Six Nations: Pascal Gaüzère už bude mít v Cardiffu pivo zadarmo?

28. února 2021 (23:10)

SvětovéZpravodajství

Vítězstvím nad třetím ostrovním týmem získal Wales Trojkorunu

Pascal Gaüzère možná už nikdy nebude muset v Cardiffu platit za pivo, ale za včerejší porážku nakonec si mohla Anglie sama. Rozhodčí sice bude dominovat dnešním titulkům, ale spíše to byl příběh o chronické anglické nedisciplinovanosti, píše anglický MailOnline.

Po zrušení utkání Francie se Skotskem kvůli řadě hráčů v týmu les Bleus se vynořily otázky, jak je možné, že tým, který byl a měl být v bublině, najednou odněkud chytil covid. Vyšlo najevo, že hráči po utkání v Římě nedodrželi podmínky bubliny a vyrazili si na vafle.

Francouzská vláda pohrozila stažením cestovních výjimek týmu Covid-19 poté, co bylo 11 hráčů pozitivně testováno na virus. Ministryně sportu Roxana Maracineanu průnik epidemie do bubliny vyšetřuje, a údajný výlet do restaurace v Římě by mohl být považován za jeden z možných zdrojů.

„Nemyslím si, že by bylo v protokolech napsáno, že hráči mohou jít ven jíst vafle," řekla Maracineanu, „pokud šli jíst vafle, museli být znovu testováni, než znovu vstoupili do bubliny. Chci vědět, jestli se to stalo. Prezident FFR Bernard Laporte řekl, že všechno půjde dobře a že bublina bude přísně respektována kontrolovanými vstupy a odchody.

Teď, když vidíme, že tomu tak není, čekám, až přijde a vysvětlí nám, co se stalo. Pokud se nic nestane, pokud se nepodíváme na tento řetězec kontaminací a on nám nevysvětlí, jak se to mohlo stát, pak může být udělené povolení odebráno."

Wales získal Trojkorunu

Výsledek 40:24 je nejvyšší pro Wales za 140 let vzájemných styků v domácím prostředí, ale pořád ještě nižší, než je výhra Anglie 62:5 v Twickenhamu v roce 2007. Jinak je bilance obou týmů téměř vyrovnaná, ze 135 utkání vyhrála Anglie 65, Wales 60, 12 utkání skončilo nerozhodně.

Zisk Triple Crown týmem Walesu je podle anglických medií provázen kontroverzemi, zvláště rozhodnutím videorozhodčího Glenna Newmana, že pětce Liama Williamse nepředcházel předhoz Rees-Zammetta a odmítnutím stížnosti kapitána Owena Farrela rozhodčím Pascalem Gaüzèrem při rychlém rozehrání trestného kopu hned poté, co Gaüzère Farrella vyzval, aby svým hráčům domluvil, neboť jsou velmi neukáznění.

K Zammettově předhozu jen tolik, že TMO postupoval podle znění pravidla o předhozu: „Předhoz nastane, když hráč ztratí kontrolu nad míčem a míč padá dopředu, nebo když hráč odrazí míč dopředu rukou nebo paží, nebo když míč zasáhne ruku nebo paži a potom letí dopředu, kde se dotkne země nebo jiného hráče předtím, než ho původní hráč mohl znovu chytit. „Dopředu“ znamená k soupeřově koncové čáře.“ Tady sice Zammett ztratil kontrolu, ale míč mu spadl dozadu na lýtko, od kterého se odrazil na zem dozadu. Tato situace se v anglických mediích rozebírá s poukazem, že muselo jít o předhoz, protože míč ze Zemmettovy ruky nejdříve směřoval dopředu. Dopředu se ale pohyboval i samotný hráč a tak mu míč spadl na lýtko a odrazil se dozadu. Jinak by každé nepovedené přijetí přihrávky, kdy hráč míč nekontroluje, míč se odrazí dopředu, ale hráč ho zachytí ještě před dopadem na zem, musel posuzovat jako předhoz.

"Můžete mi říct, kdy je čas, prosím?" Biggar se zeptal rozhodčího, když se hodiny zastavily kvůli penaltě.

Všichni angličtí hráči byli v chumlu a očekávali, že Biggar kopne na branku, přičemž hřiště bylo ještě stále plné nosičů vody. Gaüzère zapískal a když se Anglie dívala na druhou stranu, Biggar nakopl míč Joshi Adamsovi do levého rohu brankoviště, aby skóroval.

"Musíte nám dát čas, abychom se připravili," argumentoval Farrell, ale jeho protesty padly na hluché uši, píše MailOnline.

 

Video i fotografie obrazovky ukazuje, že v inkriminovaném okamžiku se v okolí Biggarra a rozhodčího žádný nosič vody nevyskytuje a hráči Anglie situaci nesledovali, nebyli ve střehu, a tudíž v očekávání trestného kopu na branku na situaci nereagovali.

V Guardianu komentátor Robert Kitson ironicky píše: „Wales vyhraje grandslam, bude třeba objednat další medaili (míněno pro Gaüzèra, pozn. KG). Na každém výročním setkání velšského národního týmu také bude muset být přerušeno jídlo kvůli přípitku muži, který to umožnil: Pascalu Gaüzèrovi, nejlepšímu rozhodčímu na světě!“ nebo: „Vyhrál by Wales bez svého nejlepšího kámoše? Pravděpodobně, ale bez těchto dvou velmi sporných pětek v prvním poločase by to bylo mnohem těžší. Anglie mohla o přestávce vést a rytmus hry mohl být úplně jiný. Dohnat to na této úrovni je vážně těžké, jak zjistila Anglie. Možná to byl Gaüzèrův způsob, jak odčinit nepřítomnost bouřlivě vášnivého 16. hráče (míněn dav velšských fanoušků, pozn. KG), který při těchto příležitostech obvykle Walesu pomáhá.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora