Nové logo Křižáků

9. ledna 2020 (20:06)

NezařazenéZpravodajství

Koncem měsíce začíná 25. ročník Super Rugby, klubový šampionát jižní polokoule. K letošnímu ročníku se ještě vrátíme před zahájením soutěže, ale dnes budeme věnovat pozornost desetinásobnému vítězi od éry Super XII Canterbury Crusaders. Žádný jiný klub se jim ani zdaleka nepřibližuje, vždyť další několikanásobní vítězové jihoafričtí Bulls nebo novozélandští Blues mají jen tři tituly. Další kluby jen paběrkují s jednou či dvěma výhrami. Crusaders jsou jedinečný fenomén, asi jako All Blacks, ale nyní vzbudili rozporné pocity u novozélandské veřejnosti novým logem.

Logo, které Křižáci představili už v listopadu loňského roku, vzbudilo spíše odpor a posměch fanoušků, nahradilo původní logo s rytířem třímajícím vztyčený meč. Vedení klubu totiž podlehlo tlaku jisté části menšinové veřejnosti, které se nelíbilo spojení s křesťanskými křížovými výpravami ve středověku, jejichž cílem bylo osvobodit Boží hrob v Jeruzalémě z područí Muslimů. Diskuze kolem názvu klubu začala krátce po loňském březnovém útoku na mešitu v Christchurch. Jak uvedl list New Zealand Herald, mnozí cítili, že název není vhodný, protože připomíná křížové výpravy, řadu náboženských válek ve středověku mezi křesťany a muslimy.

Řešení je to ovšem polovičaté, ve stylu „aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ protože název zůstal, zmizelo jen logo. Prezident klubu Grant Jarrold změnu okecal vzletnými slovy: „Změna loga představuje výsledek průzkumu významné části aspektů identity našeho klubu, který nám poskytl mnohem jasnější představu o tom, kdo jsme, za čím si stojíme a jak nás vidí ostatní. To nám pomohlo učinit několik důležitých rozhodnutí ohledně naší značky do budoucna.“ Ostatně co jiného mohl žvanit, když už vedení klubu podlehlo dnes běžnému jevu - tlaku menšinového veřejného mínění.

Zleva doprava prezident Křižáků Grant Jarrold, generální ředitel Colin Mansbridge a  vedoucí profesionálního ragby NZ Rugby Chris Lendrum.                                                                            Foto:  John Kirk Anderson

Nové logo navrhla agentura Designworks, která také pomohla klubu vytvořit příběh jeho identity – „popis toho, kdo jsme a co zastupujeme,“ jak se uvádí v prohlášení klubu:

Jsme tu, abychom konali dobro pro sebe i pro naši komunitu

Jsme inkluzivní; vítáme ostatní v našem whānau (rodině, pozn. red.), budujeme sounáležitost s něčím, co je víc než ragby.
Máme kulturu, která lidem umožňuje bavit se, být sami sebou a věřit v sebe.
Naši lidé jsou vůči sobě věrní a vůči ostatním nesobečtí. Jsou to hrdí jedinci, které spojuje společná věc.
Jsme lídrem v našem sportu a v naší komunitě.
Představujeme náš odkaz s hrdostí; reprezentujeme kolektivní sílu šesti klubů, které zastupujeme;  odrážíme vášeň a hrdost našich fanoušků, získáváme sílu z jejich podpory a vracíme ji zpět.
Jsme tu jeden pro druhého. Ragbyová vítězství jsou toho důsledek.

Nové logo vychází z maorských motivů a je velmi podobné logu novozélandských aerolinií. Hned se stalo předmětem posměchu, fandové mluví o dvou napůl pokleslých penisech. Dr. Johnson Witehira, umělec, který má doktorát v oblasti vizuálního umění Maori, nazval logo „trapným.“.

Na sociálních sítích je mnohem více odpůrců nového loga než příznivců, namátkou dva ohlasy:

- Rád bych tam viděl nějakou myšlenku, ale nevidím ji

- Asi zaplatili grafikovi málo a dostali tohle svinské logo

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora