V neděli v Ostravě o důležité body a Slezský kylof

2. března 2023 (16:38)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Snad nejpovedenější snímek ze zápasů o Slezský kylof z 15. září 2013, výrazy tváří kapitánů Vaška Wantuloka a Vlasty Madrého mluví za všechno…Foto Zdeněk Bernadt

Havířov 2. března 2023 – Letos začínají všechny mistrovské soutěže velmi brzy, po extralize, která odstartovala minulý víkend, začíná v neděli 5. března i 1. liga. Hned na úvod tu máme derby a bude se hrát nejen o body, ale také už podvanácté o Slezský kylof. Proč se hraje zrovna o Slezský kylof, jsme už na těchto stránkách několikrát psali, naposledy po loňské výhře Mariánských Hor – ZDE, v článku je i výčet dosavadních držitelů kylofu. To letošní utkání buď srovná skóre držitelů na 6:6, nebo si náš tým udrží malý náskok. Utkání v Ostravě začíná ve 14 hodin a očekává se, že hromadě ostravských fanoušků bude konkurovat i kontingent těch havířovských.

Výsledky mistrovských a ostatních zápasů s Mariánskými Horami za poslední 4 roky

5. 5. 2019 Ostrava Mar. Hory - Havířov 20:53  
30. 8. 2020 Ostrava Mar. Hory - Havířov 30:0 kontumačně 
19. 9. 2021 Havířov Havířov - Mar. Hory 13:16  
20. 3. 2022 Ostrava Mar. Hory - Havířov 47:22  
17. 4. 2022 Havířov Havířov - Mar. Hory 14:46  
28. 8. 2022 Ostrava Mar. Hory - Havířov 26:31  
20. 11. 2022 Havířov Havířov - Mar. Hory 28:19  

Bude to náročná soutěž

České soutěže budou o to napínavější, že unie po letech diskusí rozhodla o redukci nejvyšší soutěže, tedy extraligy, z osmi na 6 týmů, takže pád do 1. ligy čeká poslední dvě mužstva a ohrožená jsou dokonce i páté a šesté mužstvo v konečném pořadí, neboť budou muset o udržení v extralize sehrát baráž s finalisty nadstavby 1. ligy. Tak se střetne pátý tým extraligy o udržení s druhým týmem první ligy a šestý extraligista si musí další účinkování v extralize vybojovat s vítězem 1. ligy.

Kromě extraligy a 1. ligy vstupuje letos do hry i druhá a dokonce i třetí liga. Ve druhé lize startují především rezervy českých extraligových klubů, společenství Liberec/Petrovice B a po několika letech se do soutěže přihlásila Olomouc, do které přešla řada hráčů vyškovského béčka. Ve třetí lize pak budou startovat české týmy, z nichž většina obnovila své mužské týmy.

První liga bude mít osm družstev rozdělených po čtyřech do české a moravské skupiny. Po několika letech bude mít moravská skupina mezinárodní charakter, po Slovanu Bratislava, který na Slovensku pro rozpad soutěže nehraje a dal přednost hostování několika hráčů v Celtiku Vídeň, bude v moravské skupině hrát Rugby Union Donau Vídeň.

Tlak, který bude reorganizace soutěží vyvíjet na zúčastněné kluby, se však nebude týkat jen extraligy, ale bude se přenášet i do nižších soutěží, takže prvoligový tým, který se po třech společných česko-moravských kolech nadstavby umístí na 4. místě, má ještě šanci první ligu udržet, bude hrát o udržení baráž s vítězem 2. ligy, ale ostatní týmy padají do 2. ligy.

Takže po letech poklidu jsou tu najednou soutěže, které se budou hrát na ostří nože, a půjde v nich o každý bodík. Žádný klub si nebude moct dovolit nějaký zápas vypustit! Tak to tu ještě nebylo!

Účastníci mistrovských soutěží

1. LIGA

1. liga skupina Čechy   1. liga skupina Morava
RC Přelouč   RC Bystrc
RC Mountfield Říčany B   Sokol Mariánské Hory
RK Petrovice   RC Havířov
Rugby Šumava Nýrsko/RC České Budějovice   RU Donau Wien

2. LIGA

RC Olomouc
RC Tatra Smíchov B
RC Praga B
RC Liberec/RK Petrovice B

3. LIGA

RC Slavia Praha B
ARC Iuridica Praha
RA Olymp Praha
RC Rakovník
RC Kralupy nad Vltavou
RC Plzeň
Rugby Babice

O Autorovi

Redakce

Další články autora