200 let rugby v Rugby a ve světě

8. dubna 2023 (14:53)

NezařazenéZpravodajství

Rugby School - V roce 2023 si připomínáme 200. výročí rugby fotbalu; 200 let od chvíle, kdy William Webb Ellis vzal míč do rukou a běžel s ním na The Close v Rugby School. Před tímto datem se sport, známý jako fotbal, hrál podobně jako dnešní australský fotbal. Bylo to s "jemným ignorováním pravidel fotbalu, jak se hrál v jeho době, William Webb Ellis poprvé vzal míč do rukou a běžel s ním."

V průběhu roku 2023 bude Rugby School spolu s ragbyovým světem slavit toto výročí. Uvítáme týmy z různých míst a různých schopností, budou hrát na The Close, stejně jako se zúčastní večeří, společenských večerů a našeho každoročního festivalu On The Close, který bude pro rok 2023 pojmenován "With a Fine Disregard" (S jemným ignorováním, pozn. red.), na počest Webba Ellise.

Náš upomínkový rok navštíví a akce zhlédne přes 40 000 lidí z celého světa.

Rugby School

Z Wikipedie: Rugby School je veřejná internátní škola pro žáky ve věku 13–18 let v Rugby, Warwickshire, v Anglii. Byla založena v roce 1567 jako bezplatné gymnázium pro místní chlapce a je jednou z nejstarších nezávislých škol v Británii.  Až do roku 1667 byla škola relativně neznámá. K její známosti a proslulosti přispěl Thomas Arnold během svého působení jako ředitele v letech 1828 až 1841, který sice nebyl sportovní nadšenec, ale sportování žáků do určité míry podporoval (raději než rvačky s místními chlapci). Mezi absolventy školy - nebo "staré ragbisty" - patří britský premiér, několik biskupů, prominentních básníků, vědců, spisovatelů a vojáků.

Foto: Wikipedie


 

Kdo sleduje naše stránky, ví, že každoročně věnujeme článek starým formám „footballu, jak se hrával před staletími,“ ať už je to Royal Shrovetide Footbal nebo Calcio Fiorentino či skotský  Ba game. Všechno jsou to formy hry, které se ale jen málo podobají fotbalu. Míč byl většinou přenášen rukama a týmy měly mnohdy desítky nebo i více hráčů, logicky by v takové mele bylo kopání pramálo účinné. Pravděpodobně nejblíže tomu, co se hrálo na anglických školách té doby, byla hra podobná spíše dnešnímu gaelskému (irskému) fotbalu (viz foto z Wikipedie), ve které se míč hraje i rukama, ale nesmí se ani vhodit, ani zanést do branky nýbrž pouze kopnout (hráči postupují s míčem po hřišti kombinací přenášení, odrážení, kopání, přihrávek rukou) což tedy činí přestupek W. W. Ellise proti pravidlům – zanesení míče do branky – srozumitelnějším.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora