Calcio Storico Fiorentino 2023

26. června 2023 (17:09)

NezařazenéZpravodajství

Naši stálí čtenáři vědí, že kromě klubových přinášíme také zajímavosti ze světa, stejně tak věnujeme pozornost historickým variantám sportů, z nichž se posléze vyvinulo ragby, k takovým patří i Calcio Storico Fiorentino, které, jak už název napovídá, hrají ve Florencii na náměstí Santa Croce v den svatého Jana Křtitele, patrona města.

Hru ve Florencii zavedli v 16. století, ale svou inspiraci antickým římským harpastem nezapře. Stejně jako v harpastu hraje 27 hráčů a hraje se rukama i nohama. Zápas trvá 50 minut, hřiště je pokryté pískem pro ten účel navezeným, neboť jinak je na náměstí žulová dlažba, body se získávají vhozením míče do sítí na kratší straně.

Podobně jako harpastum, které se údajně hrálo také na písčitém hřišti dvěma týmy o 27 hráčích, kteří se museli řídit velmi přesnými pravidly. Povaha hry, podle popisu antických autorů, byla blízká dnešnímu ragby a skládala se z boje o získání míče a jeho dopravení do soupeřova území, řekli bychom dnešní terminologií bodové zóny. Hra byla velmi oblíbená mezi legionáři a pro svou agresivní povahu a fyzickou náročnost patřila mezi součásti bojové přípravy. A důležité je, že s legiemi se šířila po Evropě a zůstávala v povědomí následovnických zemí Římské říše, především Galie, tedy dnešní Francie, kde se hraje jako La Soule či La Choule.

Letos vyhráli Rossi di Santa Maria Novella

Ale zpět ke Florencii, letošní klání mělo kuriózní průběh, podle medií začal souboj Červených ze čtvrti Santa Maria Novella proti Modrým ze čtvrti Santa Croce  ještě před oficiálním zahájením. Finále málem ani nezačalo kvůli „předzápasu,“ nadržení hráči se do sebe pustili, aniž by si uvědomili, že zápas ještě oficiálně nezačal. Kopy a údery létaly z jedné strany na druhou, zranil se přitom modrý kopáč, který musel být nejprve ošetřen a poté se vrátil, aby výkopem zahájil netrpělivě očekávaný zápas. Za rozpoutání potyčky byl vyloučen hráč Červených Lo Bue a zápas pak začal, ale to nebyl to žádný zvláštní příběh, výsledek 9:2 pro Rossi di Santa Maria Novella mluví za všechno.

Účelem bitek je vyčistit pole - zaměstnat většinu soupeřů - aby měl hráč s míčem více prostoru pro akci

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora