Six Nations: Na aktivitu vyhráli Italové

8. února 2021 (23:15)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Antoine Dupont, mlýnová spojka Francie, byl jedním z nejvýraznějších hráčů, právem získal ocenění Muž zápasu

Ukazatelé, které charakterizují herní převahu, stály v sobotním utkání silně omlazeného italského týmu na jeho straně, přesto utrpěl drtivou porážku 10:50: držení míče 61%:39, běhy s míčem 150:94, naběhané metry s míčem 510:484, přihrávky 198:104. Jak je tedy možné, že prohrála takovým rozdílem?

Itálie nebyla herně tak špatná, s výjimkou klíčových momentů v obraně a hlavně v neschopnosti zakončit akce. Prohrála, protože Francouzi dobře bránili a dokonale využili všech jejich chyb. Itálie dlouhodobě trpí problémem, kterým trpí všechny evropské země a dokonce i Gruzii, která je nejblíže evropské špičce, slabou klubovou i hráčskou základnou. Gruzie hrála s Itálií jen dvakrát, prohrála však obě utkání (31:22 a 17:28).

I v sobotním utkání v Římě určoval hru Itálie Stephen Varney (Gloucester), původem Velšan. Itálie má jen dva plně profesionální týmy a nemá z čeho vybírat. Když vezmeme v úvahu, že prakticky všechny týmy rády sáhnou po Novozélanďanech, Samojcích, Jihoafričanech či Fidžijcích, pokud splňují kritéria naturalizace, potřebovala by Itálie takových hráčů alespoň pět.

Velmi sympatický výkon mladého a nezkušeného týmu s věkovým průměrem něco přes čtyřiadvacet let, který to přes přibývající body nezabalil a stále se snažil útočit, udělal ze sobotního zápasu krásnou podívanou, ragby, jaké by chtěl člověk vidět místo všech těch opakovaných rucků, pomalých rozehrávek mlýnových spojek a kopů tam a zpět.

Gratulujeme Italům

Charles Ollivon (rváček a kapitán Francie): „Deset dní jsme v Nice připravovali a prošli všechny detaily, byli jsme varováni. Dnes jsme předvedli všechno, co jsme cvičili. Dali jsme do toho všechno, co jsme potřebovali, abychom ty Italy porazili. Známe je dobře, viděli jsme je na posledním turnaji se všemi jejich kvalitami. Na začátku dali do hry hodně intenzity, bylo to drsné. Gratulujeme Italům. 

Nemyslím si, že Francouzi jsou o tolik lepší než my

Franco Smith, kouč Itálie mj. řekl: "Nemyslím si, že Francouzi jsou o tolik lepší než my - ujišťuje osmačtyřicetiletý manažer Italrugby na tiskové konferenci - Fyzicky jsou mnohem lépe stavění. Ale existují chyby, kterým se musíme vyhnout. Itálie udělala příliš mnoho chyb i v útoku.“

„Bez přáteláků nemůžeme simulovat kontakty. Je pravda, že kluci jsou lepší, než jak to vypadalo. Obrana je cvičena jen s pomůckami, dovednosti ze zápasů se tak ztrácejí, příští týden to určitě bude lepší.“

„S míčem v ruce jsme hráli velmi dobře, ale Francouzi pětkrát položili z našich chyb. Bohužel se učíme i tak...“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora