Čtení na léto: Fenomén Herschel Jantjies

4. srpna 2019 (15:10)

NezařazenéZpravodajství

Snad největší pozornost před mistrovstvím světa vyvolali Springboks a jejich nová „kapesní“ mlýnovka Herschel Jantjies, jak ho nazval komentátor Le Rugbynistère Clément Suman. Oči nejen jihoafrické veřejnosti se obrátily k hráči, který se trochu vymyká současnému trendu velkých a ještě větších a těžkých a ještě těžších hráčů, je to jen 167 cm vysoký a 75 kilo vážící hráč. Herschel je skutečně jeden z nejmenších ne-li vůbec nejmenší současný hráč mezi profesionály ve světové špičce. A soudě podle jeho výkonů v posledních dvou utkáních Rugby Championship, má s největší pravděpodobností místo v sestavě Springboks pro mistrovství světa zajištěno.

Přitom v úvodním utkání proti Argentině 20. června Hershel Jantjies v dresu Springboks debutoval, do té doby nehrál ani za mládežnické a juniorské výběry Jižní Afriky, ale zaujal v průběhu letošní ligy Super Rugby v dresu Stormers (10.místo), za které dal 25 bodů. Herschel není v žádném příbuzenském poměru s útokovkou Springboks Eltonem Jantjiesem, který hrál naposledy za Stormers, ale od roku 2014 hraje za japonský NTT Communications RFC.

Rodák ze Stellenbosche (22. dubna 1996) však nevystudoval místní proslulou univerzitu, která mj. posuzuje a zkouší v praxi návrhy na úpravu ragbyových pravidel, ale univerzitu v Západním Kapsku (University of Western Cape) a ragby začal hrát v mládežnických týmech Western Province od U16 v roce 2012 přes U19 a U21 (2017), ale to hrál v druhé soutěži po Currie Cup v SuperSport Challenge. Perličkou v jeho kariéře byl start v dresu velšských Llanelli Scarlets, kam byl v sezóně zapůjčen na jedno utkání Guinness Pro14, když Scarlets hráli v Bloemfonteinu proti Cheetahs. V letošní sezóně byl vybrán do týmu Super Rugby Western Province Stormers.

 

Springboks mají, pokud jde o mlýnové spojky, ohromný výběr, v čele jsou zatím Faf de Klerk (Sale Sharks) nominant na světového Hráče roku 2018 a Cobus Reinach (Northampton Saints), ale v úvahu může přijít i Francois Hougaard (Worcester Warriors), prostě Springboks by mohli super mlýnovky rozdávat.

Kouč Springboks Rassie Erasmus byl naposledy na tiskové konferenci dotázán, jak chce udržet z ničeho nic hvězdného mladíka při zemi: „Myslím, že s chlapem, jako je on, se budete snažit nechat věcem a jeho hře přirozený průběh,“ řekl Erasmus, „My trenéři občas děláme chybu, když klademe důraz na pomalé technické věci jako je box kick a podobně. Jeho hra je příjemná a svěží a jeho cit pro hru a pro podporu je opravdu skvělý. Když ho budeme povzbuzovat a nebudeme v tréninku přehánět cvičení věcí, které tak skvěle nedělá, bude se pořád zlepšovat. Dobré je, že už teď je na vysoké úrovni, tak snad to tak bude pokračovat.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora