě v oblasti společné hry transformovaných mužů s ženami je možná cestou do pekel. Bude zajímavé sledovat, co na to řeknou skutečné ženy.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora