Transgender politika v ragby

1. dubna 2021 (19:08)

OstatníZpravodajství

(Podle zahraničních medií) - World Rugby v loňském roce potvrdilo, že každá národní unie může svobodně rozhodovat a realizovat svou vlastní transgender politiku, ta je v jurisdikci národní unie.

Anglická ragbyová unie (RFU) ve středu zveřejnila návrh transgenderové politiky RFU. Zahájila tak proces externích konzultací, které budou uzavřeny 16. dubna v 17 hodin GMT. "Posoudíme současné důkazy spolu s bezpečnostními obavami, které byly vzneseny. RFU bude také provádět další konzultace s hráčkami, aby porozuměla jejich názorům. RFU se zavázala k začlenění LGBTQ+ a bezpečnosti a spravedlnosti na všech úrovních hry," praví se ve výzvě RFU.

RFU se rozhodne, zda bude respektovat World Rugby

Jde o to, že RFU bude rozhodovat o tom, zda do budoucna bude respektovat rozhodnutí World Rugby. Zatím platí, že v Anglii trans ženy mohou pokračovat ve hře za klubové ženské týmy za předpokladu, že koncentrace testosteronu v jejich séru bude po dobu nejméně 12 měsíců méně než 5 nmol/l.

Nemohou však hrát na olympiádě nebo Six Nations, tedy v soutěžích, které se řídí pravidly World Rugby. Olympijské směrnice zavedené v roce 2015 totiž říkají, že trans ženy mohou soutěžit, pokud udržují hladinu testosteronu pod 10 nanomolů na litr po dobu nejméně 12 měsíců. Mnoho světových sportovních orgánů nyní používá úroveň 5 nmol/l. Ženy mají obvykle testosteron pod 3nmol/l, proti 10 do 30 nmol/l u mužů. Nicméně 2,5 procent žen má tzv. hyperandrogenismus, takže mají přirozeně vyšší hladiny testosteronu.

U trans žen, které jsou vyšší než 170 cm, váží více než 90 kg, nebo obojí, musí být v souladu s návrhem transgenderové politiky RFU posouzeno, zda nepředstavují bezpečnostní riziko pro jiné hráčky nebo zda nemají výhodu vyššího svalového výkonu.

V ragby pociťujeme smysl pro komunitu a dobré přijetí

"Chceme dosáhnout rovnováhy mezi inkluzí, spravedlností a bezpečnou účastí," uvedla v prohlášení mluvčí RFU,

"jádrem našeho ragby je inkluze. Je důležité vzít v úvahu zúčastněné osoby a smysl pro komunitu a přijetí, jak nám naši transgender hráči říkají, že ragby poskytuje," tlumočí důvody přijetí transgender politiky mluvčí RFU.

Návrh Rugby Football Union (RFU) přichází téměř šest měsíců poté, co World Rugby, globální řídící orgán, zakázal start trans žen v elitních a mezinárodních utkání žen s tím, že výhody získané během mužské puberty nesou bezpečnostní rizika pro ženy.

Základní rozdíly mezi muži a ženami jsou ve stavbě těla. Muži mají více svalové hmoty než ženy, zatímco ženy mají více tukové složky. K rozdílům ve fyzické výkonnosti ženské a mužské populace dochází na začátku puberty. Mužské pohlavní hormony zvyšují u mužů množství svalové hmoty, a tím roste i svalová síla.

Návrh vzbudil odmítavé reakce

Kampaň za práva žen a poradenská skupina Fair Play for Women tento krok odsoudila a obvinila RFU, že "ženy opouští," protože ženy nesedí ve vedení World Rugby. Fair Play for Women uvedla: "World Rugby postavilo bezpečnost profesionálních hráček na první místo. Pokud RFU neuplatní totéž, tisíce amatérských hráček se budou ptát, proč si nezaslouží stejnou ochranu."

Mluvčí Fair Play for Women Nicola Williamsová dodala: "Každý ví, že v drsném sportu, jako je ragby, je pro ženy nebezpečné hrát proti mužům. A pokud to není bezpečné, nemůže to být nikdy fér. Věda je jasná, transgender sportovec má celoživotní výhodu, kterou prostě nelze plně zvrátit ani potlačením produkce testosteronu. Kategorie pro ženské pohlaví byla stanovena tak, aby ženy a dívky mohly být zařazeny do sportu. World Rugby postavilo bezpečnost svých profesionálních hráček na první místo, pokud RFU neuplatní totéž, tisíce amatérských hráčů se budou ptát, proč si nezaslouží stejnou ochranu."

 

V britském zákoně o rovnosti z roku 2010 se jako o genderově nevyvážené činnosti praví: "Sport, hra nebo jiná činnost konkurenční povahy za okolností, kdy by je fyzická síla, výdrž nebo postava průměrných osob jednoho pohlaví znevýhodňovala ve srovnání s průměrnými osobami druhého pohlaví jako konkurenty v událostech zahrnujících tuto činnost.“

Komentář editora:

V kontextu všech zpráv o kontroverzích mezi zastánci konzervativních po staletí uznávaných a přírodou stanovených axiomů o pohlavích, jsou výše uvedené starosti RFU opravdu udivující. Pokud ovšem na problém nahlédneme z hlediska v současné době akceptovaného stanoviska určitých medií a nátlakových skupin ve Spojených státech, zjistíme, že všechno, co se děje v USA, se okamžitě přenáší i do Velké Británie, namátkou: podpora rasistického hnutí Black Lives Matter, bourání soch, znevažování dřívějších státníků, zasloužilých politiků, vojevůdců a dalších významných osobností, uznání 71 pohlaví (zatím, časem jich asi přibude) viz zde, preference příslušníků menšiny (nebo už snad většiny?) LGBTQ+ ve všech směrech a činnostech přes její stoupající agresivitu, vyhazování „nevhodných knih z veřejných knihoven, vyhazování novinářů s jiným názorem z práce atd atd.

Patří k tomu i trapné poklekání na kolena a líbání bot černochům a zrovna tak i ve Velké Británii ve sportu zavedené a RFU akceptované ještě trapnější poklekání před zápasy na podporu Black Lives Matter. To třeba v Premiership už snad konečně vymizelo, neboť mnozí, především hráči tmavého odstínu pleti, takové ponižování odmítli. Proč by také měli pokleknout a kát se, za co, co provedli?

Dá se tedy usoudit, že RFU některé z těchto věcí akceptuje a zařazuje do své politiky zřejmě proto, že se bojí nařčení, že podporuje nesprávnou a zavrženíhodnou linii, což by mohlo znamenat ztrátu peněz od sponzorů. Mnozí ze sponzorů jsou ještě pos..nější než RFU a nechtěli by být s vyvrhelem spojování ani prostřednictvím reklam, co kdyby agresivní menšina spustila pokřik a vynutila si bojkot produktů takové firmy?

Doufejme, že se v nejvyšších patrech našeho ragby nenajde nějaký horlivec, který by se chtěl zviditelnit snahou o zavedení podobných šíleností.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora