Další zpochybnění účasti Itálie v Six Nations

4. března 2021 (01:48)

NezařazenéZpravodajství

Stokrát nic umořilo osla, říká známé rčení, jestli umoří opakované zpochybňování účasti Itálie i vedení této obchodní společnosti a členské subjekty – účastnické federace a unie – to je otázka. Nově s návrhem na vyřazení Itálie přišel 2. března bývalý trenér Irska Eddie O'Sullivan, který tvrdí, že s Itálií „se nikam nepohneme,“ pokud jde o další účast Itálie v Six Nations, a zároveň dodává, že prozatím bychom si mohli polepšit turnajem pěti národů. O'Sullivan své stanovisko opírá jednak o poslední debaklové porážky Italů v letošním ročníku, jednak o fakt, že Itálie od svého vstupu do soutěže v roce 2000 získala do letoška 15 „vařeček“ za poslední místa a letos nepochybně získá šestnáctou. Ani na dohled se jí nepřibližuje Skotsko s čtyřmi vařečkami.

„Ti chlapci jsou bičovaní v každém utkání a faktem zůstává, že každý tým považuje zápas s Itálii za příležitost získat body,“ řekl Eddie O'Sullivan v programu Against The Head irské rozhlasové a televizní společnosti Raidió Teilifís Éireann (RTÉ). „Itálie je tvým bankéřem, pokud potřebuješ v posledním kole body. To pro turnaj není dobré. Když Itálie do tuernaje vstoupila, všichni říkali, že bychom jim měli dát čas, ale už to trvá 21 let a je to ještě horší, ne lepší,“ argumentuje O'Sullivan.

Není na World Rugby, aby nám říkali, co s tím máme dělat

Problém se řeší už několik let, třeba deník Le Monde přinesl už před 4 lety rozsáhlou stať o možnosti restrukturalizace soutěže a všech překážkách, které tomu mohou bránit. Restrukturalizace měla spočívat především v otevření turnaje.

Le Monde v březnu 2017 uvádí: Rugby Europe, ustavená v roce 2014 na popelu Mezinárodní amatérské ragbyové federace (FIRA), se chystá znovu otevřít debatu o otevření turnaje Šesti národů pro další země Starého kontinentu. Cílem je dosáhnout lepší integrace týmů z druhé evropské ligy Gruzie, Rumunska, Ruska, Německa, Belgie a Španělska. Zvažuje se několik možností: rozšíření turnaje na sedm nebo osm zemí nebo zavedení principu sestupu a postupu mezi posledním týmem Šesti národů a vítězem mistrovství Evropy, a to buď přímo, nebo po play-off.

Bernard Lapasset na konci svého osmiletého funkčního období v čele World Rugby vyjádřil v roce 2016 své preference: "Říkám to jasně. Musíme změnit formát turnaje Šesti národů. Chceme-li se podívat do budoucnosti, musí se tato soutěž otevřít," zdůraznil bývalý prezident FFR v rozhovoru pro deník Le Figaro.

Reakce řídícího výboru Šesti národů prostřednictvím jeho generálního ředitele Johna Feehana byla rychlá. "Jedná se o uzavřenou soutěž, která patří šesti zúčastněným národům. Není tu volné místo," řekl v únoru deníku Daily Mail. John Feehan sice také řekl, že je otevřený diskusi, ale spíše za "deset nebo patnáct let," ale také postavil mezinárodní federaci do latě: "World Rugby nemá na turnaj žádný vliv. Její vůdci ji neovládají a nepatří jim. Není na nich, aby nám říkali, co s tím máme dělat. Úkolem Světového ragby je rozvíjet hru. Naším úkolem je řídit Šest národů, jak usoudíme, že je to vhodné. Mají federace odpovědnost za pomoc při vývoji a rozšiřování hry? Ano. Ale musí destabilizovat nejdůležitější turnaj? Určitě ne!“

Nemůžeme si dovolit mít tam rozvojový tým, je to hlavně o penězích

Ale zpět televizní besedě v programu v programu Against The Head. V programu promluvil také bývalý reprezentant Irska Bernard Jackman (9 čepic), který dodal, že Itálie musí prokázat, že si „své místo v Šesti národech zaslouží,“ a že Gruzie může být lépe vybavena, aby využila příležitosti.

O'Sullivan dále řekl: „Za současného stavu je Itálii zaručeno místo v soutěži na další čtyři roky bez známek významného zlepšení. Jsou tu výzvy k sérii zápasů o postup a sestup s Rumunskem a Gruzií nebo dokonce k zařazení Jižní Afriky nebo Argentiny, aby byl Šest národů ještě konkurenceschopnější. Ale raději Jihoafrickou republiku nebo Argentinu. Řekněme si na rovinu, potřebujeme turnaj posunout dál. S Itálií, Rumunskem nebo Gruzií to nikam neposuneme. Turnaj je velmi důležitý zdroj financí. Nemůžeme si dovolit mít tam rozvojový tým a sledovat, kam se posune. Bude se usilovat o to, aby do Šesti národů přišly zbraně silnějšího kalibru jako Jihoafrická republika nebo Argentina. Zapomeňme na všechny ty kecy o historii, je to hlavně o penězích.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora