SNC: Anglický vlak přece jen vykolejen

25. února 2019 (18:37)

SvětovéZpravodajství

V predikci k zápasům 3. kola Six Nations jsme připustili, že Velšané přes dvě vítězství zatím neukázali nic takového, aby mohli vykolejit rozjetý anglický těžkotonážní vlak, ale stalo se, a Velšané jsou tu najednou v pozici kandidáta na Grand Slam. A nejen na Grand Slam, výhra nad jedním z uznávaných favoritů podzimního mistrovství světa prodloužila jejich šňůru nepřerušených výher na 12 a zároveň je postavila do role žhavého kandidáta na jedno z čelných míst na mistrovství světa v Japonsku. Ve světovém rankingu už třeba na vysoké „kandidátské“ pozici jsou, když vystřídali Anglii na druhém místě.

Itálie – Irsko 16:26 (16:12)

Italové bez svého kapitána Parisseho jako obvykle v poslední době hráli docela dobré ragby, ostatně poločasových 16:12 by sotva kdo mohl přičítat nějakému laxnímu přístupu Irů k zápasu. Prostě Italové byli v některých fázích první půle lepší a Iry přehrávali. Irsko i tak mělo v utkání převahu 58% v držení míče a 56% v držení území, ale přesto nemělo prostor k útočení. Za to si Itálie zaslouží pochvalu, udržela Iry na uzdě. Jenže přišel druhý poločas a znovu, pokolikáté už, se projevila jejich slabina, Italové si ve druhé půli nevytvořili žádnou šanci a Irové sebejistým, ale ne právě excelentním výkonem přidali dvě pětky a získali i bonusový bod.

Wales – Anglie 21:13 (3:10)

Eddie Jones, celých 14 dnů před zápasem zdůrazňoval, že favoritem jsou domácí Velšané, ale pochlebování kouč Velšanů Warren Gatland nebaštil a řádně svůj tým připravil a stanovil taktiku, se kterou si Angličany nevěděli rady. Jak se shodují komentátoři kopací hra, která tak platila na Irsko a Francii ztroskotávala na tom, že Velšané většinu vzdušných soubojů vyhrávali. Především Liam Williams, který tentokrát na zadáku s přehledem většinu kopů zpracoval a nedopustil se žádné chyby. A to hlavní, co platilo, byl úžasný tlak Velšanů v obraně, jejich agresivní obrana vymazala klíčové hráče Angličanů a donutila hosty k řadě chyb. Ale třeba obviňování Kyle Sincklera, že zavinil několik zbytečných penalizací, což mělo Velšanům pomoct, komentátoři odmítají jako snižování excelentního výkonu domácích. Domácí nedominovali jen ve vzdušných soubojích, ale ve druhém poločasu také předvedli útočnou sekvenci s nevídanými 34 fázemi, po které Corry Hill položil a otočil stav zápasu. Není všem dnům konec, vyjádřil se po utkání kouč Angličanů, na jeho slova může dojít na mistrovství světa, kde se oba týmy mohou potkat ve čtvrtfinále.

Francie – Skotsko 27:10 (10:3)

Ve Francii vládne radost, hlavně nad první letošní výhrou, méně už nad výkonem, ve kterém experti vidí celou řadu chyb. Ale viděli jsme několik velice hezkých akcí Francouzů, kteří tentokrát nebušili do zdi postupy přihrávkami nakrátko do kontaktu, ale odhodlali se hru roztahovat. Od úvodního hvizdu Francouzi nasadili 300 z místa a drtili Skoty silným tlakem, který jim také vynesl první šanci, ale pro Bastareaudův dvojí pohyb míčem na čáře nebyla pětka uznána. Ve 13. minutě to už vyšlo a mladý Ntamak zahájil cestu Les Bleus za vítězstvím a ofenzivním bonusem. Za svou rychlou a variabilní hru si výhru rozhodně zasloužili.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.