Six Nations: Irové v Paříži ztratili prvenství

1. listopadu 2020 (14:37)

SvětovéZpravodajství

Paříž 31. 10. 2020 (TV) - Covid zavinil, že se poslední jarní kolo Six Nations dohrávalo na podzim. Minulý týden Francie svým výkonem v přípravě s Walesem naznačila, že by se mohla poprat o i celkové vítězství, pokud doma vyhraje nad Irskem, ale za předpokladu, že to bude výhra vysokým rozdílem a samozřejmě že také získá bonusový bod. Ve hře byly ještě další podmínky, byť nereálné, a to, že Anglie prohraje v Římě, nebo že vyhraje, ale bez bonusového bodu, a to se nestalo. Anglie vyhrála 34:5 a Francouzi porazili Iry "jen" 35:27.

Ovšem je třeba říci, že kdyby se ragby hrálo jen 40 minut, večer by Francie slavila, poločas v Římě byl mizerných 10:5 pro Anglii, když oba týmy položily po pětce. Důvody takového poločasového výsledku byly dva: Itálie ještě fyzicky stačila a Angličané hráli mizerně. I to mělo svou příčinu – jejich časté kopy. Angličané se stále zbavovali míčů kopy na soupeřovu stranu, kopal Farrell, kopal Ben Youngs své box kicky, které však prakticky žádný užitek nepřinášely. Youngs však na druhé straně jako první prolomil obranu Itálie a navíc se ve svém stém zápase za národní tým postaral také o svou druhou pětku (na snímku).

Owen Farell v rozhovoru pro ITV mj. řekl, že zpočátku hráli dobře, ale po velkou část první půle nemohli dostat míč do rukou a nehráli „svou“ hru, a že se to tak někdy stává, už ovšem nedodal, že na tom měl svými z velké části zbytečnými kopy podíl. Ale ve druhém poločase se už Anglie prosadila a vytvořila si třicetibodový náskok ve skóre.

To byla možná příčina toho, že Francie zdaleka nepodala tak soustředěný výkon, jak minulý víkend proti Walesu, hráči si nepochybně uvědomovali, že ani vítězství s bonusovým bodem nepřinese vítězství v turnaji, protože porazit Irsko rozdílem nějakých 35-40 bodů je nereálné a jejich výkon tudíž zdaleka nebyl precizní. I tak ovšem dali Irům nejvíc bodů od roku 2006, kdy vyhráli 43:31.

Hru rukama částečně ovlivnil déšť, ale daleko víc nezvládnutá hra Francouzů v seskupeních, téměř každý ruck znamenal trestný kop, jen za první poločas odpískal rozhodčí Wayne Barnes proti domácím 8 trestných kopů. Ostatně Francouzi jsou s průměrem nějakých 12 trestných kopů na zápas nejtrestanějším týmem. Agresivně hrající Irové byli na místě vždy o zlomek sekundy rychleji než podpora hráče s míčem a tak domácí kvůli trestným kopům ztráceli území a iniciativu. Dokládá to i statistika: 54% držení, 58 % územní převahy Irů.

V 10. minutě utkání došlo k incidentu, který možná mohl výsledek ovlivnit. Ale anglický TMO Luke Pearce posoudil úmyslné vypíchnutí míče za postranní čáru Anthony Bouthierem, když Hugo Keenan by podle všeho položil, docela mírně, nedoporučil přiznat trestnou pětku. Bouthier zaplatil jen desetiminutovým vyloučením, Irové se neúspěšně domáhali trestné pětky.

Velké problémy Francouzům působily přímé a důrazné ataky Irů, které vázaly vždy několik hráčů, kteří pak scházeli jinde, proto tak snadno prošli obranou Henshaw a Stockdale. Pozoruhodný byl Henshawův vynikající individuální průnik zavřenou stranou, když překonal několik pokusů o skládku.

Ale vyhráli Francouzi, v mnoha ohledech byli lepší, zvláště sehrané spojky Toulouse Dupont a Ntamack, které dnes spolu s útočníky Vakatawou a Gaelem Fickou, tvoří útočnou páteř týmu, který dosáhl svého nejlepšího umístění od roku 2011 a ukazuje se být příslibem do budoucna.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.